Rubriky

Přemýšlíte o elektromobilu? 5 věcí, které byste měli vědět

Trend eletrifikace v posledních letech výrazně zasáhl automobilový svět. Téměř každá automobilka dnes uvádí na trh své známé modely v elektrifikované verzi, ale i úplně nové elektromobily. Říká se, že jak si jednou elektrické auto pořídíte, už nikdy nebudete chtít nic jiného. Co tedy obnáší takový vůz parkovat ve své garáži, kolik to stojí a vyplatí se vůbec jízda na elektřinu?

Konec burácejícímu motoru

Chcete se během řízení cítit co nejpohodlněji a užít si tu pravou jízdu na maximum? Potom byste se měli zaměřit na elektromobily. Ty jsou podstatně jednodušší na ovládání – můžete zapomenout na manuální řazení a hučení motoru, které mnohdy odvádí pozornost od samotného řízení. Vaše cesta bude ve srovnání se spalovacím motorem o dost klidnější. Běžné automobily totiž mnohdy reagují opožděně a s utrápenými zvuky motoru. S elektromobilem na to stačí pouze šlápnout.

Jak je to s cenou?

Z pohledu pořizovací ceny se elektromobily v tuzemsku zatím tolik nevyplatí. Úspora ovšem přichází už během samotného provozu. Nejoblíbenější elektromobily u nás uvádějí spotřebu zhruba 18kW/100km. Průměrná cena elektřiny je aktuálně kolem 4,80 Kč/kWh. Náklady na 100 ujetých kilometrů v tomto případě činí pouze 86 korun. Dodavatelé elektřiny navíc ve většině případů nabízejí výhodné tarify, se kterými se lze dostat až na poloviční cenu. Další možností je automobil dobít ve veřejných stanicích, kde se cena pohybuje od 3 Kč/kWh. Počáteční investice je tedy o něco větší než u běžného automobilu, postupem času se vám ovšem začne vracet.

Pokud přemýšlíte o koupi elektromobilu, ale nemůžete si ho zatím dovolit, je tu i další varianta, která udělá vaší peněžence radost a tou je tzv. operativní leasing. „Popularita operativního leasingu u jednotlivců ale i podnikatelů rok od roku roste. Lidé si ho velmi oblíbili, protože při něm není vyžadována žádná akontace, ani vstupní poplatky. Jedná se vlastně o dlouhodobý pronájem auta, stejně jako si pronajímáte třeba byt. V ceně je servis auta, pojištění, asistence, STK i dálniční známka. Klient platí každý měsíc předem dohodnuté splátky, přičemž po splacení si může vybrat opět nové a bezpečnější auto. V případě naší společnosti je také možné dohodnout se na odkupu vozidla,“ vysvětluje Monika Vocílková ze společnosti Arval.

Do servisu jenom zřídka

Tou nejnáchylnější věcí na pravidelný servis je právě spalovací motor. Pokud vlastníte elektromobil nemusíte měnit olej, chladící kapalinu, ani filtry a další spotřební věci. Elektromotor je navíc méně náročný na údržbu a je spolehlivější. Rozloučit se můžete i s měřením emisí a starostmi o výfukový systém. Nižší servisní náklady jsou tak dalším benefitem při koupi elektromobilu.

Žádné poplatky na dálnici?

Do budoucna se uvažuje o prosazení obrovské výhody pro všechny majitele elektromobilu. Jednou z variant je osvobození od dálničních poplatků a možnost využívat vyhrazené jízdní pruhy ve městech. Na takové schválení si ještě sice počkáme, ale vyhlídky jsou to velmi dobré. Už teď jsou auta na elektrický pohon ve městech zvýhodňována. Například hlavní město Praha nabízí parkování pro hybridy a elektromobily zdarma tam, kde byste s běžným spalovacím motorem vůbec stát neměli, případně museli platit.

Jaké faktory ovlivňují dojezd?

Velmi častými mýty jsou dezinformace ohledně reálného dojezdu elektromobilu. U různých typů vozů se výrazně liší, někdy i o stovky kilometrů. Faktem ovšem zůstává, že nová generace vozů vyráběná v roce 2020 disponuje již reálným dojezdem s oficiálně udávanou hodnotou kolem 300 kilometrů a více. V reálu je ovšem potřeba počítat s hodnotou většinou o cca 20 % nižší. Je potřeba si před koupí promyslet k jakým účelům si auto pořizujete. Řada automobilek vyrábí vozy s dojezdem okolo 100 – 200 kilometrů. Ty jsou cíleny na méně náročné zákazníky, kteří auto používají do města, na nákup nebo do práce a nepotřebují jezdit delší vzdálenosti. Jejich hlavní výhodou je pak cenová dostupnost. K moři byste s nimi ovšem „na jeden zátah“ nedojeli.

Ať už tak přemýšlíte nad koupí jakéhokoliv elektromobilu, je dobré si předem promyslet, co od vozidla chcete a očekáváte a jaké jsou ty nejzásadnější důvody koupě.

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Přemýšlíte o elektromobilu? 5 věcí, které byste měli vědět”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *