Rubriky

Vídeň 19. května otevře kulturu, gastronomii, hotely a sport. Také bude očkovat ve firmách

Ve středu 19. května se ve Vídni opět otevřou kulturní zařízení, gastronomie, hotely i volnočasové a sportovní areály. Školáci se do lavic vrátí už od pondělí 17. května, oznámila radnice. Město bude i nadále rozšiřovat nabídku bezplatných kloktacích testů a rozjíždí projekt očkování pro firmy. 

Obyvatelé rakouského hlavního města se mohou těšit na druhou polovinu května, kdy se napříč Vídní opět otevřou stovky podniků. Rozhodnutí o uvolnění podle slov starosty Michaela Ludwiga odráží klesající incidenci a obsazenost nemocničních lůžek. „Situace ale zůstává i nadále vážná,“ vysvětlil Ludwig. „Svoboda, kterou získáváme zpátky, s sebou nese i zodpovědnost,“ doplnil zástupce starosty Christoph Wiederkehr. Znovuotevření restaurací, divadel, hotelů, koupališť a řady dalších zařízení budou proto i nadále provázet zpřísněná epidemická opatření, zejména časté PCR testy. Další pravidla, včetně případného omezení otevíracích hodin, závisí na rozhodnutí spolkové vlády. Radnice ale podle Ludwiga a Wiederkehra zatím žádné informace neobdržela.

Mezitím město opět navýší testovací kapacity. Už nyní se obyvatelé Vídně mohou bezplatně otestovat pomocí kloktacích PCR testů, které se vyzvedávají v lékárnách a odevzdávají například i v supermarketech či na čerpacích stanicích. Do projektu se nyní zapojí i školy a Vídeň plánuje kontaktní kampaň zaměřenou i na mladistvé. V týdnu od 26. dubna i navzdory státnímu svátku vídeňské laboratoře vyhodnotily 202 143 těchto kloktacích testů. Na webovém rozhraní, které umožňuje ověření identity i při testování v domácnosti, se od přelomu března a dubna registrovalo přes 450 000 osob, vyhodnoceno bylo přes 1,36 milionu testů. Celkem si jich Vídeňané vyzvedli dokonce už 3,1 milionu.

Novinky chystá Vídeň i v očkování. Přibližně polovina z dvou milionů obyvatel už se přihlásila do očkovacího systému, první dávku získalo přes půl milionu Vídeňanů a kolem 200 000 osob už má očkování ukončeno. Po rizikových skupinách přicházejí na řadu postupně i širší vrstvy obyvatel. Od začátku května také Vídeň nabízí očkování pro firmy a jejich zaměstnance. Firemní koordinátoři očkování získávají přístup do zvláštního registračního systému a po ověření ze strany města mohou k očkování přihlašovat firemní pracovníky. Podle radnice už této nabídky využilo přes 10 000 firem. V podnicích s více než 300 zájemci o očkování lze navíc při splnění potřebných podmínek zřídit očkovací místo přímo na pracovišti. Už dříve Vídeň také ohlásila, že bude jako první v Evropě prioritně očkovat i těhotné.

Foto: Vídeňský řízek © WienTourismus/Paul Bauer

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vídeň 19. května otevře kulturu, gastronomii, hotely a sport. Také bude očkovat ve firmách”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *