Rubriky

Vydejte se po stopách Petra Bezruče. Jedinečné putování s jeho múzou nabízí Frýdek-Místek

Letos je tomu 120 let, kdy Janu Herbenovi, šéfredaktoru týdeníku Čas, přišla první zásilka s básněmi záhadného autora, jenž se podepsal jakožto Petr Bezruč. Nikdo netušil, že tato drobná, a v zásadě nevinná událost rozpoutá ve společenských kruzích na několik desetiletí téměř detektivní pátrání po identitě tohoto neurvalého slezského buřiče. Vydejte se proto společně s jeho múzou Dodo Bezručovou v sobotu 7. září 2019 do míst, která jsou neodmyslitelně spjata s jeho životem ve Frýdku-Místku.

„Spolu s průvodkyní Kateřinou Švarcovou, která se na této prohlídce převtělí v již zmíněnou Dodu Bezručovou, se mohou účastníci přenést do Místku roku 1899. Společně budou korzovat po náměstí, ale i v periferii Místku a seznámí se s tehdejšími významnými obyvateli a místními spolky, jejichž osvětová činnost stála za zbudováním množství reprezentativních a architektonicky zajímavých staveb, kupříkladu Národního domu či bývalé spořitelny, kde v současnosti sídlí Základní umělecká škola,“ láká na prohlídku ředitelka pořádajícího Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná.

Zároveň navštíví místa, kam směřovaly kroky poštovního úředníka Vladimíra Vaška a jeho přítele, rebela, učitele a slezského vlastence Ondřeje „Boleslava“ Petra. Na závěr si spolu s průvodkyní projdou jeden z místeckých „bulvárů“, ulici Palackého, a prohlídku zakončí na bývalém městském hřbitově, z něhož se do dnešních dní dochovala kaplička postavená ve stylu tehdy moderního historismu.

Sraz účastníků bude v sobotu 7. září 2019 v 9.00 hodin na místeckém náměstí Svobody. Vstupné je zdarma a není nutná rezervace.

Další nejbližší akce pořádané Turistickým informačním centrem Frýdek≈Místek:

Lysohorská nej aneb co jste ještě nevěděli

Také v září a říjnu se mohou turisté vydat s průvodcem na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu. V průběhu zhruba tříhodinového výšlapu s průvodcem objeví krásu Satinských vodopádů, poznají nejstarší hospůdku v Beskydech či se seznámí se zbojníkem Ondrášem. Průvodce připomene také, že není radno podceňovat ani Lysou horu a pro všechny účastníky je připraveno také jedno překvapení. S průvodcem zavítají do míst, kde se jen tak nepodívají. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem nahlédnou pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené profesionální meteorologické stanici v České republice.

Termíny výstupů: 7. 9., 21. 9., 5. 10. 2019

Sraz účastníků v 8.30 hodin na parkovišti u Rajské boudy v Malenovicích, vstupné 50,-Kč/osoba, nutná rezervace na tel. čísle 558 676 909

Technotrasa zavede do netradičních míst

Technotrasa spojuje více než 30 technických zajímavostí v Moravskoslezském kraji, ve kterých průvodci představují průmyslové dědictví neotřele a se zážitkem. Ten mohou zájemci prožít také
ve Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí, kde Turistické informační centrum Frýdek≈Místek připravilo tyto unikátní prohlídky. Ve Frýdku-Místku provede průvodce zájemce po stopách textilek, které ovlivnily život ve městě. Uslyší příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnou do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů nebo poznají manufakturní architekturu.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí se pro změnu účastníci zaposlouchají do příběhů místní železárenské a smaltérské historie, od jejich vzniku, největší slávy i postupného úpadku tohoto surového odvětví průmyslové výroby. Zároveň zavítají do smaltérské dílny a do provozu slévárny Beskyd s. r. o., kde ochutnají pravou dělnickou svačinku.

Termíny prohlídek:

  1. 9. 2019 – Frýdlant nad Ostravicí, sraz účastníků v 15.00 hodin u Kulturního centra, vstupné 90,-Kč/dospělý, 70,-Kč/dítě, s Beskydy Card výhoda 20 %, nutná rezervace na tel. čísle 558 676 909
  2. 9. 2019 – Frýdek-Místek, sraz účastníků v 16.00 hodin na náměstí Svobody v Místku,  vstupné 90,-Kč/dosp., 70,-Kč/dítě, s Beskydy Card výhoda 20 %, nutná rezervace na tel. čísle 558 646 888

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vydejte se po stopách Petra Bezruče. Jedinečné putování s jeho múzou nabízí Frýdek-Místek”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *