Rubriky

Pedoulas, místo, kde se v horkém létě ochladíte

Pokud pojedete autem do nejvyššího pohoří Kypru, jmenuje se Troodos, zastavte se v malebné horské vesničce Pedoulas (téměř 1200 m n.m.).

Víte, že podle kyperských statistik je v horách Troodos vždy kolem 10 stupňů méněnež na pobřeží? V horkém létě jsou kyperské horské vesnice ideálním místem, kde si můžete od horka odpočinout.

V Pedoulasu si dejte oběd, ledové frapé nebo třeba tradiční silnou kyperskou kávu. A rozhodně nespěchejte.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Vesnice stojí za prozkoumání. Pedoulas je průkopníkem v oblasti takzvanéagroturistiky, čili pobytu v tradičních kyperských vesnických domcích z bílého kamene a červenou střechou. Turistům se tak nabízí jedinečná možnost spojit svůj pobyt na Kypru s běžným životem obyvatel této vesnice.

Pokud vás už nebaví přeplněné hotely a narvané pláže, a myslíte si, že hotelové bazény jsou všude na světě stejné, zkuste příště přijet do Pedoulasu.

Ve vesnicích se vstává brzo, tak se nechte „strhnout proudem“ a vstávejte taky.

Vyražte brzy ráno s místními obyvateli na mši do pravoslavného kostela. Nakupte si čerstvé ovoce a zeleninu v místním obchodě, zajděte na oběd do vesnické tavernynebo na ulici jen tak pokláboste s místními obyvateli. Na takové poklábosení aninemusíte umět řecky. Většina Kypřanů ovládá angličtinu na velmi dobré úrovni.

Určitě si nenechte ujít hlavní kostel vesnice. Kostel Sv. Kříže je zasvěcen kříži, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. Byl postaven v roce 1935, ještě v době, kdy byl Kypr britskou kolonií.

 

Hned za ním se schovává ještě jeden, možná ještě důležitější než ten první. Je tomalý byzantský kostelík Archanděla  Michaela,  jeden z deseti horských kostelíků, které jsou na seznamu památek UNESCO.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na fotce vypadá kostelík Archanděla Michaela nenápadně. Připomíná malou kamenou chaloupku, ale fresky uvnitř jsou opravdu jedinečné.

A pokud budete na Kypru v květnu, v červnu nebo začátkem července, rozhodně si kupte místní třešně. Jsou opravdu skvělé a ty nejlepší třešně se prodávají právě v Pedoulasu. Staly se dokonce symbolem vesnice. Obrázek třešní totiž uvidíte na cedulích s nápisem „Vítejte v Pedoulasu“ už při příjezdu do vesnice.

Autor:

Radka Holešovská

Jsem průvodkyně po Kypru a o ostrově vím téměř všechno. Provedu vás po historických místech, ukážu vám krásy kyperské přírody a seznámím vás se životem místních obyvatel. Se mnou poznáte Kypr líp než s cestovkou.

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pedoulas, místo, kde se v horkém létě ochladíte”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *