Rubriky

Vorařský den už tuto sobotu na nádvoří loveckého zámku Ohrada! Připomeňte si zapomenutá řemesla

Národní zemědělské muzeum Ohrada ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci pořádají v sobotu 14. září od 9 do 17 hodin na nádvoří loveckého zámku Vorařský den. Akce připomene kromě zaniklého druhu vodní přepravy dřeva a surovin také další zapomenutá řemesla.

V historii jihočeské krajiny je hluboko zapsané řemeslo plavení vorů. Řeka Vltava byla s vorařstvím pevně svázána, což bylo dáno dostatečným průtokem vody i těžbou dřeva v bohatých lesích podél jejích břehů. Vorařství mělo v Čechách dlouholetou tradici a patřilo mezi vážená, ale i nebezpečná povolání. Letošní, již druhý ročník se koná ve spolupráci se spolkem Vltavan v Purkarci. Členové spolku ve vorařských krojích představí historii a činnost spolku, připraveny jsou přednáška a ukázky přípravy jednotlivých částí voru – paření a točení houžví, vysekávání ušní, žabek, vrtání či drnového ohniště. Jiří Svoboda, autor knihy Historie voroplavby v Čechách, představí nejen tuto knihu věnovanou řece Vltavě a voroplavbě, ale i připravovanou knihu o šífařství.

V mysliveckém sále mohou návštěvníci zhlédnout výstavu spolku Vltavan Čechy nazvanou Historie vorařství a šífařství ve fotografii, doplněnou předměty ze sbírek Národního zemědělského muzea Ohrada. Výstava přibližuje život lidí, kteří na vorech a šífech zabezpečovali dopravu materiálu nejen u nás, ale i ve světě, například v Číně, Japonsku, USA, Francii a dalších zemích.

„Vorařství bylo sezónní záležitostí, v zimě se plavci věnovali jiným činnostem. To nás vedlo k záměru představit i další zapomenutá a zanikající řemesla formou ukázek,“ říká zástupkyně ředitele Národního zemědělského muzea Ohrada Jana Melcrová. Pozvaní řemeslníci předvedou návštěvníkům například vázání provazů, předení na kolovrátku, tkaní a další textilní techniky, výrobu šindelů a březových košťat, pletení košíků, řezbářství, ostření a kování seker. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílny s vázáním vorů, keramická dílna, různé soutěže a kvízy. Po celý den bude zajištěno občerstvení – vorařský guláš, plavecké buchty a další speciality. Programem bude děti i jejich rodiče provázet kapela Táborští pouličníci.

Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky – Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice. Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství Ohrada je nejstarším loveckým muzeem v Evropě. První muzejní sbírky loveckých trofejí a vycpanin zde byly umístěny již v roce 1842. Unikátem je Sallačova sbírka několika set exponátů paroží a souroží. Barokní zámek Ohrada nabízí také působivé interiéry, zejména hodovní sál vyzdobený barokními loveckými motivy, nábytkem z paroží a kopiemi velkoformátových pláten J. G. Hamiltona. Každý rok připravuje muzeum několik výstav tematicky souvisejících se zaměřením pobočky.

Více na www.nzm.cz

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vorařský den už tuto sobotu na nádvoří loveckého zámku Ohrada! Připomeňte si zapomenutá řemesla”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *