Rubriky

Město květin Tulln

Tulln an der Donau patří k nejstarším městům v Rakousku. Přezdívá se mu Město květin, jelikož kromě bohaté květinové výzdoby se zde nachází i zahradnické výstaviště. Můžete si zde prohlédnout na sedmdesát vzorových zahrad.

Garten Tulln by měl navštívit každý, kdo plánuje si zařídit zahradu nebo jen balkon. Je tu několik balkonů s různě osázenými truhlíky, ale také vzory dřevěných podlah, které se na terasu nebo balkon používají. Tady přesně uvidíte, jak budou po letech vypadat. Nechybí vyvýšené truhlíky se zeleninou, přírodní lékárna, střešní zahrada, zelená stěna, houbová zahrada, nejrůznější typy skleníků i zahradních domků. Také zahrady v jedné barvě, kdy záhony kvetou od jara do podzimu jen červeně, žlutě nebo růžově. Najdete zde i návod, kam vysadit teplomilné rostliny, aby přežily mráz, anebo jaké rostliny vložit do jezírka, aby vodu čistily. Můžete nahlédnout do útrob kompostu nebo pozorovat hmyzí hotely. Pokocháte se anglickou, japonskou či portugalskou zahradou. A co je nejlepší? Zahradníci nepoužívají žádnou chemii. Jedná se o jakousi nejstarší učebnici ekologického pěstování v Rakousku, protože zahrada byla založena už v roce 2008. Obsahuje velké množství zahradního nábytku, který je plně k dispozici návštěvníkům. Mohou si tak posedět u jezírka, ve skleníku nebo pozorovat zpívající fontánu. Prezentují se zde i různé firmy, takže co vidíte, si můžete pořídit. Vzniklo tady i nespočet televizních pořadů. Určitě s sebou vezměte děti, protože se nudit nebudou. Mohou se vyfotit na obrovských židlích, vyřádit se na dětském hřišti nebo se projít stezkou v korunách stromů. Celý park je bezbariérový včetně stezky s vyhlídkou na Dunaj s lužními lesy.

Rodiště Egona Schieleho

Město se pyšní dlouhou historií, ale také kulturním životem. Dějiny sahají až do římského období. Římané zde založili přístav Comagena. Z období římské nadvlády se dochovala věž ze 3. století. V roce 1159 obdržel Tulln městská práva. Roku 1278 zde založil Rudolf I. Habsburský dominikánský klášter a v roce 1683 se v okolí města shromažďovala vojska na obranu Vídně před Turky. O těchto zásadních událostech se dozvíte více v městském muzeu Tulln.

V muzeu Egona Schieleho zase o nejslavnějším rodákovi, nejvýznamnějším rakouském malíři, o jeho životě i díle. Narodil se v Tullnu v roce 1890. Tento expresionista byl autorem mnoha provokativních aktů, za něž byl krátce i vězněn. Stal se žákem Gustava Klimta, který byl pro něj velkým vzorem. Čeká na vás více než stovka Schielových děl. A určitě nevynechejte ani návštěvu jeho rodného domu.

Centrum města tvoří Wiener Strasse, na níž se nachází kostel sv. Štěpána, původně románský, později goticky přestavěn a na konec barokně upravován. Sousedí s románskou hřbitovní kaplí ze 13. století. V jejím podzemí je ukryta kostnice.

Na každém rohu narazíte na nějakou fontánu. Ta nejoriginálnější se ale nachází na Dunajské promenádě. Jedná se o zhmotnění burgundské královny Kriemhildy s mocným vůdcem Hunů Attilou. Právě za fontánou se koná řada koncertů přímo na vodní hladině Dunaje. Při romantické procházce podél řeky minete radnici, přístaviště a dojdete až k můstkům klenoucím se nad slepými rameny řeky, kde můžete pozorovat hnízdiště mnoha ptáků.

Naše rady:

-Garten Tulln je přístupný denně od jara do podzimu (9-18 hodin), více na www.diegartentulln.at

-Skvělé ubytování nabízí zrekonstruovaný Diamond City Hotel Tulln. Koupelna je součástí pokoje, oddělená pouze sklem, což hosté vnímají jako nevšední zážitek. I zdejší snídaně jsou vyhlášené svými bohatými bufetovými stoly. Více na www.diamondcityhotel.at

-Podél řeky Dunaje vede mezinárodní cyklistická stezka, která propojuje čtyři státy – Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Text i foto: Jana Hájíčková

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Město květin Tulln”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *