Rubriky

Kostarické dobrodružství Míši Noskové

Michaela Nosková je česká sólová a muzikálová zpěvačka a finalistka pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar. Ale, nejen to, je to i cestovatelka a dobrodružka. Nedávno vyjela na  cesty s přítelem Jindřichem Čandou a tady přinášíme její „deníček z cest“

Náš trip na Korsiku začal výjezdem směr Rakousko, Itálie a trajektem z Livorna.

 

Ačkoliv celý svět brojí proti koroně, na naší cestě, ať už v Rakousku či v Itálii okolo Benátek jsme nepotkali žádnou kontrolu na hranicích ani nijak zvlášť dodržované roušky apod.

V Livornu jsme rozložili spaní v naší Suzuki Grand Vitara, kterou Jindřich přímo upravil na „luxusní“ letiště, a ačkoliv jsme plánovali přespat v autě jen párkrát, nakonec jsme v něm zůstali celý náš výlet, protože ranní vstávání přímo na pláži či v horské řece nedokázal nahradit žádný hotel.

Ačkoliv jsme ani jeden Korsiku neznali, podařilo se nám vyhledat, myslím, ty nejkrásnější a nejzajímavější místa. Nicméně Korsika je natolik rozmanitá, že jeden týdenní výlet nestačí. Co jsem vůbec netušila, je například to, že nejvyšší hora Monte Cinto zde má více metrů n.m. než Triglav. Nejvyšší hora našeho oblíbeného Slovinska.

Těšili jsme se tedy na přírodu, hory, moře i skalní města. A rozhodně nás Korsika ničím nezklamala.

Nádherná divoká příroda. Pro milovníky túr a treků a adrenalinu je jako stvořená. Nikdy jsme totiž nebyli fanoušky „uhlazeného“ Rakouska. To se vám na Korsice opravdu stát nemůže. Značky musíte hledat – většinou jsou v podobě vybledlé barvy na kusu šutru – a rozhodně nečekejte uhlazené cestičky. Náš výstup k Lac du Capitello, tedy k jezeru v téměř 2000 m.n.m., byl totiž plný míst, kde jsme lezli po prudkém žebříku či se přidržovali kovového řetězu ke zdolání vyšších míst, kam se nedalo normálně jít. Což jsme naprosto milovali.

Horské řeky mohou těm slovinským naprosto s přehledem konkurovat a naleznete jich tu spoustu. A kde jsou horské řeky jsou i vodopády. A kde jsou vodopády dají se najít i agentury zaměřující se na canyoning. Teda na slaňování, skákaní a proplavávání kaskádovitými útvary kaňonů vytvořených tekoucí vodou.

 

Canyoning jsme tentokrát nevyzkoušeli vzhledem k mému nedávno vykloubenému lokti, ale rozhodně jsme vyrazili k vodopádu jménem Cascades de Purcaraccia, což je místo, které bychom asi doporučili každému. Jejich známější kolega Cascades de Polischellu je o kousek vedle, nicméně je plný turistů a rozhodně  cesta k němu není tak zajímavá.

Z vodopádu jsme zamířili skrz korsické hory na jih. Tedy do nejjižněji položeného místa na Korsice, a to města zvaného Bonifacio. Když budete v Bonifaciu, zabalte si vodu, plavky, foťák a vyražte na neuvěřitelně nádhernou pláž Saint-Antonio, která je opravdu tím nejjižnějším bodem. Cesta k ní vede od parkoviště u Pertusato majáku a počítejte s cestou cca 15 minut.

Skalnaté útvary na pláži a nádherný písek s průzračnou vodou odmění vaše úsilí v úmorném vedru a užijete si koupání se vším všudy. Pokud máte nafukovačku či nafukovací paddleboard, nezapomeňte si ho přibalit, Na této pláži jsou totiž nádherné útvary, kam se dá dostat pouze z vody.

Některá místa z našeho bucket listu jsme bohužel nestihli, nebylo tolik času. Nenechte se mýlit. Přestože Korsika má na přejezd z bodu A do bodu B třeba 100 km, je to 100 km skrz klikaté cestičky uprostřed vysokých hor. Tudíž na cestu počítejte mnohem více času než u nás.

Pokud budete mít více času, rozhodně si nenechte ujít místo zvané Les Calanques de Piana a Espace naturel de Scandola, jsou to nádherné červené skalní útvary, kterými je Korsika proslavená. Nicméně na výlet si musíte naplánovat minimálně 3-4 hodiny. Na toto místo se totiž nedostanete jinak než lodí, a to z přístavu v Galerii nebo Osani či v Porto. Rozhodně to nezkoušejte např. v Ajjaciu – pokud tento výlet vůbec někdo nabízí, pak bude celodenní, ale spíše ho tam ani nenajdete.

Na konec bych snad jen doporučila zabalit si francouzštinu, angličtina je tady zbytečná. S penězi je to v celku v pohodě, bankomaty jsou téměř v každém větším městě.

A pokud máte rádi cestování a přírodu, rozhodně si Korsiku zamilujete. My sami jsme z ní natolik nadšení, že jsme ji přidali i do nabídky našich outdoorových výletů a rozhodně jsme tam nebyli naposledy.

Pokud patříte mezi ty, kteří si radši nechají poradit a potřebujete pomoci s plánováním, neváhejte se nám ozvat a rádi vám s tím pomůžeme.  Mezi naše oblíbené destinace, ve kterých tyto služby nabízíme patří například: Sri Lanka, Indie, Zanzibar, Mauricius, Slovinsko, Tunis, Fuerteventura a teď nově Korsika.

Naše agentura Art-Gang zajišťuje outdoorové i adrenalinové výlety, svatby v zahraničí či svatební cesty, a protože tyto služby nabízíme pouze v zemích, kde máme své vlastní místní kontakty, dokážeme vykouzlit krom skvělého zážitku i skvělé ceny.

Pokud si jen rádi přečtěte o cestování, jsme rádi, že jsme vám případně pomohli s tipem na další dovolenou.

Vaši Míša a Jindřich

www.art-gang.com

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Kostarické dobrodružství Míši Noskové”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *