Rubriky

Přijeďte se podívat do křišťálového údolí

Existuje jediné místo na zemi, Křišťálové údolí, kde se již více jak 470 let snoubí jedinečná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Před více než 300 lety se v Křišťálovém údolí zrodil český křišťál. Z něj pak zdejší mistři skláři vytvořili první broušený kámen na světě, první majestátní lustr i první křišťálový šperk. 

V druhé polovině 17. století se na českém území začalo tavit průzračně čisté sklo, které svou čirostí, zářivostí a tvrdostí bylo obzvlášť vhodné pro rytí a broušení. Toto sklo, označované jako český  křišťál se stalo domácí specialitou a bylo ve světě tak žádané, že se v první polovině 18. století staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě. Skleněný šperk se zrodil v Českém ráji, lustr v Kamenickém Šenově.

Do stejné doby spadá rostoucí zájem o skelné kompoziční kameny a šperky z nich, výrobě té doby dominovali Benátčané. Snaha turnovských brusičů dosáhnout stejných výsledků vedla k průmyslové špionáži. Bratři Fišerové strávili v Benátkách mnoho let jako sklářští pomocníci. Po návratu domů v roce 1711 provedli četné pokusy a s úspěchem utavili první čirou, diamant imitující, olovnatou kompozici.  Turnovská kompozice byla na světě a záhy konkurovala benátským výrobkům.

V roce 1724 byla v Práchni nedaleko Kamenického Šenova otevřena první lustrařská dílna a české křišťálové lustry s broušenými ověsy si začaly velmi rychle získávat významné příznivce z řad nejvyšší aristokracie. Takřka přes noc se staly světovým pojmem, když si našly cestu do sídel nejvýznamnějších světových panovníků – od francouzského krále Ludvíka XV., přes rakouskou císařovnu Marii Terezii až po vládce osmanské říše Osmana III. Čechy se tak vedle Itálie a Francie zařadily k nejdůležitějším centrům výroby lustrů v Evropě.

 

Buďte hostem Křišťálového údolí.

Historie výroby skla na severu Čech se skládá z mnoha fascinujících příběhů, které se dnes zrcadlí ve stovkách živých dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Návštěvníci Křišťálového údolí tak mohou nahlédnout pod ruce sklářů v hutích v Lindavě nebo Harrachově, na Jablonecku navštívit mačkárny perlí a obdivovat centrum bižuterního průmyslu. Novoborské linky denně vyrobí desetitisíce kusů užitkového skla a nedaleko vznikají gigantické světelné objekty pro nejslavnější hotely, paláce i lodě světa. Jemné a křehké vánoční ozdoby se rodí v Poniklé na krkonošských svazích, šperkařské a kamenářské dílny se ukrývají v Českém ráji. Železný Brod proslavily skleněné figurky. Většina produkce z Libereckého kraje odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen zde. Sklo a šperk jsou identitou a esencí našeho kraje a patří k němu stejně jako porcelán k Míšni, whisky ke Skotsku nebo parfémy k Provence.

Přijďte se tedy podívat do Křišťálového údolí na akci s názvem Víkend Křišťálového údolí, která se koná 7. – 8. listopadu 2020 a budete mít možnost navštívit skláře, šperkaře, dílny s bižuterií, muzea a umělecké školy v celém Libereckém kraji.

V tomto víkendu se vám nabízí  jedinečná příležitost prohlédnout si dílny, ze kterých putují nádherné výrobky do celého světa.

 

Křišťálové údolí

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Přijeďte se podívat do křišťálového údolí”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *