Rubriky

Za Jordánem nemusíte až do Izraele, najdete ho i v Táboře!

Ke koloritu Tábora neodmyslitelně patří nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě zvaná Jordán. Byla vybudována v roce 1492 jako zásobárna pitné vody pro město. Vodní nádrž má plochu asi 50 ha a maximální hloubka činí 14 metrů. Odpočinková zóna Jordán, která je vyhledávaným místem turistů i místních obyvatel už osm let, byla vybudována s více než dvaadvacetimilionovou dotací z Evropské unie prostřednictvím Regionálního operačního programu Jihozápad. 

„Cílem projektu Odpočinková zóna Jordán I. etapa bylo zlepšení stavu kulturně technické památky Jordán pro rozšíření nabídky cestovního ruchu ve městě Tábor. Díky finančním prostředkům z Evropské unie došlo k celkové úpravě památkově chráněného subjektu včetně přilehlých ploch,“ uvedla Michaela Čermáková Šímová, ředitelka Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad.

„Realizace projektu přispěla ke zvýšení konkurenceschopnosti cestovního ruchu města Tábor, rozšířila dřívější nabídku cestovního ruchu, zvýšila návštěvnost města jak domácími, tak zahraničními návštěvníky. Projekt má také dopad na zvýšení tržeb podnikatelů v cestovním ruchu. Zmíněná lokalita má poměrně široké využití, a to jak v letní sezóně, tak i v zimní,“ doplnil místopředseda Regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Petr Podhola.

Zřízení odpočinkové zóny Jordán zahrnovalo vedle rekonstrukce kulturní památky Jordán také rekonstrukci místní komunikace o délce takřka 2,5 kilometru, výstavbu devíti pobřežních staveb pro zajištění vodní dopravy na nádrži Jordán, výstavbu veřejného WC a stojanů s pitnou vodou, sadové úpravy, vybavení mobiliářem, výstavbu nového objektu zázemí autoškoly a dětského dopravního hřiště, výstavbu nových hřišť na míčové hry a pétanque a revitalizaci území v okolí vodní nádrže Jordán o výměře téměř 36 tisíc m2.

Zajímavosti o Jordánu…
Původně chtěli Táborští v Jordánu chovat také ryby, ale nadměrné rozměry nádrže neposkytovaly k tomuto účelu dobré podmínky. Přesto je Jordán známý jako rybářský revír s kapitálními úlovky. Pod hrází se nacházejí rybí sádky a velká štičí líheň. Od roku 1830 do roku 2011 proto už Jordán nebyl vypuštěn a nadále zůstal užitečný především jako vodní zdroj. Od konce roku 2011 do roku 2014 procházel rybník velkou obnovou, při které byla vybudována spodní výpusť a také proveden archeologický průzkum, odhaleno bylo mimo jiné sídliště ze starší doby bronzové a středověká cihelna. Jordán je dnes hojně využíván k rekreaci. Volný čas můžete strávit na Sluneční pláži či si dopřát oddych na protějším klidném břehu, volně přístupném. K Jordánu patří také další přírodní zajímavost, 18 m vysoký Jordánský vodopád, kterým při vysokém stavu přepadá voda z nádrže do Tismenického potoka. Po opravě vodní nádrže je ke snižování hladiny využívána především spodní výpusť, proto lze vodopád spatřit už pouze výjimečně.

Foto Visittabor.eu

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Za Jordánem nemusíte až do Izraele, najdete ho i v Táboře!”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *