Rubriky

Jak naši lékaři bojují s koronavirem v zahraničí

Zeptali jsme se MUDr. Ivany Němečkové, majitelky Aurum klinik jak probíhá boj s koronavirem ve španělské Seville. MUDr  Ivana Němečková, která současně  pracuje jako lékařka ORL v jedné ze španělských nemocnic, se tu setkává právě s pacienty, u kterých je podezření na koronavirus. Promluvila o vadných testech z Číny i o nedostatku roušek pro zdravotníky. „Je tu mnoho postižených zdravotníků,“ říká a dodává, že jako ochranu se používají například i brýle  na lyžování, nebo masky na potápění se speciálním filtrem. Na pravou míru pak uvedla šokující zprávy týkající se pacientů s koronavirem ve Španělsku, kterým je nad 75 let, jež se nedávno objevila v médiích.

 

Paní doktorko, vy pracujete nejen na své klinice estetické medicíny Aurum tady v Praze, ale i v nemocnici ve španělské Seville, kde momentálně pobýváte. Jak to tam s ohledem na situaci s koronavirem ve Španělsku vypadá?

Nyní je situace celkově lepší . Na začátku pandemie  byla  ve čtyřmilionovém Madridu je to opravdu těžká situace velmi těžká , bylo a je tu mnohonásobně vyšší počet pacientů než kdekoliv jinde. I když zdravotnictví je ve Španělsku na vysoké úrovni, tak díky prudkému nárůstu infikovaných mají v nemocnicích opravdu všechno obsazené. Lidé byli první týdny všude, seděli na chodbách, dokonce leželi na lůžkách na zemi. Španělé na tuto situaci rychle zareagovali a udělali z obrovských prostor výstaviště, podobného, jako je v Brně, provizorní nemocnici, kde je asi 1 600 lůžek. Tam umísťují spíše lehčí případy nebo i pacienty s odlišnou diagnostikou. Později i zde  zařídili jednotky intenzivní péče s plicními ventilátory. A také oddělené jednotky, kde jsou již pacienti terminální a kam mohou v omezeném počtu i příbuzní, aby se s pacientem rozloučili. Je to smutné!

A jaká je tedy situace konkrétně v Seville?

Tady v Seville a i v celé Andalusii byla a jeje situace přece jen lepší. V porovnání s ostatními místy ve Španělsku je počet nakažených o dost menší a ani úmrtnost  není tak vysoká! Všichni přijatí pacienti v těžkém stavu, kteří potřebují ventilátory, jsou na ně napojení!

 Vy sama se ve své ordinaci setkáváte s lidmi, kteří jsou nakaženi koronavirem, nebo mají podezření na nákazu?

Jako také lékařka ORL (estetickou medicínu, kterou se tu také zabývám, v tuto chvíli neprovozuji, neboť práce v nemocnici je nyní prioritní) se s lidmi, u kterých je podezření na koronavirus, setkávám. Jedním z příznaků onemocnění koronavirem je totiž i to, že přestáváte cítit a nevnímáte chuť, stejně tak kašel, problémy s dýcháním. Tito pacienti k nám tedy přicházejí. Při podezření na COVID 19 se u nich provádějí testy a příslušná léčba v případě pozitivity na odděleních pro koronavirus vymezených.

Mluví se ale o tom, že těch testů je všude nedostatek. Jak je to ve Španělsku?

I tady je těch testů málo, jako všude ve světě. Proto pacienti s lehčím průběhem jsou sledovaní přes telefon, Skype, WhatsApp, doporučuje se jim, aby byli pokud možno odděleni od zbytku rodiny! Takže se testy dělají až lidem, kteří mají komplikace a přicházejí do nemocnice. Přitom je velmi důležité otestovat co nejvíc lidí. Vystopovat kontakty. To se ale zatím úplně nikde na světě nedělá. Není na to čas ani kapacita. Poslední týden se testování o mnoho zvýšilo!

 V médiích se nedávno objevila zpráva, a sice že v madridské nemocnici údajně pacienty s koronavirem nad 75 let lékaři vlastně už jen uspí a nechají umřít, nebot´ počet  plicních ventilátorů nestačí?

Zprávy tady sleduji, jak to jde, takže o této zprávě vím. Proběhla všemi médii, ale hned druhý den bylo vše uvedené na správnou míru. V případě, že není dostatek ventilátorů, což je již málokdy, není to věk, který určuje použití ventilátoru pro pacienty s dýchacími obtížemi, ale celková patologie. Jedná se o pacienty terminální, kteří by nebyli schopni s ventilátorem přežít.

 Jak to vypadá s onemocněním u lékařů a ostatního zdravotnického personálu ve Španělsku. Jste dostatečně chráněni?

To je právě problém. Stejně jako třeba v USA. Původně dokonce vyšla informace, že se lékaři a sestry nemusejí chránit. Nakonec ale zjistili, že skoro 14 procent těch, kteří jsou postižení, jsou právě lékaři a zdravotnický personál. Už také  na onemocnění Coronavirem zemřelo mnoho zdravotníků. Nyní zase naopak říkají, že máme mít roušky, ochranné štíty, ochranné obleky. Jenže dostatek roušek není, stejně tak jako po celém světě. Nikdo nečekal, ačkoliv to čekat mohli, tak velkou spotřebu v krátké době! Postupně přivážejí ochranný materiál i ventilátory z Číny a rozdělují je. Ale stejně to není dostatečné. Protože rouška by měla být na jedno použití, stejně jako respirátory. Takže lidi si dělají, a to jsem viděla i v Čechách, roušky a na 3D tiskárnách ochranné štíty. Nebo se používají brýle na lyžování, masky na potápění, které kryjí celý obličej a do kterých se adaptuje speciální filtr. Lidé jsou prostě vynalézaví. Všude!

A Vy  se domníváte, že jsou roušky, i ty obyčejné, důležité? Myslím třeba použití šátku nebo nákrčníku..

Ano, roušky důležité jsou. Záleží samozřejmě na jejich specifikaci. Některé pouze zabrání, aby nakažení nenakazili zdravé, jiné chrání i před nakažením. A to jsou ty, které mají označení FFP2. Lidé, když nejsou nastydlí a dodržují vzdálenost, která je podle některých studií dva, podle některých tři metry, si myslí, že tak by to mělo být v pořádku a nakazit se nemohou. Jenže když se ten virus dostane v podobě mikrokapek do vzduchu, tak tam může, podle zveřejněných studií, vydržet až třicet minut. A jsou některé povrchy, na kterých virus vydrží třeba i řadu hodin, nebo dokonce dní! Na skle a kovu může virus prý přežít až pět dnů. Na gumových rukavicích je to zhruba osm hodin. Tak i v obchodě může na potraviny a na jiné zboží sáhnout člověk, který je nakažený nebo je přenašeč viru bez příznaků .Je to prostě problematické.

 A doporučila byste ještě nějakou další ochranu?

Důležitá je také ochrana rukou, takže nosit rukavice, udržovat dostatečnou hygienu, dezinfikovat. A nesahat si na obličej, oči, pusu, což jsou místa vstupu viru do těla! Je tady také problém, že nakažený člověk, ačkoliv je sám bez příznaků, může nemoc přenášet dál. U někoho třeba teplota nastupuje až za devět deset dnů, ale už je v té době infekční. Proto je důležité mapovat kontakty testem potvrzených nakažených lidí.

Vidíte nějaký rozdíl v chování lidí v této situaci ve Španělsku a u nás?

Tady ve Španělsku, kde je mnohokrát více infikovaných a nespočetně více úmrtí v poměru k počtu obyvatel, je skoro 50% postižených v domovech důchodců .Španělsko je země s velkým počtem lidí nad 65 let.A ti jsou o mnoho víc náchylné k nemocím, jejich imunitní systém je již oslabený věkem .Jinak nařízení obou vlád lidé respektovali, samozřejmě až na výjimky, v obou zemích vzorně ! V Čechách nařízení nosit roušky o prvních dnů karantény považuji za fundamentální !

Kdy si myslíte, že se život vrátí do normálu?

Teď vědci na celém světě pracují na vzniku vakcíny proto Coronaviru!Není to jednoduché, tento virus již čtyřikrát mutoval! S vakcinou by se mělo vše vrátit k normálu.Ale už nyní, kdy jsou k dispozici léky, hlavně antivirálni , které onemocnění virem zvládají, se situace začíná uvolňovat. Tady ve Španělsku již lidé mohou na ulici, mohou sportovat a postupně se bude život vracet do normálních kolejí. Samozřejmě se zvýšenou hygienou a protekcí.

A poslední otázka, kdy si tedy myslíte, že nastane taková situace, že se budeme moct zase věnovat zkrášlování na Vaší Aurum klinice v Praze?

Jestliže půjde vše jako dosud, kdy již tady není tlak pacientů na nemocnice jako předtím , kdy vyléčení převládají nad nově infikovanými, myslím si, že koncem května začnu opět pracovat i v Praze na mé klinice .

Moji klienti pochopili , že nyní byla moje práce v nemocnici důležitější .  To jsem ráda a nyni se už na ně a na práci na klinice Aurum moc těším !

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak naši lékaři bojují s koronavirem v zahraničí”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *