Rubriky

Adventní čas je tu: První adventní neděle je 1. prosince. Který den budou Vánoce?

V současnosti slavíme advent tradičně i moderně. Mezi nejznámější symbol adventu v dnešní době patří adventní věnec a adventní kalendář, což jsou celkem nové tradice, pochází zhruba z poloviny 19. století. Dále pak domácí výzdoba, jmelí a cukroví, betlémy, Mikuláš a další. Jaké jsou zvyky spojené s jednotlivými adventními týdny?

  • První adventní neděli se přezdívá železná a na věnci se zapaluje fialová svíčka, je to tzv. svíce proroků. Tou si připomínáme proroky, kteří s předstihem předpověděli příchod Ježíše Krista na svět, svíčka symbolizuje naději.
  • Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, zapaluje se druhá fialová svíčka, tzv. betlémská, tato svíčka symbolizuje mír.
  • Třetí adventní neděle je stříbrná a také pastýřská, advent se překlopí do své druhé poloviny a získává slavnostnější podobu. Třetí adventní svíčka je pastýřská a růžová, je to svíčka přátelství.
  • Čtvrtá adventní neděle neboli zlatá může připadnout na Štědrý den a je symbolem míru a pokoje Vánoc. Zapaluje se čtvrtá fialová svíčka, tzv. andělská, je to svíčka lásky.
  • Na Štědrý den se pak zapaluje pátá svíčka, ta by měla být bílá a je zasvěcená Kristu.

Kromě nedělí se během adventu slaví i tři svatí: Barbora, Mikuláš a Lucie. V předvečer těchto svatých vždy chodily průvody v různých maskách. Do dnešní doby se dochovala především tradice na svatého Mikuláše, kdy v předvečer chodí městem průvody čertů a andělů se svatým Mikulášem.

  • 4. prosince na svatou Barboru se řezají „barborky“, tedy větvičky ze stromů, které potenciálně doma ve váze vykvetou do Štědrého dne.
  • V předvečer svatého Mikuláše chodí zase Mikuláš s čertem a andelěm a obdarovává hodné děti.
  • 13. prosince se slaví svatá Lucie, která noci upije a dne nepřidá. A během tohoto dne byste neměli uklízet.
  • Mezi tradiční výzdobu tohoto období pak patří kromě adventního věnce také jmelí, cesmína a břečťan, peče se cukroví, perníčky, zdobí se i stromeček.

Kdy jsou v roce 2019 Vánoce?

Vánoční svátky letos připadají na úterý, středu a čtvrtek. Během vánočních svátků budou také zavřené obchody, kromě 24. prosince, kdy obchody zavírají až v poledne, dopoledne můžete ještě nakupovat.

Děti mají na přelomu roku vánoční prázdniny, které trvají od pondělí 23. prosince 2019 do pátku 3. ledna 2020.

Nový rok připadá na středu.

 

Kdy jsou adventní neděle?

Adventní neděle budou:
železná neděle 1.12.2019 – první neděle v prosinci
bronzová neděle 8.12.2019 – druhá neděle v prosinci
stříbrná neděle 15.12.2019 – třetí neděle v prosinci
zlatá neděle 22.12.2019 – čtvrtá neděle v prosinci

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Adventní čas je tu: První adventní neděle je 1. prosince. Který den budou Vánoce?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *