Rubriky

Tipy, jak správně vybrat chalupu na zimní radovánky. Zvolíte Krkonoše, Beskydy, nebo Šumavu?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Češi rádi chalupaří, a netýká se to jen letních měsíců. S příchodem zimní sezony se romantické horské chalupy stávají výchozím bodem běžkařských výletů nebo zázemím po návratu z nedaleké sjezdovky. Vybrat tu správnou chalupu ale není jednoduché – poptávka převyšuje nabídku a nejzajímavější objekty z nabídky bleskově mizí. 

Dobrá dostupnost

Zasněžená chalupa na samotě uprostřed hlubokých lesů je sice romantická, ale s dobrou dopravní dostupností se víceméně vylučuje. Ačkoliv v létě může být takový pobyt vítaný, v zimě chalupa odříznutá od civilizace osloví jen hodně dobrodružné povahy.

Při výběru se proto vyplatí věnovat pozornost možnosti celoročního přístupu k objektu. Je dobré si ověřit, jak se komunikace k chalupě udržuje a kdo ji spravuje. Pokud vede k chalupě několikasetmetrová soukromá cesta, musíme se připravit na to, že údržbu budeme zařizovat sami a nečekaná nadílka sněhu nás může odříznout. O výletech na lyže si pak můžeme nechat jen zdát, pokud zrovna nepůjde o výpravu na běžkách pro nutné zásoby.

Sjezdovky, nebo běžky?

Jste milovníci sjezdového lyžování, nebo vás lákají spíš delší túry na běžkách? I to hraje při výběru chalupy roli. V nabídce realitních serverů jsou objekty přímo u sjezdovky, ze kterých lze dojít ke vleku pěšky bez složitého přejíždění. Fandové bílé stopy se oproti tomu nemusí omezovat jen na sjezdovky a při výběru chalupy mají širší možnosti. Děti zase ocení možnost sáňkování v blízkosti chalupy nebo bruslení na zamrzlém rybníku.

Hledání v terénu

Během horské túry nebo rodinného výletu můžeme narazit na „zastrčené“ místo, které je pro chalupu jako stvořené. Stranou od hlavního turistického ruchu se mnohdy ukrývají zajímavé nemovitosti na prodej a kdo je dřív objeví, vyhrává. Proto se vyplatí mít po ruce mobilní aplikaci, která umí zobrazit dostupné nemovitosti na prodej v našem bezprostředním okolí. „Výhodou mobilní aplikace je okamžité zobrazení nemovitostí na mapě, a přímé propojení na jejich majitele. I během výletu je tak možné najít svou vysněnou chalupu,“ doplňuje Hendrik Meyer z portálu Bezrealitky, který se zabývá přímým prodejem nemovitostí.

Pozor na odbyté rekonstrukce

Chalupu na zimu většinou vybíráme dřív než během sezony, a tak ji v zimních podmínkách zažijeme až po koupi. Právě v zimě se přitom naplno projeví případné vady a nedodělky, které v létě zůstávají skryty. Může jít o špatné těsnění oken a dveří, nedostatečné vytápění i chybějící prostor na uložení zimní výbavy. Po návratu z celodenního lyžování je také třeba mít kde usušit věci a odložit lyže, a na to myslíme už při vybírání chalupy.

Nové či opravené chalupy splňující nároky náročného lyžaře mizí rychle, někdy je proto vhodné rozšířit okruh hledání a zahrnout do něj i objekty, které potřebují drobné stavební úpravy. „Často se stává, že již provedené rekonstrukce bývají dělané narychlo, je použit levnější materiál a chalupa přinese spíše nepříjemná překvapení. Při nákupu staršího objektu je kromě nižší ceny výhodou také možnost úpravy podle přání i vkusu nového majitele,“ doplňuje Hendrik Meyer z realitního serveru Bezrealitky. Ten pro případy nevhodných rekonstrukcí nabízí možnost sjednání technické prohlídky objektu před jeho koupí.

Kde si pořídit chalupu na zimu? 

Krkonoše/ Rokytnice nad Jizerou – mírné a široké svahy ocení rodiče s dětmi, běžkaři se mohou připojit na oblíbenou Krkonošskou magistrálu. Díky specifikům pohraničí tu lze nalézt starší nemovitosti vhodné ke koupi jako rekreační objekt.

Šumava/ Lipno – vyhlášená oblast letní i zimní turistiky s hned několika šumavskými skiareály přináší širokou nabídku služeb, nemovitostí i zajímavých lokalit, ale ruku v ruce s tím je třeba se připravit i na vysoké ceny nových i starších rekreačních objektů.

Orlické hory / Říčky v Orlických horách – velmi oblíbená lyžařská lokalita, která si udržuje svou osobitost i díky menší velikosti resortu. Plusem jsou i příznivé ceny, nabídka rekreačních objektů ale není tak veliká.

Králický Sněžník / Dolní Morava – Králický Sněžník potěší jak vyznavače bílé stopy, tak i milovníky sjezdového lyžování. Výhodou je dobrá dopravní dostupnost z více částí ČR, nevýhodou horší občanská vybavenost mimo skiareály.

Krušné hory / Plešivec – specifický region Krušných hor láká kromě Plešivce i vyhlášenými areály Boží dar či Klínovec. Výhodou je blízkost Karlových Varů i možnost využít propojení s německými skiareály. Nevýhodou však může být větší počet turistů, a tedy i plnější sjezdovky.

Střední Čechy/ Monínec – skiareál oblíbený především u obyvatel Prahy, od které leží pouhých 70 kilometrů. Moderní sjezdovky jsou ideální pro rodinné lyžování a v oblasti „České Sibiře“ se nacházejí i další menší vleky.

Beskydy/ Velké Karlovice – malebná část Beskyd v těsné blízkosti hranic se Slovenskem, kde nalezneme hned několik menších skiareálů. Potěší tak každého, kdo preferuje klidné lyžování.

Jeseníky/ Zlaté Hory – jedna z méně navštěvovaných oblastí Jeseníků u polských hranic. Najdeme zde spíše menší skiareály, vhodné pro rodiny s dětmi a klidné lyžování. V okolí Černé Opavy se nacházejí i krásné běžecké tratě.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Tipy, jak správně vybrat chalupu na zimní radovánky. Zvolíte Krkonoše, Beskydy, nebo Šumavu?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *