Zámek jako z pohádky Neuschwanstein
Horké tipy
2 079 views
Možná tomu nebudete věřit, ale zámek z disneyovské pohádky o Popelce existuje. Byl totiž namalován podle bavorského zámku Neuschwanstein u Füssenu. Tak vzhůru do pohádky!
Malebné historické město Füssen najdete v bavorských Alpách u jezera Forggensee, které je uměle vybudované, aby na jaře zachytilo přívalovou vodu z roztátého sněhu z hor. Proto se v říjnu vypouští a ještě časně zjara se můžete projít po jeho dně. Od dubna už je ale plné průzračně modré vody, v níž se cachtají děti a turisty zde převáží několik parníků. Navíc je odtud nádherný výhled na nejnavštěvovanější památku Německa – romantický Neuschwanstein.
Divadelní kulisa
Zámek nechal postavit pravděpodobně nejznámější bavorský panovník Ludvík II. Bavorský, kterého víc než panování zajímalo divadlo a opery. Byl velkým fanouškem Richarda Wagnera a celý zámek je v podstatě poctou tomuto skladateli a jeho operám. Celá Ludvíkova komnata je zařízená a vymalovaná motivy z opery Lohengrin, kterou shlédl Ludvík v patnácti letech a do níž se beznadějně zamiloval. Díky tomu vypadá z dálky rozlehlý zámek spíše jako divadelní kulisa. Svůj vysněný projekt se panovník rozhodl realizovat na skalní plošině nad zámkem Hohenschwangau, kde prožil velkou část svého mládí. Trosky dvou středověkých hradů, které tam do té doby stály, nechal Ludvík odstřelit trhavinou a celou plošinu tak o několik metrů snížil. Pro asi dvě stovky dělníků začala sedmnáct let trvající dřina v krajně obtížném terénu. Přes vnější půvab zámku by ho však dnes nepochválil asi žádný architekt a to kvůli spojení snad všech stavebních a architektonických slohů jak zvenku, tak v hojné míře vevnitř. Ale tak si to Ludvík přál. Zřejmě nejkrásnější a nejproslulejší místností zámku je trůní sál, který byl zhotoven podle vzoru slavné mešity Hagia Sofia v Istanbulu. V sále však chybí trůn, na který nezbyly finanční prostředky.
Podivínský panovník
Když se dnes projdete monumentálním zámkem a seznámíte se se všemi vrtochy nekonvenčního panovníka, jako třeba vlastní krápníkovou jeskyní, získáte dojem, že Ludvík žil ponořen ve vlastním světě. Není divu, že okolí pohlíželo na krále s rostoucí nedůvěrou, která nakonec vyvrcholila zbavením svéprávnosti i bavorského trůnu. Kromě skvostných hradů a zámků se dochoval i Ludvíkův výrok, který přesně vystihoval jeho život i smrt: „Věčnou hádankou zůstanu sobě i jiným,“ napsal král své vychovatelce. Smrt našel Ludvík II. za nevyjasněných okolností ve vodách Starnberského jezera. Spolu s ním zahynul i psychiatr Bernhard von Gudden, který ho zbavil svéprávnosti.
Historický Füssen
Ovšem nejen zámek, ale i samotné město Füssen vám má co nabídnout. Setkávají se zde různé historické epochy. Dominantou města je jeden z největších a nejlépe dochovaných gotických hradů Hohes Schloss. Pod ním se klikatí uličky, stejně jako až úplně v údolí řeka Lech. Pod Hohes Schloss se rozprostírá nádherný barokní areál bývalého benediktinského kláštera, jehož historie sahá až do 8. století. Jeho součástí je městské muzeum, kde si můžete prohlédnout nejstarší dochované fresky v Bavorsku, nebo výstavu houslařství, které zde kvetlo už v 16. století.
Text i foto: Jana Hájíčková
Rady na cestu:
- Ve Füssenu začíná, anebo končí 350 km dlouhá Romantická cesta po klášterech, kostelech, ale především po pohádkově krásných zámcích a hradech Ludvíka II., dynastie Fuggerů a mnohých dalších. Více na www.romatischestrasse.de
- Vstupné do obou zámků Hohenschwangau i Neuschwanstein stojí dohromady 39 eur, pro děti od 7 do 18 let 23 eur. U vstupu dostanete audio průvodce v českém jazyce.
- Od zámku Hohenschwangau k zámku Neuschwanstein vede asi kilometr příkrá cesta do kopce. Méně zdatní se mohou svézt autobusem za 3 eura, anebo za 7 eur kočárem taženým koňmi. To je pak pravá romantika.
- Více informací na www.fuessen.de
0 Komentáře “Zámek jako z pohádky Neuschwanstein”