Rubriky

Izrael, dvě města za jeden víkend

Tenhle slogan zná většina z vás, kdo rádi cestujete. Lidé jsou často lákáni cestovními agenturami, aby si během víkendu prohlédli Tel Aviv / Jeruzalém. Ale brzy zjistí, že víkend nestačí ani k tomu, aby si vychutnali byť i jen malou část obou měst. Sem se dá jet každý víkend a vždy budete mít kam zajít a co nového vidět nebo zažít!

 

Tel Aviv je město, které se rozvíjí extrémně rychle. Lidé, kteří jej přirovnávají k New Yorku, se rozhodně nemýlí. Tohle město nikdy nespí. Město už přerostlo v jeden propojený celek se staršími oblastmi a čtvrtěmi, v aglomeraci. Už jen tak nepoznáte, zda jste právě v Ramat Gan nebo v Holonu či v Raananě.

Pojďme se nyní zaměřit na Yaffu, která je trochu opakem Tel Avivu. Zatímco Tel Aviv je novým městem, Yaffa je starou, tradiční částí. Moderní obchody, hotely rostou spíše v novém městě. NYX od Leonarda je moderní, stylový hotel poblíž Rothschild Boulevard na jihu Tel Avivu. Navštívít můžete pětihvězdičkový hotel Setai nebo Polský dům. Více byste stáli třeba o Vera Boutique hotel? Takto bychom mohli pokračovat s dalšími menšími hotely, které jsou svým vzhledem i prostředím specifické.

Tel Aviv je proslaven též svými restauracemi. Zde potkáte kuchyně celého světa, které se vzájemně prolínají. Možná začnete snídaní shakshuka, což jsou vejce a zelenina. Spousta restaurací se chlubí originálními snídaněmi. Nebo si prostě jen užijte čerstvé ovoce, které je pro start dne velmi vhodné.

Bude těžké se rozhodnout, čím začít den. Možností je velká spousta. Naštěstí se dá po Tel Avivu snadno přepravovat veřejnou dopravou, jezdí často a všude. Taxi není příliš drahé. Můžete si pronajmout kolo nebo skútr – ale už musíte mít odvahu se na nich pustit do bláznivého provozu tohoto města.

Řekněme, že den začnete na pláži. V Tel Avivu se na pláž chodí nejen o víkendech, ale i během týdne. Můžete jít promenádou vedoucí z Jaffo až do severní části Tel Avivu. Tady pak pokračujete oblastí zálivu, kde potkáte spoustu obchodů, restaurací. Cesta vede až do Hayarkon parku se spoustou sportovišť.

Mimochodem, Tel Avivu se také přezdívá „nejvlídnější město ke psům na světě“. V Tel Avivu potkáte psy všude, a to i v obchodech, protože ani sem jim není vstup zakázán. Když jsme u těch obchodů – možná byste měli navštívit i obchodní centrum Azrieli, odkud se ze 49. patra můžete kochat vyhlídkou.

Ve městě je spousta muzeí, ve kterých můžete strávit celé týdny, než si je celá prohlédnete. Spousta informací o nich je na webových stránkách. Vyplatí se je znát předem, abyste pak navštívili místa, o která budete mít enormní zájem. všechna najednou totiž stihnout nelze.

V pozdním odpoledni (a nejen tehdy) je dobré si zajít do staré části města – Yaffo. Je poblíž zálivu a plná nádherných galerií. Do této části města se prostě zamilujete. Má specifickou atmosféru nabitou kulturní spiritualitou.

Jestliže chcete spíše nakupovat, nabídne vám Tel Aviv jak mnoho obchodních center, tak také malých obchůdků. Ty malé najdete například na Carmel market nebo ve čtvrti Neve Tzedek. Potkáte tu i spoustu kulturních zážitků. Smysluplné utrácení, to není v Tel Avivu žádný problém!

V noci byste rozhodně neměli spát. Tel Aviv nabízí mnoho klubů, kde můžete zůstat až do ranních hodin. Třeba Havana Music club, Otsar bar, Hipster fortress, Complex nebo Beit Ma ariv. Dále Kuli Alma, který je dobře znám díky výstavám děl mladých umělců, nebo například Aria a club pro lidi, co už nejsou nejmladší.

V Tel Avivu je spousta dalších míst k vidění, ale už zmíním jen jedno: Speakeasy na Rothshild Boulevard. Tady často potkáte prominentní osoby – jde totiž o klub, kam se slavní chodí ukázat a kde chtějí být viděni.

Jestli máte pocit, že toho nebylo dost, pojďme se přesunout do Jeruzaléma, pojedeme vlakem. Jde o nejlepší formu přepravy mezi těmito dvěma místy. Vlaky jsou pohodlné a v poslední době hodně zrychlily. I když je nutné přiznat, že rychlodráha tu ještě dokončená není. Oblast mezi letištěm Ben Gurion a Tel Avivem se však stále vylepšuje, staví, modernizuje. Brzy bude přeprava mezi Tel Avivem a Jeruzalémem trvat jen 28 minut.

Jeruzalém je svaté město s dlouhou historií a nesmírným významem pro tři celosvětová náboženství. Návštěva starého města je povznášející na duchu, procházka blízkými alejemi poskytne příjemný stín. Projít se můžete i po části městských hradeb, a jistě rádi zavítáte do místních obchůdků. Neopomenutelným místem jsou muzea v Jeruzalémě, ta byste jistě neměli vynechat.

Rádi přenocujete na místech se zvláštním kouzlem? Co třeba Rakouský hospic ve starém městě? Není drahý, ale přitom jde o velmi zajímavé ubytování. Nebo hotel  Bezalel? Či Villa Brown hotel? Možností je opravdu dost, a to v různých cenových kategoriích.

Obecně známá místa Jeruzaléma jsou samozřejmě krásná a stojí za to je navštívit. Pak je tu však i spousta zákoutí, která tolik známá nejsou, ale je škoda si je neprohlédnout a neprojít. Už jste slyšeli třeba o tunelu Hiskia nebo o větrném mlýnu Montefiore?

Na prohlídku těchto míst si můžete najmout soukromého průvodce, počítejte ale s vyšší cenou, která se účtuje malým skupinám (velké skupiny návštěvníků mívají slevy). Velkou výhodou však je, že coby malá skupina (pokud budete v Tel Avivu a Jeruzalémě jako rodina nebo skupinka přátel) se dostane na místa, kam velké skupiny průvodci nikdy neberou.

Mohu vám vřele doporučit svého kamaráda Udi jako průvodce po těchto místech. Narodil se v Jeruzalémě, toto město zná velmi dobře, je jeho velkým milovníkem. A svou náklonnost k Jeruzalému se bude snažit předat i vám, abyste si toto město také zamilovali a často se sem vraceli. Vyplatí se připlatit si za soukromého průvodce, protože uvidíte místa a věci pro běžné návštěvníky nevídané a možná i běžně nepřístupné.

Na závěr mi dovolte jeden malý tip: Jestli pojedete do Jeruzaléma autem, sjeďte z dálnice číslo jedna na sjezdu Mevasseret Zion ve směru ke “Castel”. To je historické místo, které opravdu stojí za vidění. Pak pokračujte v daném směru ještě o kousek dál, až na parkoviště Ein Bikura. Tady nechte auto a jděte se projít do zahrady Sataf. Odsud bude i výhled na nemocnici Haddasah a na Ein Kerem. Jsem si jistý, že tahle zastávka se vám bude líbit.

Copyright WQ

Zdroj: Lucie Fridrichová Embassy of Israel

 

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Izrael, dvě města za jeden víkend”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *