Rubriky

Velká obrazová encyklopedie Jeseníků nabídne spoustu dobových fotografií i zajímavých příběhů

Nejvyšší moravskoslezské hory se letos před Vánocemi dočkají velké obrazové encyklopedie pojmenované Čti Jeseníky. Unikátní publikace nabídne čtenářům vedle velkoformátových koláží historických fotografií také informace o klíčových osobnostech regionu, místní zajímavosti a kuriózní příběhy. Třetinu výtěžku z prodeje knihy její autoři vrátí zpět do krajiny v podobě investic do úprav a obnov odpočívadel, drobných památek či výsadby keřů a stromů v jejich blízkosti. Knihu lze výhodně předobjednat již nyní na Hithitu.

 

Připravovaná kniha se zabývá Jeseníky a jejich severním podhůřím (Hrubý a částečně i Nízký Jeseník, Zlatohorská pahorkatina, Góry Opawskie). Jejím hlavním cílem je čtenářům představit, jak tato místa v minulosti vypadala. Využívá k tomu materiály staré maximálně 150 let. Cílí hlavně na obrazový zážitek skrz velkoformátové fotografie a originální pohlednice, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány. Fotografie doplňují také grafické koláže a texty informačního charakteru, které zpracovávali odborníci na dané téma i lidé z místních muzeí a vědecké knihovny.

„Společně se specializovaným týmem autorů a grafiků připravujeme velkoformátovou publikaci o Jeseníkách, která však čtenáře nezavalí množstvím dat a informací, ale pomůže mu si lépe představit, jak tyto hory v minulosti vypadaly. Ne však v úplně vážném duchu, protože koláže sice dokáží vystihnout více souvislostí najednou, ale zároveň jsou přirozeně bizarní. A co se kdysi nestihlo vyfotit, to dokreslíme. Naším cílem je čtenáře provést nejen po „top ten must-see“ lokalitách, ale i po méně známých místech, která mají také co nabídnout,“ vysvětluje za tým tvůrců Lukáš Abt.

Vznik knihy lze nyní podpořit prostřednictvím crowdfundingové sbírky na Hithitu, kde na přispěvatele vedle ní čekají i další atraktivní odměny. Třetina zisku z celkového prodeje knihy poputuje na fond pro obnovu místních drobných památek a dalších citlivých zásahů vůči krajině. „Prostor jesenických hor většina z nás opravdu miluje a záleží nám na něm. Sice ho tedy prostřednictvím naší publikace chceme využít, ale zároveň mu pak částečně i něco vrátit. Třetinu zisku tak použijeme na úpravy a obnovy odpočívadel, drobných památek, ale také případně do výsadby keřů a stromů v jejich blízkosti. Věříme, že se také zapojíte a společně nejen vybereme vhodná místa, ale dokážeme jim vdechnout zašlou slávu nebo zcela novou podobu,“ uzavírá Lukáš Abt.

Doplňující naleznete na webu https://cti-jeseniky.cz/ a sociálních sítích.

Publikaci Čti Jeseníky lze předobjednat na: www.hithit.com/cs/project/10013/cti-jeseniky

 

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Velká obrazová encyklopedie Jeseníků nabídne spoustu dobových fotografií i zajímavých příběhů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *