Rubriky

Rodina Kinských otevírá na žďárském zámku své soukromé Kouzelné zahrady

Zahrady na zámku ve Žďáru nad Sázavou můžete z minulosti znát v jejich jarním rozkvětu. Tentokrát se otevření zahrad vzhledem ke zdravotně bezpečnostním okolnostem proměnilo z tradiční květnové zahradní slavnosti v srpnové komentované prohlídky. Organizátoři slibují nevšední zážitek díky originálním květinovým instalacím na téma Pohled na čas.

Každý, kdo někdy vkročil do zahrad, dosvědčí, že tu panuje opravdu nevšední atmosféra. Na jedné straně jste na dosah mnichům cisterciákům a jejich rajskému dvoru, kde se i v dnešní době pěstují bylinky a květiny podle tradic konventní zahrady. Na straně druhé vás doslova pohltí úchvatné výhledy přes Konventní rybník, ve kterém se jako v zrcadle odráží Santiniho Zelená hora. Ani ve letošním pandemickém roce nechtějí zámečtí ochudit návštěvníky o zážitek z návštěvy tohoto místa, a proto v termínu od 10. do 16. srpna připravili srpnovou procházku zahradami v doprovodu průvodců s názvem Kouzelné zahrady – komentované prohlídky.

„Během celého týdne, kdy se otevřou brány Kouzelných zahrad, vám bude hlavním průvodcem a inspirací „Čas“. Spolu s našimi průvodci se podíváte na roli času v různých historických obdobích, dozvíte se, jaký byl význam času pro mnichy cisterciáky nebo jakou symboliku ukrývají zámecké květiny. Právě vizuální spojení květin a symboliky času je naší letošní hlavní výzvou,“ popisuje program akce Eva Černá, jedna z autorek letošního konceptu a také hlavní tvůrkyně květinových instalací v zahradách.

Současnou podobu dala zahradě hraběnka Kinská z Wchynic a Tetova, rozená kněžna Thamar Amilakvari, která se o ni starala od roku 1991. Kromě odpočinku zde vykonávala i drobné zahradnické práce. V části zahrady s parkovou úpravou a vzrostlými stromy založila také svou oblíbenou skalku, která je osázena mateřídouškou, koniklecem, floxami a dalšími skalničkami. Po léta v zahradě šlechtila různé druhy pivoněk a růží. Po úmrtí paní Thamar v roce 2019 zde byly na její památku vysázeny dvě magnólie.

Prohlídky probíhají od pondělí 10. srpna do neděle 16. srpna. Začínají v každou celou hodinu (první prohlídka začíná v 10 hodin a poslední v 17), délka trvání je cca 60 minut.

Vstupenku na prohlídky si je potřeba si rezervovat předem na  www.zamekzdar.cz/akce/kouzelne-zahrady-2020-prohlidky/.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Rodina Kinských otevírá na žďárském zámku své soukromé Kouzelné zahrady”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *