Rubriky

Gruzie – Znovuobjevený klenot na úpatí Kavkazu

Gruzie se v posledních letech stává pro české turisty oblíbenou turistickou destiancí. My jsme se rozhodli podívat se na ni trochu blíže a poodhalit její skrytá tájemství.

Výhodné letecké spojení z ČR do hlavního města Tbilisi nebo regionálního města Kutaisi jednoznačně přispělo ke zvýšenému zájmu českých turistů o Gruzii a drtivá většina se z ní vrací nadšená. Najdete zde totiž vše moře, hory, historii i gastronomii. Zde je několik možností, co v Gruzii objevovat.

Léto na pobřeží Černého moře

Při plánování letní dovolené myslete na černomořské pobřeží Gruzie; jasné slunce, moře, příjemná společnost, jídlo a především víno. Ať už je vaše představa perfektní letní dovolené jakákoliv, Gruzie má vše. Od doby, kdy přes Batumi až z Asie procházeli starověcí obchodníci s hedvábím, je Batumi oblíbenou destinací lidí z celého světa. A je snadné pochopit proč. Projděte se po Boulevardu, nádherném 7 km dlouhém parku lemovaném palmami, který se nachází podél nádherného pobřeží Černého moře. Po cestě se zastavte v jedné nebo dvou kavárnách nebo se projděte po pláži při západu slunce.

Vzhledem k rostoucí popularitě Batumi vám doporučujeme, si ubytování rezervovat předem. Dobrou zprávou je, že nabídka ubytování je široká a každý si najde to své bez ohledu na vkus a rozpočet. Rozmanitost hotelů a dalších typů ubytování je stejná jako samotné město.

Lyžování pod vrcholky Kakvazu,

Není nic lepšího, než se dostat na vrchol lyžařského vleku, dýchat chladný, čistý vzduch a dívat se přes zasněžené vrcholky a uvědomit si, že se chystáte sjet na lyžích dolů po úbočí mohutné hory. Gruzínci mají to štěstí, že se mohou pochlubit  jedněmi z nejpůsobivějších a nejvyšších hor v Evropě s mnoha vrcholy vyššími než Mont Blanc. Zázemí a výbava lyžařských vleků je rok od roku modernější a střediska jako Gudauri nebo Bakuriani dosahují mezinárodních standardů. Zcela nové lyžařské středisko pak patří mezi nejmodernější na světě. Nové sjezdovky se v Gruzii otevírají každý rok, ale pokud by vám ani to nestačilo můžete vyzkoušet i heli-skiing. Možnosti heli-ski v Gruzii jsou prakticky neomezené a je to pravděpodobně ta nejvíce vzrušující aktivita, kterou může pokročilý lyžař kdekoli na světě zažít.

Jeskýnní komplex Varzdiza

Jeskynní komplex Vardzia se nachází v jižní části Gruzie, nedaleko od hranic s Tureckem. Krása scenérií, které zde najdeme, se dá jen těžko popsat pouhými slovy. Cesta z lázeňského města Borjomi vede horami, které jsou i koncem srpna zelené. Uprostřed těchto hor se nad řekou Mtkvari tyčí skála, ve které jsou vidět stovky umělých jeskyní. Vardzia je jeskynní město postavené královnou Tamarou, které jako nedobytná pevnost spolehlivě chránila tisíce jeho obyvatel před častými útoky sousedních zemí, které byly jiného náboženského vyznání. Do skály zde byly vytesány kostely, lékárna, lázně, vodoinstalace, desítky „bytů“, vinařství a to vše je spojeno spletí chodeb.

V současné době některé jeskyně zasahují až desítky metrů do skály. A na výšku má Vardzia celých 8 pater. Bohužel v současné době můžeme vidět už jen zlomek z původního jeskynního komplexu, který dokázal odolat opakovaným zemětřesením. Jedno z nejhorších přišlo ve 12. století, kdy byly takto zničeny celé dvě třetiny Vardzie.

Návštěvu Vardzie je vhodné spojit s prohlídkou regionálního města Akhaltsikhe. Zde doporučujeme nechat si také dostatek času na návštěvu pevnosti Rabat, která se tyčí nad městem. Kromě toho se vám nestane, že byste narazili na restauraci, kde by vám nechutnalo.

Gastronomický zážitek

Nic vám neřekne více o duchu a kultuře země, než její tradiční jídlo a víno a v Gruzii toto platí dvojnásob. Doslova na každém rohu vás čeká široká paleta jídla a pití, kam Gruzínci vložili kus srdce i duše. Možná vás překvapí, že Gruzie má nejstarší nepřerušenou tradici nepřetržité výroby vína na světě, která sahá přes 8 000 let a i dnes se zde stále pěstuje více než 500 původních odrůd. Letmý pohled na její geografickou polohu a charakter krajiny vám ukáže, proč je ideálním místem pro pěstování hroznů.

Gruzínská kuchyně nabízí různé pokrmy se štědrým použitím různých chutných bylin a koření. Každá historická gruzínská provincie má svou vlastní odlišnou kulinářskou tradici, jako je Megrelianská, Kakhetianská a Imeretianská kuchyně. A zatímco maso hraje v gruzínské kuchyni důležitou roli, velmi velká pozornost je věnována také místně pěstovaným salátům, ovoci a zelenině. Mnoho lidí přijíždí do Gruzie a žasne nad chutností gastronomických skvostů. Tajemství chuťových rozmanitostí tkví v historii, poloze a typu půdy. Pozvánka do Gruzie se rovná opravdové hostině. O gruzínské gastronomii bychom se více rozepsali v příštím článku. A pokud se nám podařilo vás na Gruzii navnadit, ale zrovna nemáte na cestování čas, můžete ji stejně jako my ochutnat alespoň u vás doma. Pro první seznámení s Gruzínskou gastronomii se hodí například stejnojmenný degustační set.

https://www.vinazgruzie.cz/degustacni-set-seznameni-s-gruzinskym-vinem-2/

Udělejte si „výlet do Gruzie“ s námi a ochutnejte naše špičková vína na: www.vinazgruzie.cz

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Gruzie – Znovuobjevený klenot na úpatí Kavkazu”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *