Rubriky

Vitamín D: Proč je pro tělo důležitý a co může znamenat jeho nedostatek?

Posiluje zdraví kostí, zasluhuje se o normální funkce svalů, a především posiluje obranyschopnost organismu. Řeč je o vitamínu D, kterému se někdy také říká sluneční vitamín. Získává se totiž primárně ze slunce, jelikož ale v našich zeměpisných šířkách nemáme dostatek slunečních dní, musíme jej do svého těla dodávat i jiným způsobem – především potravinovými doplňky.

 

Ze slunce nebo z doplňků

„Vitamín D je společně s B12 jeden ze dvou vitamínů, jichž není možné získat dostatek ze stravy. Vitamín D totiž vzniká v těle živočichů, a to při vystavení se slunečním paprskům. Určité malé množství lze najít například i v kravském nebo obohaceném sójovém mléku, to však ani zdaleka nestačí. Především v zimních měsících jsme tedy závislí na doplňcích, které nám zajistí jeho dostatečnou hladinu,“ vysvětluje Ing. Robert Žižka, MSc., průkopník medicíny životního stylu, nového vědeckého oboru, který se v současné době etabluje na evropském kontinentu.

 

Lepší imunita i delší život

Dostatečná hladina vitamínu D je přitom pro naše tělo naprosto zásadní. Pomáhá totiž s regulací vápníku v krvi, ovlivňuje zdraví kostí a svalů, zvyšuje přirozenou imunitu organismu. Sluneční vitamín reguluje funkci kardiovaskulárního systému, v neposlední řadě pak má pro náš organismus protizánětlivý, protivirový a imunomodulační účinek. I proto je jeho příjem nyní v zimním období, kdy jsou chřipková sezóna a pandemie COVID-19 na vrcholu, nutností. „Studie navíc ukázaly, že vitamín D dokáže prodloužit délku života, jeho dostatečná hladina ve stáří pak snižuje riziko osteoporózy,“ říká Robert Žižka.

 

Účinná úleva při zánětlivém onemocnění střev

Takzvaný sluneční vitamín se ukázal jako dobrý pomocník v rámci zmírnění projevů zánětlivých onemocnění střev, například Crohnovy choroby. Studie ukázaly, že pacienti, kteří trpí některou formou zánětlivého onemocnění střev, potřebují několikanásobně vyšší množství vitamínu D, ten jim dokáže ulevit od projevů onemocnění a zlepšit kvalitu života.

Kolik vitamínu D je dostatečné?

Doporučení na denní dávku vitamínu D se různí. Běžně se uvádí, že dostatečné množství pro dospělé osoby je 200 IU (mezinárodních jednotek), ukazuje se ale, že většina populace má jeho množství v organismu velmi nízké. Aby mohl sluneční vitamín efektivně aktivovat imunitní systém, je potřeba jej proto přijímat v mnohem vyšších dávkách. K dosažení hodnot nad 75 nmol/l u 85 % lidí je tak třeba dodávat 2000 IU (tj. 50 mikrogramů) denně. Má-li někdo nadváhu či trpí obezitou (v ČR celkem dvě třetiny populace), je třeba užívat 3000 až 4000 IU; to platí i pro lidi starší 70 let, kteří nechodí na slunce.

 

Nejednoznačné příznaky nedostatku vitamínu

Většina z nás se pravděpodobně potýká s deficitem tohoto vitamínu, problémem ale je, že příznaky nedostatku nejsou až tak jednoznačné. Malé množství slunečního vitamínu se projevuje například bolestí svalů, kostí či svalovou ochablostí. Dlouhodobě nízká hladina pak může být příčinou vzniku nejrůznějších onemocnění. Vzhledem k tomu, že vitamín D podporuje hormonální funkce, jeho deficit může znamenat zvýšené riziko cukrovky a zánětu štítné žlázy. Vliv má i na nejrůznější řadu procesů nervového systému, kdy jeho nedostatek může vyústit ve zvýšené riziko depresí či rychlejší úbytek mentální výkonnosti.

Množství slunečního vitamínu v našem organismu se dá zjistit z rozboru krve. Ten může být vykonán na základě žádanky od lékaře, a tím pádem je pak zdarma, nebo bez ní. V tom případě si však každý musí odběr zaplatit sám.

 

Užívání nejlépe spolu s jídlem

Za účelem přijetí dostatečného množství vitamínu D jsou tedy nejvhodnější doplňky stravy. Kromě výběru správného suplementu je však nutné i vědět, kdy je ideální jej do svého jídelníčku zařadit. „Výzkumy ukázaly, že nejlepší vstřebání vitamínu D z potravinových doplňků je tehdy, když je suplement užíván spolu s největším jídlem dne. Jen toto jednoduché načasování vede k přibližně 50% nárůstu hladiny slunečního vitamínu v krvi,“ radí Robert Žižka.

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vitamín D: Proč je pro tělo důležitý a co může znamenat jeho nedostatek?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *