Rubriky

Nesnášíte vedra? Vyrazte na dovolenou v září, vhodná je i pro seniory

Poptávka po zářijových Last Minute zahraničních pobytech se oproti loňsku zvýšila o 10 procent, lidé vyrážejí hlavně do Řecka, Turecka či Egypta. Užijí si stále ještě teplé moře, méně davů i výhodné ceny. Zářijové dovolené jsou tak skvělé i pro seniory. Ti tvoří čím dál větší podíl klientů cestovních kanceláří, mají však své specifické potřeby.

Léto je už skoro za námi, přesto Češi dál vyrážejí na zahraniční dovolené. Pohání je touha dobýt si ještě nějakou energii z tepla a slunce, než budou muset naplno čelit sychravým podzimním dním, krom toho je lákají také výhodné Last Minute nabídky. Po konci prázdnin si navíc v oblíbených letoviscích užijí více pohody bez davů turistů, nižší teploty a někdy i lepší ceny služeb či vstupného.

„Do dnešního dne evidujeme meziroční nárůst zájmu o zářijové Last Minute pobyty ve výši více než deset procent. Nejoblíbenější destinací je pro letošní září zatím Řecko s 34procentním podílem na prodaných pobytech, o druhou příčku se s 13procentním podílem dělí Turecko a Egypt, následuje Tunisko a Bulharsko,“ vyjmenovává Andrea Řezníčková, tisková mluvčí cestovní agentury Invia, která je na českém trhu jedničkou v oblasti prodeje dovolené přes internet, a dodává, že průměrná cena prodaných zájezdů do Řecka činila 13 600 Kč, do Turecka 15 990 Kč a Egypta 13 500 Kč na osobu.

Typický pobyt? Letadlem na osm dní do čtyř hvězdiček s All Inclusive

Na zářijové pobyty nejčastěji míří páry. Nejvíce poptávané jsou osmidenní zájezdy a čtyřhvězdičkové hotely. Ve stravování vede režim All Inclusive, nejvyužívanější formou dopravy je pak cestování letadlem, které volí 95 procent turistů. Během momentální vlny Last Minute prodejů je možné „ukořistit“ vybrané pobyty za mimořádně přívětivé ceny, například zájezdy do Řecka startují na částkách od 5501 korun, do Egypta lze vyrazit už od 8290korun, do Turecka od 7131 korun. „Všechny tyto destinace jsou i v září stále ještě vhodné na příjemnou dovolenou u moře. Díky příznivým teplotám se v tomto období vyplatí zamířit i do exotičtějších destinací, doporučujeme například Kanárské ostrovy či Kapverdy,“ uvádí Andrea Řezníčková.

Ideální dovolená pro seniory

Právě díky méně úmorným teplotám i akčním slevám nabízeným cestovními kancelářemi i samotnými resorty je cestování v září velmi vhodné také pro seniory. Ti se v posledních letech v turistickém ruchu stávají čím dál významnější zákaznickou skupinou. Podle loňských dat cestovní agentury Invia se počet jejích klientů ve věkové kategorii 55+ zvýšil o 11 procentních bodů a v roce 2018 tak zaujímal zhruba čtvrtinový podíl. Senioři ovšem představují skupinu se specifickými potřebami, a to například s ohledem na klesající fyzickou zdatnost, finanční možnosti, ale i jazykovou vybavenost. Dovolené si proto pečlivě vybírají. „V první řadě si vybírám podle délky zájezdu, preferuji většinou 12 až 15 dní, a to z toho důvodu, že jsem v důchodu a nejsem omezená časem. Další důležitou věcí je pro mě určitě cena. V mém věku považuji za důležité, jak je ubytování daleko od moře. Také s manželem vybíráme především letecké zájezdy, protože cesta autobusem pro nás už bývá namáhavá. Dívám se i na vzdálenost destinace od letiště, aby nás následná cesta autobusem příliš nevyčerpala,“ prozrazuje třiašedesátiletá Miluše Odvárková z Prahy.

Letadlo je rychlé, pozor však na trombózu i snazší přenos nemocí

Turisticky aktivním seniorům lze upřednostnění letadla před autobusem doporučit, s leteckou dopravou mohou dorazit k moři i za pouhé dvě hodiny. I tak by se ale do oblaků měli vydávat v co možná nejlepší kondici a neměli by podcenit prevenci. „Je nutné počítat s tím, že několikahodinové sezení ve stísněném prostoru a také nižší tlak vzduchu v kabině zvyšuje riziko žilní trombózy, proto by senioři po celou dobu letu měli nosit kompresní punčochy. Po konzultaci s lékařem je také možno preventivně užít léků snižujících srážlivost krve,“ doporučuje celostní lékař Bohumil Ždichynec a dodává, že podcenit by senioři neměli ani fakt, že letadlo představuje prostředí, v němž se snadno přenášejí virová a bakteriální onemocnění. „K vyšší infekčnosti napomáhá nejen vyšší koncentrace lidí v uzavřeném prostoru, ale i to, že v letadle panuje nižší vzdušná vlhkost, což vysušuje sliznice a usnadňuje průnik patogenů do organismu,“ vysvětluje lékař s tím, že senioři by tak neměli podceňovat dostatečný pitný režim, a to ani v případě kratších letů.

Pozor na kvalitu jídla a vody

Co se dále týče péče o zdraví, senioři by rozhodně neměli vyrážet na dovolenou bez dostatečné zásoby všech léků, které užívají. Do lékárničky by si přitom měli přibalit raději klidně dvojnásobnou dávku, aby měli jistotu, že v zahraničí nezůstanou bez potřebných medikamentů. Velmi vhodné bývá také doplnit lékárničku o léky na zažívací potíže. Tyto problémy totiž podle odborníků senioři poměrně podceňují, přitom jim hrozí ve zvýšené míře. Dbát by proto senioři měli na stravování, volit pokud možno vždy tepelně upravená jídla a exotické pokrmy zkoušet jen velmi opatrně. Hlavní zásadou je poté vyvarovat se jídel z pouličních stánků, kde jsou pochybné hygienické podmínky. Vodu by pak měli lidé pít jen balenou, přičemž je potřeba dávat si pozor i na led, který se v restauracích mnohdy připravuje z kohoutkové vody.

Pro seniory bývají nutností také služby delegátů

S ohledem na menší jazykovou vybavenost seniorů u této zákaznické skupiny stoupá také požadavek na perfektní služby delegáta. „Protože neumím žádný cizí jazyk a musím se tak plně spolehnout na služby delegáta, je pro mě česky mluvící delegát na dovolené prioritou. Delegátů se pak nejčastěji ptám na možnosti poznávání okolí. Rozhodně mi nevyhovují zájezdy bez českého průvodce. Ale když chci jet do nějakých exotičtějších zemí, sázím na jistotu a jezdím se svojí dcerou, která ovládá angličtinu,“ doplňuje Miluše Odvárková.

„Pokud si u nás klient kupuje pobytový letecký zájezd, má služby delegáta vždy v ceně. Výjimkou jsou pouze zájezdy vlastním vozem nebo některé exotické zájezdy, u nichž však zpravidla mají klienti zajištěnu pomoc na telefonu. Informace o službách delegáta jsou vždy uvedené ve smlouvě o zájezdu a také v popisku zájezdu,“ uzavírá Andrea Řezníčková z agentury Invia.

Pro ty kteří jsou raději doma doporučujeme, si pořiďit kvalitní ventilátor – https://www.vzduchotechnika-ventilace.cz/ventilatory/

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nesnášíte vedra? Vyrazte na dovolenou v září, vhodná je i pro seniory”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *