Rubriky

Návštěvu Moldavska si určitě naplánujte v době vinobraní. Budete nadšeni!

Moldavsko je odpradávna vinařskou zemí. Hlavní vinařské oblasti země leží na stejné rovnoběžce jako vyhlášené francouzské vinařské regiony Bordeaux a Burgundsko. Díky mírnému klimatu a rozmanitosti druhů půd se tam daří téměř všem odrůdám vinné révy. Dlouhá historie vinařství v Moldavsku trvá již 7 000 let, od neolitické civilizace Cucuteni, čímž se Moldavsko řadí mezi nejstarší vinařské země světa. Víno a hrozny během celé historie země hluboce zakořenily v kultuře, mýtech, folklóru a legendách.

V blízkosti moldavské metropole Kišiněva se nacházejí největší vinné sklepy na světě. Přes 250 kilometrů dlouhé chodby kolem obce Cricova Moldavané hloubili od 15. století. Dnes sice vinaři používají jen 120 kilometrů, i tak zde návštěvníci mohou shlédnout na dva milióny vín. Tyto sklepy, ukrývající famózní sbírku, jsou zapsané i v Guinessově knize rekordů.

„Chci, aby se tyto sklepy naplnily spoustou medailí za tato skvělá vína, “ napsal do cricovské knihy návštěv první kosmonaut na světě Jurij Gagarin v roce 1965.  Poté, co ve sklepech strávil dva dny a noc, prohlásil, že pro něj bylo snazší opustit Zemi než Cricovu.

V současnosti mají ve sklepeních Cricova boxy s nejlepšími moldavskými víny i státníci mnoha zemí, včetně ČR. Najdete tady ovšem i sbírku těch nejstarších vín celého světa. I to je důvodem skutečnosti, proč jsou tyto sklepy tak stráženy.

Cricova je ovšem jen jedním z mnoha míst, kde můžete na vinné sklepy narazit. Ostatní sice nejsou tak rozsáhlé, nicméně s většinou z nich se pojí zajímavý příběh a v každém se setkáte s velmi přátelskou komunikací a vstřícností. A pokud vinařství navštívíte začátkem října, v době vinobraní, čeká vás nejen příjemná degustace, ale také spoustu zážitků v podobě rozmanitého programu a tradicemi nabitými akcemi.

Zvláště pak v moldavské Chisinau se období sklizně slaví velkolepě. Navíc zde zažijete doslova návrat do minulosti – ochutnávku místních vín za doprovodu krojované tradiční hudby a všemožných tanců. Všechno dohromady vytváří nezapomenutelnou atmosféru, kterou si užijete, a naplněni nejen výtečným vínem a pokrmy, se na moldavská vinobraní budete chtít vracet.

Co říká o Moldavsku wikipedie: Moldavsko (moldavsky Republica Moldova, ukrajinsky Молдова, rusky Молдавия i Молдова) je východoevropský vnitrozemský stát ležící mezi Ukrajinou a Rumunskem. Žijí zde necelé 4 milióny obyvatel. Jeho hlavním městem je Kišiněv (Chișinău). Úřední jazyk se dříve nazýval moldavština, podstatná část obyvatel ho však považovala za dialekt rumunštiny. V prosinci 2013 nejvyšší soud rozhodl, že úředním jazykem země je rumunština. Užívá se též ruština, ukrajinština a gagauzština. Současná Moldavská republika vznikla v roce 1991, po rozpadu Sovětského svazu. Navazuje na tradici v Moldavského knížectví, jež má kořeny ve 14. století.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Návštěvu Moldavska si určitě naplánujte v době vinobraní. Budete nadšeni!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *