5 zásadních chyb, které vám v Čechách výrazně prodraží stavbu
tavba či rekonstrukce není jednoduchá záležitost a může se i pěkně zkomplikovat a prodražit. Jak se těmto nepříjemným starostem vyhnout? Přinášíme přehled pěti častých chyb, které mohou stavbu prodražit či zkomplikovat.
Podceněný projekt
Na projektu se jistě nevyplatí šetřit. Jedná se o základ celé stavby, který by měl dávat noty a časový harmonogram všem činnostem. Naopak dobrý projekt může ušetřit náklady ve všech fázích realizace. Proto mu věnujte enormní pozornost a nepodceňte jeho přípravu. „Projekt pro získání stavebního povolení například nemusí zcela postačovat k samotné stavbě. Nebývá tak precizní, nemusí být zcela zřetelné napojení jednotlivých konstrukcí a většinou v něm nejsou podrobně popsané všechny materiály. K samotné stavbě budete potřebovat realizační projekt, který zachycuje každý detail,“ říká Jiří Bonk ze stavební společnosti WIRTUUU.
Špatný výběr stavební firmy
I když máte kvalitní projekt, bez dobré stavební firmy to nezvládnete. Abyste vybrali tu, která vám pomůže dosáhnout vysněného cíle, musíte začít hledat včas, protože v současné době je vytíženost v tomto oboru enormní. Vyplatí se oslovit několik firem, které se vám dostaly do hledáčku a získat od nich nabídky na realizaci. Mezi nabídkami pak vyberte tu pro vás nejvýhodnější, přičemž automaticky nepreferujte nejlevnější nabídku. Dejte na reference reálných spokojených zákazníků.
Nedostatečná kontrola nákladů
Když povolíte během stavby nákladům uzdu, můžete se divit, kam až se dokáží vyšplhat. Ideálem je, když dokážete dílčí náklady maximálně kontrolovat. Jak toho ale dosáhnout, když většina těchto kroků je na straně stavební firmy? V praxi již začíná fungovat takzvaný systém transparentní dodávky stavby, který je v ČR úplnou novinkou a dokáže ušetřit zhruba 10 až 15 % z celkové ceny stavby. Veškeré subdodávky v rámci takové spolupráce má zákazník možnost ovlivňovat, jsou s ním konzultovány a schvalovány, včetně skutečných cen za práci a materiál. Systém zahrnuje jak přípravu, tak realizaci stavby nebo rekonstrukce i záruku po jejím dokončení.
„V praxi to tedy funguje tak, že společnost vysoutěží u subdodavatele nejvýhodnější možnou cenu práce či materiálu a ta je ve stejné výši předložena zákazníkovi. Pomocí transparentního účtu pak má klient pod kontrolou veškeré provedené platby s třetími stranami stavby. Kromě transparentnosti plateb pak společnost zajišťuje také technický dohled nad realizovaným dílem i plnění BOZP vybraných subdodavatelů,“ říká Jiří Bonk z WIRTUUU.
Žádná nebo laická kontrola
Pokud si myslíte, že se obejdete bez pravidelné kontroly nebo že zvládnete vše koordinovat a řídit bez předchozí zkušenosti sami, připravte se na pravděpodobné zklamání. Tato problematika s sebou přináší tolik konkrétních komplikací, že lze téměř s jistotou říci, že to nezvládnete. Jistě je vhodné zajistit si profesionální technický dozor, který vám pomůže od úvodních kroků s posouzením projektu, přes přejímání jednotlivých fází stavby až po případná jednání o záruce či reklamace. Na dozoru a kontrole se nevyplatí šetřit, naopak platí pravidlo, že dobrá kontrola ušetří nejvíce peněz.
Nejasná smlouva
Bez nadsázky lze říci, že dobrá smlouva je pojistkou celé stavby. Když máte špatně napsanou smlouvu, může na tom celá stavba pohořet a růst nákladů je ještě jeden z těch lepších důsledků. A jaké nejdůležitější body by smlouva měla obsahovat? Smlouva o dílo pro stavbu či rekonstrukci musí být zpracována tak, aby minimalizovala riziko navýšení ceny díla a posunování termínu dokončení. Vyplatí se pak investovat do konzultace se zkušeným právníkem, protože, když k navýšení ceny či posunutí termínu dojde, dostanete patřičnou kompenzaci.
Tagy nemovitoststavba
- Předchozí Tipy, jak správně vybrat chalupu na zimní radovánky. Zvolíte Krkonoše, Beskydy, nebo Šumavu?
- Následující Do Plzně na autogramiádu! Do pivovaru zavítá 17. října spisovatel Robert Fulghum
0 Komentáře “5 zásadních chyb, které vám v Čechách výrazně prodraží stavbu”