Rubriky

Nebezpečný efekt. Knihu o našem chování v online světě ocení rodiče 

„Fascinující kniha. Pokud máte děti, všeho nechte a kupte si ji,“ doporučil britský deník The Times knihu The Cyber Effect světově proslulé kyberpsycholožky Mary Aiken. Bestseller věnovaný nástrahám online světa vychází nyní konečně i v češtině. Pod názvem Nebezpečný efekt ho vydává Nakladatelství ZEĎ. Poutavě napsaná kniha by měla být povinnou četbou zejména pro rodiče dětí a teenagerů, kteří nechtějí své potomky vydat všanc svodům a hrozbám internetu. Publikace vyhlášená časopisem Time coby Kniha roku v kategorii „Myšlení“ a oceněná respektovaným vědeckým časopisem Nature vychází 18. března v rámci Velkého knižního čtvrtku. Objednávat ji lze už teď na www.knihyzed.cz

 

Nebezpečný efekt vypráví o tom, jak pobyt v on-line světě zásadním způsobem mění naše chování, a tím i celý náš život. „Je skvělou četbou pro všechny zájemce o technologie a psychologii, určitě by po ní ale měli sáhnout hlavně rodiče malých či dospívajících dětí,“ říká nakladatel Jan DražanNakladatelství ZEĎ.

Právě děti totiž jsou v online světě nejvíc ohroženy. „Mary Aiken přináší spoustu varovných příkladů, perfektních postřehů i nových, vědecky ověřených poznatků. A s nimi i nadějné přesvědčení, že pokud budeme my dospělí více poučení a dodržíme některá jednoduchá pravidla, existují cesty, jak z toho ven,“ uvádí nakladatel.

 

Nekonečná, nebezpečná zábava

„Internet je jako katalog přání, který si říká o prolistování,“ trefně píše Mary Aiken. V knize přibližuje témata, jako je kyberšikana, kyberpletky, kybercelibát, kyberchondrie a další nové fenomény. Ty často souvisejí s falešným pocitem anonymity, bezpečí a lákavé, ničím neohraničené zábavy.

„Představte si, že vyhlédnete z okna a uvidíte, jak si váš desetiletý syn venku kope s dvěma, třemi nebo čtyřmi dospělými muži, které jste nikdy předtím neviděli. Neznepokojilo by vás to trochu? Nevyšli byste z domu zjistit, co se děje, nebo ho raději nepřivolali domů? Přesně to se totiž v online prostředí odehrává. Avšak vy se tolik neznepokojujete, protože váš kluk koneckonců sedí u sebe v pokoji. Tiše hraje svou hru. Je doma. V bezpečí. Nebo ne?“ ptá se Mary Aiken, zasazující se za větší ochranu dětí na internetu i na půdě OSN. A volá po větší odpovědnosti jak vývojářů, tak gigantů typu Facebook nebo Youtube, kteří děti ponechávají napospas nepřehlednému prostředí a algoritmy záměrně vytvářejí tak, aby způsobovaly závislost.

 

Online, v němž je možné žít

Co tedy můžeme dělat s tím, že na děti ve věku 8 až 12 let číhají na sítích trollové, aby se jim začali vysmívat? Jak je nejspíš zkusí ulovit devianti? Souvisí u chlapců hraní počítačových her s poruchou pozornosti (ADHD)? Proč dochází ke kyberšikaně, když by jí dnes uměly chytré technologie elegantně bránit? Co ještě dětem dovolit a co už radši ne? Co způsobuje u teenagerů záchvaty vzteku, když je rodiče nutí jejich tablet nebo mobil vypnout? A co ve virtuální realitě hrozí dospělým, toužícím se jen trochu „povyrazit“?

I na tyto otázky odpovídá kniha Nebezpečný efekt. Radí také, jak se neutopit v „hlubokém internetu“, temných vodách kyberzločinu, a obsahuje užitečný slovníček pojmů od Algoritmu až po Zdánlivou identitu. I ten je, stejně jako celá průlomová publikace, určen pro všechny, kdo se chtějí v on-line světě lépe vyznat, aby v něm mohli bezpečně žít.

Nebezpečný efekt (The Cyber Effect). Mary Aiken, přeložil Antonín Suchánek. 400 stran, 439 korun, na stránkách e-shopu 351 Kč. Vydává Nakladatelství ZEĎ.

 

www.knihyzed.cz

 

1 May 2018; Mary Aiken,, CyberPsychologist & Author, UCD, on Center Stage stage during day one of Collision 2018 at Ernest N. Morial Convention Center in New Orleans. Photo by Diarmuid Greene/Collision via Sportsfile

Mary Aiken

Mary Aiken, PhD, je světoznámá kybernetická psycholožka a uznávaná akademička. Vystudovala kybernetickou a forenzní psychologii. V knize The Cyber ​​Effect, poprvé vydané v roce 2016, podrobně prozkoumala vztah mezi technologií a chováním člověka. Úspěšná kniha vyšla mimo jiné v čínštině a ruštině a stala se světovým bestsellerem.

Je ředitelkou centra CyberPsychology Research Network a poradkyní organizace Europol. Prováděla výzkum a spolupracovala s mnoha mezinárodními institucemi, od Interpolu přes FBI až po Bílý dům. Její výzkum zahrnuje kyberbezpečnost, organizovaný kyberzločin, kyberstalking, obchod s lidmi využívající technologie a zvláštní důraz klade na práva dětí v online prostředí.

Její práce i osobnost se stala se inspirací pro napsání postavy hlavní hrdinky televizní série CSI: Cyber (Crime Scene Investigation: Cyber) natočené v roce 2015 pro televizi CBS. Zkušenou kyberpsycholožku, vydávající se po stopě vážného zločinu, hrála známá herečka Patricia Arquette.

Mary Aiken žije v Irsku.

Víte, že…

Takzvaný kyber efekt podle Mary Aiken spočívá v tom, že online prostředí naše chování zesiluje a urychluje, což vede k impulzivnímu a nutkavému jednání?

Pokud nám počítačová hra nabízí nepravidelné odměny, nejspíš jí propadneme daleko snáz, než když nás algoritmus bude odměňovat předvídatelně a pravidelně?

Až 69 % mladých lidí připouští, že své aktivity na internetu před rodiči tají?

Spoluzakladatel firmy Apple Steve Jobs ve své vlastní domácnosti držel používání online technologií zkrátka? A že technologicky nejpokročilejší lidé ze Silicon Valley jsou podle Mary Aiken v tomto směru (a jistě ne náhodou) podobně přísní?

V online světě snadno ztrácíme pojem o čase? Varovným signálem bývá spálený oběd, prošvihnutá schůzka i fantomové zvonění: když zaslechneme vyzvánět náš mobil, na který nám ale ve skutečnosti nikdo nevolal…

 

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nebezpečný efekt. Knihu o našem chování v online světě ocení rodiče ”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *