Rubriky

Sůl nad zlato v Hallstattu

Městečko Hallstatt vám vezme dech. Trůní na břehu jezera pod vápencovými skalami. Je tak krásné a unikátní, že si dokonce v Číně postavili jeho kopii. Jeho věhlas mu ale daly solné doly.

Hallstatt najdete v Rakousku u stejnojmenného jezera. Jeho domy se tísní na malém prostoru pod vápencovými skalami, některé jsou částečně postaveny na kůlech zapuštěnými v jezeře. Tuto krásu, která byla po právu zapsána na seznam chráněných památek UNESCO, nejlépe oceníte při pohledu z jezera. Ať už se na prohlídku vydáte parníkem, nebo typickou tradiční dřevěnou podlouhlou lodí fuhre, která dnes už nevozí sůl, ale turisty, naskytne se vám z paluby romantický pohled. A nejen na Hallstatt, ale i na hrad Grub z 11. století na protější straně. Od průvodce se dozvíte, že zříceninu získal v roce 1970 jistý Franz Josef. Hrad zrekonstruoval a zachránil před zřícením. Od té doby je v soukromém majetku a návštěvníci si ho mohou prohlédnout jen z jezera. Cestou se zastavíte nad nejhlubším místem, což je pod železničním mostem. Hloubka dosahuje nepředstavitelných 125 metrů. Cestu lodi mnohokrát překříží labutě a kachny. I těm se tady líbí.

 

Pomalované lebky

Ovšem i samotná procházka Hallstattem má své kouzlo. Ulice jsou úzké, a proto sem autem smí jen místní. Všechny ale vedou k náměstí, o němž historické prameny tvrdí, že vzniklo ve 14. století. Většina měšťanských domů, které jej střeží, pochází ze 16. století a sloup sv. Trojice uprostřed byl postaven v roce 1743. Určitě vás uhranou i ovocné stromy, které se pnou po domech. Na zahrádku nezbylo místo, a přesto stromy plodí.

Ze skály na střechy domů shlíží farní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 16. století. Na sever od kostela se nachází hřbitov a v něm kostnice. Jelikož na hřbitově nebylo dost místa, vždy po 10 letech se lidské ostatky vykopaly, na lebky se namalovaly symboly s datem úmrtí a byly uloženy do kostnice. Dnes je v kostnici přes 1200 lebek a z toho polovina pomalovaná.

The small town of Hallstatt, Austria. Found between the shores of Hallstatter See and the slopes of Dachstein the town of Hallstatt is in the Salzkammergut region of Upper Austria. It was declared a UNESCO World Heritage Site in 1997.

Solné doly

Velkým lákadlem jsou ale zdejší solné doly Salzwelten, kde se sůl těžila už před sedmi tisíci lety. Z městečka je možné k nim vyjet velmi strmou Hallstattskou lanovkou nebo se do kopce vydat pěšky. Na Solné hoře ve výšce 838 metrů nad mořem si určitě zajděte k plošině Skywalk, odkud se vám naskytne výhled na jezero a zase jiný pohled na Hallstatt. Tentokrát seshora. Je tady i vyhlídková restaurace Rudolfsturm, která láká k posezení. Nicméně pak už honem do dolů. Jen pozor, konstantní teplota je ve štolách 8 C, a proto se vyplatí mít bundu. V podzemí strávíte zhruba dvě hodiny. U vchodu vyfasujete ochrannou košili a kalhoty v bílé barvě, abyste se náhodou neumazali. Za tři eura můžete mít i audioprůvodce v češtině. A pak už sestupujete do nitra hory. Na dvou místech vám sestup urychlí skluzavka. Je dřevěná. Jezdí se na ní obkročmo, ruce se překříží na hrudi. To abyste s nimi nemohli brzdit a nezranili se. První je krátká, ale druhá nejdelší v Evropě. Měří 66 metrů. Vsedě to jede pomalu, vleže můžete dosáhnout rychlosti až 30 km/h. Na památku si můžete zakoupit fotografii, tak se na skluzavce nezapomeňte usmívat. Pro slabší povahy je určeno schodiště vedle skluzavek. Cestou štolami si prohlédnete solné krystaly, sůl z různých dolů k porovnání, prehistorické artefakty, které zde našli archeologové. Nechybí kino o historii dolů a hra světel nad podzemním jezerem. Z dolu vás pak vyveze důlní vláček, který vozí horníky. Vstupné sice stojí 25 eur, s lanovkou 36 eur, ale stojí to za to!

Rady na cestu:

-Salzwelten mají otevřeno od dubna do listopadu. Lanovka na Solnou horu je v provozu od března do prosince.

-V letních měsících se konají vždy v pondělí a sobotu komentované prohlídky Hallstattu. Jsou v němčině a angličtině. Rovněž je ale možné si zapůjčit audioprůvodce v turistické kanceláři.

-V turistickém centru je možné si zakoupit slevovou kartu Salzkammergut Erlebniss Card, s níž můžete ušetřit. Stojí zhruba 5 eur.

-Více informací na www.dachstein-salzkammergut.cz

Připravila: Jana Hájíčková Foto: Julian Elliott, Edwin Husic a Jana Hájíčková

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Sůl nad zlato v Hallstattu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *