Rubriky

Český Krumlov…klenot na jihu čech

První písemné zmínky o Krumlově se datují k roku 1253. Místo bylo latinsky nazýváno Chrumbenove a později Castrum Crummau. Samotný název zřejmě pochází ze staré němčiny – Krumben Ouwe, což je křivý luh či křivá louka.

Tok řeky Vltavy přivedl do oblasti v mladší době železné Kelty. Stopy po slovanském osídlení pak pocházejí z šestého století. Novodobá historie města se však spojuje se založením hradu kolem roku 1250. Následně se tu usídlila jedna z větví šlechtického rodu Vítkovců, která byla později známá jako páni z Krumlova. Jak hrad, tak i erbovní znak s pětilistou růží po Vítkovcích zdědili jejich příbuzní –Rožmberkové. A právě ti jsou spjati s největším rozmachem zámku a rozvojem i prosperitou města.

Kouzelné město, které je právem zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO láká na ulice plné umění, koncertů, galerií a řemeslných obchodů, zámecký most s lákavým výhledem na historické centrum a Vltavu či na dominantu města, zdejší zámek. Ne nadarmo se říká, že Český Krumlov je Praha v malém provedení a také Klenot Čech.

Celé město včetně svého centra je prostě magické a nezapomenutelné, plné úzkých a klikatých uliček. Všude můžete zahlédnout kouzelné fresky, které přibližují historii Českého Krumlova na každém kroku. K výjimečným památkám patří i radnice, kašna s morovým sloupem, Kaplanka, Vlašský dvůr, Jezuitská kolej nebo Široká ulice.

 

Dominantou města je bezpochyby nádherný zámek, který se tyčí nad městečkem a okouzlí každého, kdo ho spatří. Svou architektonikou, kulturní tradicí i rozlohou se řadí k nejvýznamnějším památkám ve střední Evropě. Součástí zámku je nádherné barokní divadlo z roku 1682 se známým otáčivým hledištěm. Nedílnou součástí zámku jsou i medvědi. Ti se zde chovají již od dob posledních Rožmberků. Na zámku vás čeká mnoho vzácných obrazů a tapisérií. Celá památka se skládá z celkem 40 budov, paláců a 5 zámeckých zahrad. Vezměte si proto občerstvení a dobré boty.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Český Krumlov…klenot na jihu čech”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *