Rubriky

Jak mít vlastní zdraví ve svých rukách: radí MUDr. Petra Vavrečková

Rozhovor s MUDr. Petrou Vavrečkovou, lékařkou a homeopatičkou z Institutu ADARAYA

Vystudovala jste medicínu, máte atestace, jaká je Vaše specializace?

Vystudovala jsem 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy a následně jsem pracovala na interně v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a současně v Hospici jako externista. Poté jsem se vydala cestou všeobecného praktického lékařství pro dospělé, ze kterého mám atestaci.

 

Víme, že zde v Adaraye máte homeopatickou ordinaci, takže děláte i homeopatii?

Ano, již několik let se věnuji konstituční homeopatii a celostnímu přístupu k člověku.

Ve své homeopatické praxi se věnuji dětem i dospělým s nejrůznějšími fyzickými i psychickými problémy. U dětí se nejčastěji jedná o časté infekce následkem poruch imunity, ekzémy, alergie nebo souvislosti s očkováním. Homeopatika dovedou usnadnit i adaptaci v kolektivu nebo pomoci s dětskými strachy. U dospělých je spektrum obtíží širší – od psychických obtíží jako jsou úzkosti, deprese či nespavost, po problémy s fyzickým tělem.  Velmi často řešíme bolesti zad a pohybového aparátu, hlavy, časté infekce a záněty (zejména gynekologické či močové), alergie, astma a potíže spojené se stárnutím organismu i velmi úzce spojené se stresem. Velice úspěšná bývá účast na léčbě ženské neplodnosti. Neméně důležitá je i podpora při léčbě civilizačních chorob a dalších vážných nemocí.

 

Není obvyklé, že by vystudovaný lékař byl zároveň homeopatem. Co Vás přivedlo k homeopatii?

S homeopatií jsem se setkala v rámci předatestačního vzdělávání. Na pediatrii jedné pražské nemocnice jsem se setkala s lékařkou, která mi homeopatii nabídla jako možné řešení mých vlastních zdravotních problémů, které byly následkem mého náročného životního stylu. Nevěřila jsem, že mi homeopatie může pomoci, přesto jsem to zkusila. A homeopatie zafungovala. Pomohla mi nastartovat v mém těle proces samouzdravování. Přirozeně jsem začala svůj život proměňovat a chtěla jsem pochopit, jak homeopatie funguje. Následně jsem se přihlásila na Akademii klasické homeopatie a začala se homeopatii věnovat. Nejprve pro mé osobní potřeby a později jsem začala poskytovat i konzultace pro veřejnost.

Věnujete se jako homeopat i prevenci?

Určitě ano. Věnuji se konstituční homeopatii, která vychází z předpokladu, že v průběhu vývoje se ve společnosti ustálily skupiny lidí s podobnými genetickými, biochemickými a imunitními znaky. A my na základě znalosti těchto vlastností jsme schopni předvídat, jak budou reagovat na zátěž, k jakým onemocněním mají sklon a jaká léčba je pro ně vhodná. Homeopatie uzdravuje člověka směrem od životně důležitých orgánů po ty nejméně důležité. Takže nikdy není zbytečné homeopatika užívat. Vlivem náročného způsobu života, který vedeme, je v naší společnosti  minimum lidí, kteří jsou dokonale zdraví. My ostatní máme vždy na čem pracovat a k tomu nám homeopatie dopomáhá.

Homeopatie má své místo v léčbě i prevenci všech věkových skupin od miminek po nejvyšší věkové skupiny. Běžně se homeopatika používají jako prevence komplikací a k hladkému průběhu v období těhotenství a porodu, prevence reakcí na očkování, před problémy na cestách (trávicí problémy, nevolnosti, nachlazení z klimatizace) a před operacemi a dalšími problémy.

 

 

Pracujete i s klasickými bylinkami?
Klasické byliny občas používám, ale v tomto případě si nechávám poradit od lidí, kteří se na tuto oblast specializují. Z mé zkušenosti však mohu říci, že homeopatie je vhodným doplněním bylinné i jiné terapie.

 

Jak jste skloubila Vaše znalosti z medicíny s homeopatií?

Doufám, že se to podařilo tak, aby byli spokojení moji pacienti i klienti na konzultacích. Studium medicíny mi dalo znalost lidského těla, chápaní souvislostí i pokoru k životu a ke zdraví. Klasická medicína je podle mého názoru nezastupitelná v nejrůznějších akutních situacích. Tam je nenahraditelná, i když homeopatie dovede podpořit uzdravování prakticky vždy. Nicméně u chronických dlouhodobých obtíží je doplnění homeopatií více než vhodné. Tam se pak dějí zázraky.

U dětí homeopatie funguje většinou velice rychle. Nemají velké nánosy nejrůznějších zdravotních problémů jako dospělí.

 

Co byste našim čtenářům doporučila pro posílení imunity?

Imunita je velice úzce propojena s naším hormonálním systémem. To zní vznešeně, ale jde o to, že emoce jako strach nebo stres okamžitě aktivují naši hormonální osu, která vypustí do těla stresové hormony a sníží obranyschopnost našeho těla. Velmi to zjednodušuji, ale základem imunity je být v pohodě. Pokud jsme spokojení, má infekce velmi komplikovanou cestu, jak se k nám dostat.

Samozřejmě s podzimem je spojen vyšší výskyt respiračních infekcí obecně. Se skončením dovolených a začátkem školního roku se lidé dostávají pod větší tlak a navíc trávíme více času uvnitř budov a méně času venku. Ve vytopených místnostech se nám vysušují sliznice a tím jsou náchylnější ke všem možným infekcím. Proto nezapomínejme na procházky do přírody a nevyhýbejme se pobytu venku jen proto, že je sychravé počasí.

Na podzim bychom také měli upravit stravu, jíst potraviny, které zahřívají naše tělo zevnitř– například dlouho vařené zeleninové polévky jsou naprosto ideální.

Důležité je také nezapomínat na vitamíny a minerály, to všichni známe. Za sebe bych zdůraznila vitamin D, o kterém se málo mluví. Ten jen nejlepší podávat ve formě K2D3, aby ho naše tělo dovedlo správně zpracovat.

 

Určitě si neodpustíme otázku, jaký máte názor na COVID a současnou situaci s ním spojenou?

Tato doba je spojená s velkým strachem, kterému je těžké nepodlehnout. Můžeme žít v hrůze z viru nebo fungovat, co možná nejnormálněji. Já volím druhou možnost. Posiluji svou imunitu  homeopatií, ale i bylinkami, pokud je mé tělo potřebuje. Důležité je si uvědomit, že za naší imunitu a zdraví jsme zodpovědní převážně my sami.

Velice dlouho jsem byla lékařkou, která chtěla lidi vyléčit, uzdravit. Až později jsem si uvědomila, že součástí mého působení je člověka správně nasměrovat, inspirovat, a že každý máme své zdraví z velké části ve svých rukách.

 

 

 

Proč Vás oslovila právě ADARAYA?

Do Adarayi jsem se dostala náhodou, přišla jsem na seminář Ramony Siringlen. A už při vstupu jsem se zde cítila příjemně. Velmi mě oslovila vize Kataríny Di Angelo o Domě života, který zde vybudovala a stále buduje. A je pro mě čest být jeho součástí

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak mít vlastní zdraví ve svých rukách: radí MUDr. Petra Vavrečková”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *