Rubriky

Vyrazte na běžky i sjezdovky do východních Čech

Milovníci lyžování nemusí vyrážet za sjezdovkami a běžkařskými stopami za hranice. I u nás si můžete užít zimní sporty. Jedním z míst, kde najdete celou řadu příležitostí pro zimní aktivní dovolenou, ale také pro relaxaci, jsou východní Čechy.

 

Hurá na běžky!

Navoskovat lyže a vydat se na projížďku zimní zasněženou krajinou, je velmi příjemný druh zimního sportování, při kterém si můžete prohlédnout krásná místa a zároveň udělat něco pro své zdraví. Východní Čechy jsou protkány sítí upravovaných běžeckých tratí, které ocení profesionální i amatérští lyžaři. Milovníci lyžování mohou vyrazit do Orlických hor, na Kralický Sněžník, do Železných hor nebo do Žďárských vrchů. Na krásný výlet zimní krajinou se můžete vydat například z úpatí Kralického Sněžníku – z obce Dolní Morava, od které vedou kilometry upravených běžeckých tras. Výchozím bodem je chata Slaměnka u horní stanice lanovky Sněžník. Odtud míří upravené stopy zpět do Dolní Moravy nebo na druhou stranu hřebene až na Návrší nad Starým Městem pod Sněžníkem. Vyzkoušet můžete také výstup na sněžnicích, třeba rovnou na Kralický Sněžník, který je vysoký 1424 m. n. m. Upravované běžecká trasy lákají milovníky rychlých prkýnek také do oblasti mezi městy Králíky a Červená Voda. Vydat se můžete i na kopce nad Českou Třebovou, kde čeká na běžkaře 30 kilometrů udržovaných tras, nebo do okolí Borové u Poličky. Kilometry upravených běžkařských tratí jsou narýsované ve sněhu také kolem Hlinska. Můžete vyjet na krátký výlet, ale sněhová stopa vás může provázet i celý den, z Hlinska můžete dojet až na Novoměstsko. Výhodou je, že tyto trasy nejsou tak frekventované jako trasy kolem velkých horských středisek.

Pokud jsou sněhové podmínky příznivé, mohou běžkařské boty obout i obyvatelé Pardubic. V zimě totiž klapot koňských kopyt na Pardubickém závodišti vystřídá svištění běžek. Přímo na místě závodů Velká pardubická mohou návštěvníci kroužit na dvoukilometrové upravené trase.

S větrem o závod: sjezdovky a snowboardy s sebou

Dolní Morava je malá obec v Pardubickém kraji, rozkládající se mezi Orlickými horami a Jeseníky na úpatí Králického Sněžníku.  Část obce náleží do Národní přírodní rezervace Králický Sněžník, a právě ten je dominantou zdejšího kraje. Pod jeho vrcholem pramení řeka Morava, která celou obcí protéká od severu k jihu malebným údolím, lemovaným z obou stran dvěma zalesněnými hřbety. Dolní Morava je ale hlavně ideálním výchozím místem pro lyžaře a snowboardisty.

Areál Sněžník na Dolní Moravě patří k nejvyhledávanějším lyžařským centrům u nás. Kromě sedmi zasněžených kilometrů na sjezdovkách nabízí, také ubytování i služby pro celé rodiny. Nejodvážnější lyžaři vyhledávají „Áčko“ na Sněžníku. Horní část bývá označována jako nejprudší svah v Čechách a k tréninku ji využívají i čeští reprezentanti. Spodní část nové sjezdovky U Slona je naopak díky mírnému sklonu a nezvyklé šířce ideálním místem pro začátečníky. Mnozí se pod Králický Sněžník vrací i pro bombardino, horký italský nápoj, které podávají na nové chatě Slaměnka v 1116 metrech nad mořem. A vydat se po Stezce v oblacích můžete téměř až do nebes.

Další tipy na lyžování ve Východních Čechách

Máte chuť vyzkoušet nejdelší sjezdovku Orlických hor? Tak zavítejte do Skiparku Červená Voda, který je součástí resortu Buková hora (na druhé straně kopce je areál Čenkovice). Právě zde se nachází červená „Mlýnice“ dlouhá více než 2100 metrů. Výjimečný zážitek však lyžařům nabízí i díky členitosti a zajímavým přechodům. Středisko jako jediné v republice nabízí nejmodernější vyhřívanou sedačkovou lanovku.  Součástí areálu je dětský park včetně nového teleskopického vleku, 200 metrů dlouhé modré sjezdovky, kolotoče a snowtubingu. Najdete zde i radar na měření rychlosti, snowpark a dvě on-line kamery.

Pokud budete trávit zimní dovolenou v oblasti Chrudimska – Hlinecka, přibalte si k běžkám i sjezdovky. V Hlinsku si můžete zalyžovat na dvou sjezdovkách, jedna z nich je přitom v rámci České republiky ojedinělá. Vznikla totiž přemostěním silnice. Půlkilometrová červená sjezdovka nemá co do délky na jih od Pardubic konkurenci. Všechny sjezdovky jsou osvětleny pro večerní lyžování. Samozřejmostí jsou lehké cvičné tratě, nechybí přitom ani krátké lanové vleky zdarma. Využít můžete také wellness služby.

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vyrazte na běžky i sjezdovky do východních Čech”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *