Rubriky

První automat na umění u nás? Najdete jej v pražských Vršovicích!

Letos na podzim odstartoval svůj provoz nový projekt Artmat. Jedná se o prodejní automat na umění vytvořený ze starého automatu na cigarety, který získal nový vzhled a hlavně funkci. V malých, velikostně cigaretových krabičkách, je možné zakoupit drobné umělecké dílo od studentů či absolventů vysokých uměleckých škol, ale i na umělecké scéně již renomovaných českých umělců.

 V úterý 19. 11. byl zahájen provoz prvního automatu na umění v České republice.

Umístěn je v Praze, ve vrchní části ulice Krymská. Cílem projektu je především prezentace mladých umělců (studentů a čerstvých absolventů) a propojení kvalitního současného umění s širší veřejností. Artmat je totiž umístěn ve veřejném prostoru – drobné umělecké dílo si tak mohou zájemci zakoupit takřka kdykoliv. Forma prodeje umění ve starých automatech je inspirována zahraničím, zejména Německem, kde jsou podobné automaty oblíbenými místy k získání originálního suvenýru.

V bývalém automatu na cigarety najdou nyní zájemci krabičky s drobnými uměleckými díly jako jsou grafické tisky a ilustrace, které jsou vždy doplněny kurátorským textem. Neotřelá forma prodeje v bývalém cigaretovém automatu skýtá jedinečný zážitek z nákupu uměleckého díla, který může oslovit i ty, kteří umělecké dění intenzivně nesledují.

“Je to originální možnost, jak kvalitní umění rozšířit i mezi širší veřejnost, podpořit tvorbu mladých umělců a zároveň zpestřit veřejný prostor ”, říkají zakladatelky Artmatu Petra Widžová a Josefína Frýbová. Zajímavá, hravá forma a také umístění automatu ve veřejném prostoru je tak přístupná komukoliv, včetně cizinců, kteří si mohou jednoduše pořídit originální suvenýr od českého umělce.

Ačkoliv si nikdo nemůže být zcela jistý, jaké dílo mu z Artmatu vlastně vypadne, o kvalitě děl pochybovat nemusí. Kurátorky, které dlouhodobě mladou uměleckou scénu sledují, vybírají zajímavé a kvalitní umělce i designéry. Výsledkem je tedy přístupná forma i pro laiky a zároveň dostatečně kvalitní výběr, který je důležitým kritériem pro umělce i uměleckou obec.

Mezi prezentovanými umělci je ilustrátor a grafik Martin Kyjovský, který pro Artmat vytvořil sběratelskou edici hracích karet, ilustrátorská skupina Nýbrž, malíř Martin Salajka a jeho limitovaná edice barevných linorytů, Barbora Idesová se svými mini risografiemi a Jakub Mikuláštík se sérií věnovanou českému ptactvu. Další umělci budou postupně přibývat.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “První automat na umění u nás? Najdete jej v pražských Vršovicích!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *