Rubriky

Egypt – země faraónů. Ideální místo pro podzimní dovolenou

Egypt láká už po tisíce let pyramidami v Gíze, kypící Káhirou i bohatým podmořským životem v křišťálově čistém Rudém moři. Užít si ale můžete i další atrakce, například plavbu po Nilu nebo cestování po pozoruhodné africké přírodě. V Egyptě si každý vybere to, co ho přitahuje.

V Egyptě je teplo i v zimě

Egypt je vyhledávanou podzimní destinací, protože v létě je zde mnohdy až neúnosně horko.  V Egyptě panuje suché a slunečné podnebí a je zde teplo po celý rok. V létě se průměrné teploty šplhají přes 30 stupňů (ale mohou dosáhnout až 50 stupňů) a v zimě málokdy klesají pod 20 stupňů. V podstatě se zde střídají dvě roční období – horké letní a mírné zimní.

Památky v Gíze si nemůžete nechat ujít

Strávit třeba jen pár dní v Egyptě a nepodívat se na jeden ze sedmi divů světa – pyramidy v Gíze, to by byl pro každého turistu prostě hřích. Gíze dominují 3 velké pyramidy a sfinga. Na okraji městské aglomerace Velká Káhira stojí už zhruba 4500 let a stále nepřestávají fascinovat.

Největší a nejstarší z nich, Cheopsova pyramida, měří 137 metrů a je postavena ze dvou milionů kvádrů. Údajně se pyramida stavila celých 30 let. Když uvážíme, že se stavba budovala bez všech novodobých technik, je to opravdu neuvěřitelné.
Po Cheopsovi nezůstal pozadu ani jeho syn a vnuk, a tak vznikly další dvě pyramidy, i když ty už jsou menší – Chefrénova a Menkaureova.
Faraón Chefrén si nechal stvořit i vlastní podobiznu – sochu lva s mužskou tváří. Sfinga je přes 70 metrů dlouhá a 20 metrů vysoká a byla vytesána z jednoho jediného kusu skály.

Faraonovy sochy v Luxoru jsou kolosální

Celý chrámový areál v Luxoru střeží dvě sochy faraóna Ramsese II. Tříkilometrová alej sfing údajně kdysi sahala až k sousednímu chrámu v Karnaku. Sloupová síň je opravdu obdivuhodná.
Naproti Luxoru, na západním břehu Nilu, se nachází nejslavnější egyptské pohřebiště Údolí králů. Nedaleko Údolí králů se rozkládá i třípatrový chrám královny Hatšepsut a proslulé Memnonovy kolosy (dvacetimetrové sochy).

Nakupování v Egyptě? Smlouvat!

Připravte se na to, že Vám budou neustále v patách obchodníci a budou se snažit prodat své výrobky. Pokud nemáte zájem, radikálně odmítněte. Jestliže hodláte něco koupit, nezapomeňte smlouvat!
Jakmile Vám prodávající nadhodí požadovanou částku, nabídněte vždy méně než tolik, kolik budete nakonec ochotni zaplatit. Můžete začít třeba na čtvrtině nebo polovině jeho nabídky. Při smlouvání se nemusíte cítit trapně, protože je to něco jako rituál, který se v těchto končinách při obchodování očekává.

Co je faraonova pomsta?

Faraonova pomsta je poměrně zažitý název pro průjmové onemocnění, které postihuje relativně velký počet turistů po příjezdu do Egypta. Může jít o 1 – 3 dny, během kterých Vás potrápí průjmy a možná i horečky či zvracení. Zaručený návod, jak se problému vyhnout, neexistuje. Faraonova pomsta Vás může postihnout, ať už bydlíte ve dvou hvězdičkovém anebo pěti hvězdičkovém hotelu. Každé tělo reaguje na vysoké teploty a nezvyklou stravu trochu jinak, takže je to opravdu individuální.

Rady pro turisty

  • Při cestování po Egyptě se vyhněte konzumaci všeho, co je omyto místní vodou, nebo co by mohlo by připraveno z místní vody – zejména čerstvým salátům, ovoci pokud není ve slupce, zmrzlinám, nápojům s ledem apod.
  • Pijte pouze balenou vodu, v žádném případě vodu z kohoutku. Kohoutkovou vodu nepoužívejte ani na čištění zubů.
  • V řece Nil se nekoupejte, protože obsahuje určité bakterie, které jsou, pro nás Evropany, škodlivé.
  • Raději si s sebou přibalte nějaký preparát proti průjmu.

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Egypt – země faraónů. Ideální místo pro podzimní dovolenou”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *