Rubriky

Pořádně vyhřáté divadlo: Valašský ráj nadchne milovníky sauny!

Saunové rituály byly ještě před pár lety v Česku neznámým pojmem. Dnes jsou vyhledávanou a zdravou kratochvílí, za níž míří měsíčně do wellness hotelů tisíce hostů. Mezi špičky v tomto oboru patří relaxační centra Wellness Horal a L-Spa Lanterna ve Velkých Karlovicích.

„Když jsme před sedmi lety poprvé našim hostům představili saunové rituály, patřili jsme k prvním v republice a mnozí lidé tuto aktivitu vůbec neznali. Bylo to pro ně překvapení, které je ale okamžitě nadchlo. V současnosti u nás každý měsíc navštíví rituály v průměru tři tisíce návštěvníků, mnozí přijíždějí speciálně kvůli nim,“ říká Martina Žáčková z Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.

Pěkně vyhřáté divadlo

Wellness trend, který povýšil jednotvárné saunování na zábavný zážitek, je už řadu let velmi populární u našich sousedů – hlavně v Německu, Rakousku či Itálii. A může mít nespočet podob – od poklidného relaxačního meditování až po úchvatnou akční show.

„Průběh saunového rituálu opravdu připomíná divadelní představení. Publikum-návštěvníci se nejprve pohodlně usadí v příjemně vytopené sauně. Herec-saunér pak polévá horké kameny vonnou esencí (nejčastěji ze skořice či cedru, někdy se kombinuje i s citrusy), která nejen saunu krásně provoní, ale také zvýší vlhkost vzduchu. Saunér ho pak pomocí ručníku víří po místnosti – točí ručníkem nad hlavou, aby rozehnal horký vzduch po celé sauně, a následně používá tzv. parní náraz, kdy návštěvníky ovívá prudkými pohyby ručníkem zepředu. Tím se ještě znásobí účinek horkého vzduchu na tělo, což napomáhá otevírání pórů,“ přibližuje průběh saunového rituálu Martina Žáčková a připomíná i jeden speciální, kdy k polévání kamenů slouží voda s trochou slivovice, která saunu krásně provoní švestkovým aroma. „Právě s tímto rituálem sklízejí naši saunéři u návštěvníků největší úspěchy.“

Natřete se medem

Ve Wellness Horal probíhají saunové rituály až devětkrát denně. Zdejší sauna Dome pojme až 40 lidí, zdejší rituály jsou živější, doprovázené hudbou a celkově „akčnější“. Ve vedlejším hotelu Lanterna mají zase saunové rituály odlišné pojetí. „V L-Spa jsme se vydali jinou cestou, zde si menší prostory sauny zhruba pro 12 lidí přímo říkají o komornější typ rituálů. Odehrávají se bez hudebního podkreslení, jsou klidnější a více relaxační. Tím, že je sauna v L-Spa menší a s nižším stropem, mnohem rychleji se prohřeje,“ vysvětluje saunér Jiří Malina a dodává, že stejně jako ve Wellness Horal, také v L-Spa podávají v průběhu saunových rituálů hostům misky s oblíbenými tělovými peelingy, které se natírají na tělo a slouží k oživení pokožky. Často se používá například bílý jogurt se skořicí. Jogurt pokožku zvláční, skořice regeneruje, zklidňuje a dezinfikuje, navíc příjemně prohřívá svaly. Oblíbený je také peeling z rozemleté kávy nebo ovesných vloček. Skvělé účinky má i med, který krásně vyhlazuje pokožku. A v horku vůbec nelepí!

Při saunových rituálech v L-Spa hotelu Lanterna se ovšem nejvíce využívají peelingové soli s minerály, které se podávají s příměsí eukalyptového oleje, citronu nebo orientálních vůní.

5 tipů pro milovníky saunování:

  1. Saunové rituály jsou v L-Spa i Wellness Horal pro hosty zdarma. V L-Spa v hotelu Lanterna se konají o víkendech 4x denně, ve Wellness Horal v blízkém hotelu Horal 9x denně každý den, při Saunové noci každou první sobotu v měsíci dokonce až 12x denně.
  2. Výborným doplňkem návštěvy saunových rituálů jsou masáže a beauty ošetření, která obě wellness centra nabízejí během celého dne až do 21:30.
  3. Zvláště v zimním období je oblíbený saunový rituál Mořský vánek, který díky esencím z eukalyptu a máty vyčistí průdušky a pomůže i při nachlazení.
  4. Relaxační rituál je zaměřený na zklidnění těla i mysli, harmonizuje a napomáhá relaxaci. Proto probíhá hlavně ve večerních hodinách, kdy příjemně naladí na noční odpočinek.
  5. Jednou denně se ve Wellness Horal koná saunový rituál pro děti. Probíhá po ránu, v době, kdy se sauny teprve zahřívají, a prostředí je tak pro malé návštěvníky mnohem příjemnější.

Spa hotel Lanterna je dnes útočištěm pro romantiky, gurmety i milovníky wellness. V relaxačním centru L-Spa mají hosté kromě sauny k dispozici krytý bazén s vodními atrakcemi, whirlpool s teplou slanou vodou a parní lázeň. Hosté si zde mohou vybírat z bohaté nabídky exotických masáží a obličejových ošetření. O jejich unavené svaly se postarají maséři z Thajska, Srí Lanky, Bali, Filipín a Indie. Pro závěrečnou relaxaci po procedurách, nejlépe se šálkem bylinkového čaje, slouží odpočinková terasa s krásnou vyhlídkou na okolní přírodu.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pořádně vyhřáté divadlo: Valašský ráj nadchne milovníky sauny!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *