Rubriky

Do McDonald’s dorazily ekologické příbory. Přinášíme 6 nápadů, jak s nimi zabavit (nejen) děti

Společnost McDonald’s ve svých restauracích v České republice a na Slovensku právě mění plastové příbory za dřevěné. Jde o skvělou zprávu pro planetu – ročně tak nevznikne 38 tun odpadu, což v přirovnání ke slisovaným balíkům plastových lahví odpovídá bezmála výšce Žižkovské věže. Až si díky nim pochutnáte třeba na snídaňových vajíčkách, salátech nebo naked variantách burgerů, lze je kompostovat nebo zpracovat na bioplyn stejně jako bioodpad. Anebo s nimi můžete zabavit malé i ty větší členy domácnosti.

Dají se pomalovat, můžete je proměnit na maňásky a zahrát si s nimi divadlo, vytvořit z nich ale také lze krásnou dekoraci. Dřevěným příborům z McDonald’s jde zkrátka vdechnout nový život mnoha způsoby a tady je hned šestice kreativních nápadů.

Nabarvěte je

Barevné příbory jsou v poslední době hitem a nyní je doma můžete mít i vy. Postačí k tomu sada obyčejných vodovek, díky kterým získají dřevěné vidličky a nože zajímavé stínování. Spoustu zábavy při malování přinesou prstové barvy a akrylové barvy na vodní bázi jsou zase po zaschnutí voděodolné. A až budou barevné příbory hotové, poslouží dobře třeba panenkám, které se vydají na slavnostní večeři.

Pomalujte je

Krásně pomalované dřevěné lžíce i další příbory se v dobách minulých vozily z Ruska a hospodyňky si je hrdě věšely coby dekoraci do kuchyně. Tradičním lidovým folklórem se můžete inspirovat i vy, až budete zdobit dřevěné příbory z McDonald’s. K malování lze opět použít vodovky, „prstovky“, ale i foukací nebo normální fixy. Kromě ornamentů můžete třeba na vidličky malovat také obličejíčky panenek, panáčků nebo zvířátek, hrotům vidliček pak budou slušet barvy, typické pro vlasy nebo chloupky. A jestli chcete, aby váš výtvor vydržel na věky, dodejte barvám po jejich úplném zaschnutí trvanlivost s pomocí laku.

Spojujte je

Se sněhem je to letos tak trochu jako na houpačce. Až vám bílá pokrývka začne chybět, vyrobte si krásné sněhové vločky z dřevěných vidliček. Na jednu vločku vám bude stačit 5–6 kusů, jež můžete nejdřív pomalovat. Po zaschnutí barev je na konci rukojeti spojte s pomocí lepidla a například i pomocí okrasného vějířku vyrobeného z barevného papíru. Vločkami si poté ozdobte třeba okno, aby bylo na první pohled jasné, že u vás doma zimu všichni milují.

Proměňte se díky nim v nového Moneta

I další nápad potěší všechny malíře, s dřevěnými příbory se totiž dají vytvořit nádherná umělecká díla. Malujete rádi rostliny? Netradiční tulipán vytvoříte díky dřevěné vidličce, kterou na papír nejprve obkreslíte tužkou. Dílo poté vymalujte vodovkami, temperami nebo jakýmikoliv jinými barvami. A jestli i u vás doma nebaví malé umělce používat štětec, poraďte jim, ať místo něj zkusí do barvy namočit dřevěnou vidličku. Výsledkem může být jak abstraktní dílo s dechberoucí strukturou, tak třeba i roztomilé sluníčko či slunečnice.

Oživte je

O malování obličejíčků na vidličky už tu byla řeč, vytváření panáčků, panenek nebo zvířátek ale můžete posunout ještě o úroveň výš. Oči nosy i ručky vyrobte z modelovací hmoty, jako je fimo nebo modurit. Na vlásky použijte obyčejnou vlnu na pletení nebo háčkování a oblečení nebo tělíčko zase vytvořte z vaty, ze zbytků látky nebo ze starého oblečení. Vidličky a nože z McDonald’s se tak můžou jednoduše proměnit třeba ve sněhuláky, zajíčky, pejsky a kočičky, čarodějnice, superhrdiny, ale i v tulipány, co ozdobí květináče i záhony. Fantazii se zkrátka meze nekladou.

Hrajte si s nimi

Panáčci vyrobení z dřevěných příborů mají jednu velkou výhodu – dole se skvěle drží, a tak se jednoduše promění v hlavní hvězdy nové divadelní hry, kterou si zamilují nejen rodiče, ale třeba i děda s babičkou nebo kamarádi, co přijdou na návštěvu. A skvělé na tom je, že se s malými dramaturgy zabavíte jak při vymýšlení napínavých příběhů, tak samozřejmě i při samotném představení.

Jak na domácí recyklaci dřevěných příborů

Jestli si nechcete nebo nemáte čas s dřevěnými příbory hrát, dostává se na pořad dne nerudovská otázka, kam s nimi. V případě dřevěných příborů je ale odpověď úplně jednoduchá: na to samé místo, kam jste zvyklí dávat jakýkoliv jiný bioodpad. Dřevěným příborům to bude slušet ať už v zahradní, nebo domácí kompostárně, kde se příbory za několik týdnů promění v živinami nabitou zeminu. V případě, že domácí kompostárnu nemáte, odneste příbory spolu s dalším biologicky rozložitelným odpadem do komunálních nádob na bioodpad, případně je odvezte do městské kompostárny.

Dřevěné příbory u McDonald’s ročně ušetří 38 tun plastu

Plastový odpad je pro naši planetu obrovský problém, který se s koronakrizí a růstem popularity jídla s sebou ještě zhoršuje. Odhady dokonce říkají, že v případě, že nic nepodnikneme, bude v roce 2050 v oceánech víc plastového odpadu než ryb. Této situace si jsou dobře vědomi ve společnosti McDonald’s, kde proti plastovému odpadu bojují dlouhodobě. Dřevěné příbory z břízy s certifikacemi FSC a PEFC, které se u nás nyní zavádějí, ušetří ročně 38 tun plastového odpadu. Český McDonald’s ale proti plastovým i jiným odpadům bojuje ve všech směrech. Nahrazením plastových brček za ta papírová a přirozeně rozložitelná se plastový odpad zredukoval o 15,1 tuny. Výměna plastových kelímků u ovocných džusů a mléčných shaků za papírové a odstranění plastového víčka z McFlurry zase snížilo produkci plastového
odpadu o dalších 54,3 tuny. Tam to ale rozhodně nekončí. Dalším krokem bude uvedení tzv. pitelného víčka, které je již zavedeno ve Francii a s nímž český McDonald’s také počítá.

Dalších 5 zajímavostí o udržitelném přístupu McDonald’s ČR

Využívání veškerého použitého oleje z fritéz a třídění obalů od dodavatelů od roku 1992.

Ve všech českých restauracích McDonald’s, kde je to možné, se odpad po zákaznících třídí od roku 2000.

Plastové obaly tvořily u McDonald’s v roce 2019 pouhá 4 % veškerého odpadu.

Za rok 2019 bylo 88 % odpadu využito k výrobě energie nebo materiálově zrecyklováno.

Zavedení dřevěných příborů ročně eliminuje 38 tun plastového odpadu, což v přirovnání ke slisovaným balíkům plastových lahví odpovídá bezmála výšce Žižkovské věže.

O společnosti McDonald’s:

McDonald’s aktuálně provozuje již 105 restaurací na českém trhu, kde působí již více než 25 let. První restaurace byla otevřena 20. března 1992 v pražské Vodičkově ulici. McDonald’s dlouhodobě usiluje o snížení dopadů provozu restaurací i aktivit svých dodavatelů na životní prostředí a podniká kroky, kterými se snaží na důležitost těchto otázek upozornit. Od roku 2000 společnost v České republice třídí veškeré obaly od zákazníků v restauracích. Obaly od dodavatelů či použitý olej z fritéz třídí již od roku 1992. Aktuálními změnami na cestě k šetrnějšímu provozování restaurací je v McDonald’s odstranění většiny plastových kelímků, přechod z plastových na papírová brčka nebo přechod z plastových na dřevěné příbory. Ročně tím McDonald’s předejde výrobě 107,4 tun plastu.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Do McDonald’s dorazily ekologické příbory. Přinášíme 6 nápadů, jak s nimi zabavit (nejen) děti”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *