Země má svůj den. Oslavte ho online s polární vědkyní Marií Šabackou
Ve čtvrtek 22. dubna si celý svět opět připomene Den Země. Ten se letos bude slavit již po padesáté první a jeho hlavním cílem bude opět upozornit na potřebu chránit životní prostředí. Díky pandemii koronaviru se jeho oslavy letos stejně jako v loňském roce celosvětově přenesou do digitálního prostředí. Na to reaguje také Asociace společenské odpovědnosti, která svoji online akci ke Dni Země s názvem Jak přispět k obnově planety v rámci Akademie SDGs zdarma otevře široké veřejnosti. Lidé si tak budou moci mimo jiné poslechnout třeba polární vědkyni Marii Šabackou.
Podnětem pro Den Země se stala 22. dubna roku 1970 mnohamilionová demonstrace v USA, jejíž hlavním cílem bylo přijetí nových zákonů o ochraně životního prostředí. V následujících letech se oslava Dne Země začala šířit do celého světa. Opravdu masového rozměru pak nabyla v roce 1990, u příležitosti 20. výročí amerického Dne Země, kdy se k oslavě tohoto svátku připojilo na 200 milionů lidí ve 140 různých zemích po celém světě. Právě v roce 1990 se přidalo také tehdejší Československo.
Tématem letošního Dne Země je uzdravování planety. „Den Země nám pomáhá zastavit se v uspěchaných dnech a připomenout si, jak moc je kvalita našich životů propojená a přímo závislá na zdraví naší planety: vzduchu, vody, půdy, oceánů i všech organismů, které na ni žijí. Země nám slouží a poskytuje své zdroje, ale nepatří nám. Jsme jejími strážci a správci pro další generace a je dobré si to pamatovat. Den Země není o sdílení depresivních předpovědí o mnohdy katastrofálním stavu přírodních zdrojů Země, ale je oslavou všeho života na Zemi. Je to čas konstruktivního zamyšlení se nad tím, co můžeme pro zdraví Země udělat,“ říká polární vědkyně Marie Šabacká, která více prozradí ve čtvrtek 22. dubna 2021 v rámci online eventu Jak přispět k obnově planety, jenž bude součástí programu Akademie SDGs.
Akademie SDGs odstartuje na Den Země, zdarma vzdělá širokou veřejnost
Bezplatný vzdělávací program Akademie SDGs, který pořádá Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Impact Hub ČR a dalšími partnery Cen SDGs, svou pomyslnou virtuální bránu otevře ve čtvrtek 22. dubna ve 14.00 hodin online eventem na téma Jak přispět k obnově planety. Nad akcí navíc záštitu převzalo Velvyslanectví USA v České republice. Oslavu Dne Země zahájí edukativní úvod, kterého se ujme polární vědkyně Marie Šabacká. Následně organizace Česká krajina představí svůj projekt Rezervace divokých koní, se kterou se stala vítězem Cen SDGs 2020 v kategorii Změna klimatu.
Hlavní částí akce pak bude panelová diskuse, ve které se o své cenné zkušenosti podělí lídr české pobočky Plant for the Planet Šimon Michalčík, ředitelka odboru politiky životního prostředí a udržitelného rozvoje na Ministerstvu životního prostředí ČR Anna Pasková, zakladatel organizace Česká krajina Dalibor Dostál a americký odborník na udržitelnou energii Thomas Weirich. „Už se nemůžu dočkat. Jsem si totiž naprosto jistá tím, že půjde o opravdu plodnou diskusi s lidmi, kteří pro naši planetu dělají maximum a mohou divákům předat spoustu cenných informací a tipů, jak se jako jednotlivci mohou zapojit do boje za uzdravování planety,“ říká ředitelka Asociace společenské odpovědnosti Lucie Mádlová, která panelovou diskusi povede.
Záznam z celého cyklu Akademie SDGs bude po každé z akcí uveřejněn na webových stránkách www.a-csr.cz, kde ho navíc doplní inspirativní odkazy a tipy na dovzdělání v tématu.
Akademie SDGs je doprovodným rozvojovým vzdělávacím programem Cen SDGs. Ceny SDGs 2021 vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí, Ministerstvem životního prostředí, Českou rozvojovou agenturou a Impact Hub ČR. Byznys partnery letošního ročníku jsou společnosti Hello bank!, Google s programem Grow with Google, Tesco a Unilever. Za mediální podpory DVTV.cz, Forbes Česko, Marketing & Media, Euro a CzechCrunch.cz.
O Asociaci společenské odpovědnosti
Asociace společenské odpovědnosti je největší iniciativou společenské odpovědnosti (CSR) a Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) od OSN v Česku. S jasnou vizí, aby se společenská odpovědnost a udržitelnost stala přirozenou součástí podnikání i fungování každé organizace v Česku. Pod jednou střechou. Asociace hájí zájmy více než 380 členů z řad korporátního, neziskového, vzdělávacího i veřejného sektoru s cílem zvýšit jejich potenciál a kompetence v oblasti CSR a udržitelnosti. Od roku 2017 udílí prestižní Ceny SDGs, unikátní ocenění za naplňování globálních cílů. A rozvíjí i kulturu dárcovství – od roku 2016 zastřešuje v Česku Giving Tuesday, který je světovým dnem štědrosti. Nově se také podílí na změně nákupního chování v Česku skrze projekt Nakup na Dobro, jenž představuje vznikající e-shop s odpovědnými dárky, které skutečně mají smysl – pro obdarované, společnost i přírodu.
Tagy Den ZeměPlant for the Planet Šimon MichalčíkMarie Šabacková
- Předchozí 3 rady pro dokonalou čistotu a péči o ruce
- Následující Máme pro vás 5 nejlepších pláží na Kypru
0 Komentáře “Země má svůj den. Oslavte ho online s polární vědkyní Marií Šabackou”