Rubriky

Jaro v pražské botanické zahradě

Září tu žluté květy kriticky ohroženého křivatce českého pravého, jehož domovinou je Praha a střední Čechy. 

Podle astronomického kalendáře jaro začíná oficiálně až 20. března, příroda se ale ze zimního spánku již probudila. Přicházející nové roční období je viditelné i v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V oblasti expozice Stráň, kde jsou zachované zbytky původní vegetace, vyniká žlutě kvetoucí křivatec český pravý. Jedná se o kriticky ohroženou cibulovinu, která je typická pro oblast Prahy a středních Čech. Kromě dalších raných jarních cibulovin, jako jsou sněženky a krokusy, rozkvétá talovín zimní, objevují se různobarevné květy řady druhů a odrůd čemeřic, a nakvétají první keře. Ze zimního spánku už se probudily i včely z úlů umístěných v expozici Medonosných rostlin a včel. I přesto, že botanická zahrada je stále kvůli nařízení vlády zavřená, vrcholí zde přípravy na zahájení 52. sezony, která bude ve znamení jedovatých rostlin, s nimiž se můžeme potkat v zahradách i domácnostech. Dokončují se také některé stavební práce a úpravy v rámci celého areálu. V západní části botanické zahrady bude otevřen zcela nový vstupní areál s pokladnou a restaurací.

 

Přestože to vypadá, že život se s pandemií koronaviru na nějakou dobu zastavil, v přírodě to neplatí. V zahradách i mimo ně jsou k vidění květy prvních jarních bylin i nakvétající dřeviny.

„Pokud by byla jiná situace a vy byste mohli v těchto dnech navštívit botanickou zahradu, narazili byste na zahradníky, kteří dokončují odzimování a připravují areál na další sezonu, například chystají výsevy letniček. Mohli byste také vidět kvetoucí jarní byliny, jako jsou sněženky, čemeřice, koberce osívek, a rovněž první kvetoucí keře. Na Stráni najdete křivatec český pravý, který je původním klenotem na území zahrady a má zde stále dobré podmínky pro svou existenci. V botanické zahradě v současné době též vrcholí stavební práce a úpravy některých částí areálu a vše se chystá k zahájení 52. sezony, k čemuž doufáme dojde již brzy,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy


Kriticky ohrožený křivatec český pravý je v Praze doma

Nová sezona botanické zahrady ve znamení jedovatých rostlin

V expozici Stínomilné trvalky kvetou jarní hajničky jako sněženky, krokusy, prvosenky, orseje, i čemeřice, které patří mezi rostliny často pěstované v zahradách, ale vyskytující se i ve volné přírodě. Čemeřice na první pohled upoutají výraznými květy různých barev, a to někdy už na konci ledna, v době, kdy je ještě zahrada pokrytá sněhem. Velké množství jejich druhů můžeme najít i ve volné přírodě. „Nádherné květy čemeřic patří mezi první posly jara. Dříve se rychlily tak, aby svými květy těšily už v období Vánoc. Podle legendy totiž čemeřice vykvetly ze slz dívky, která plakala, protože neměla dárek pro právě narozeného Ježíška. Účinky čemeřice znali lidé už ve starověku. Používala se jako léčivka i na výrobu šípového jedu pro lov zvěře. Rostlina patří mezi pryskyřníkovité, pro něž je typický obsah ranunkulinu a dalších jedovatých látek. Právě proto nejsou vhodné pro použití v domácí lékárně. Přesto jsou velmi oblíbené jako okrasné trvalky, které na vhodném stanovišti nepotřebují žádnou zvláštní zahradnickou péči,“ uvádí Jarmila Skružná, kurátorka Botanické zahrady hl. m. Prahy. Čemeřice ve společnosti dalších jarních rostlin symbolicky zahajují další sezonu botanické zahrady, která bude tematicky věnovaná právě jedovatým rostlinám, s nimiž se běžně můžete setkat v zahradách, parcích i v domácnostech.

On-line přednášky se setkaly s velkým zájmem

Novou, už 52. sezonu již alespoň virtuálně zahájila série čtvrtečních on-line přednášek, které se z velké části rovněž věnují jedovatým rostlinám, včetně jejich léčivého potenciálu. Tyto pořady se staly velmi oblíbenými. Navážou na ně i vzdělávací videa. Posluchači on-line přednášek se navíc mohou těšit, že v rámci zaplaceného přístupu budou moci hned, jak to bude možné, navštívit botanickou zahradu zdarma.

 

Nová sezona s novou tváří

V době otevření Botanická zahrada hl. m. Prahy své návštěvníky přivítá novým vstupním objektem s restaurací, umístěným v západní části areálu pod tropickým skleníkem Fata Morgana. Na další sezonu se připravuje i vinice sv. Kláry.

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované v roce 2021

On-line cyklus odborných přednášek s botanickou tematikou

Podrobnosti k akcím a zakoupení vstupenky:
https://www.botanicka.cz/clanky/akce/cyklus-prednasek

Pokud to situace dovolí a botanická zahrada bude opět otevřena, budou se přednášky konat i naživo v bistru Botanická na talíři.

  • Přednášky se vysílají přes platformu Teams. Pokud to situace dovolí, bude možnost přijít na přednášku i do zahrady.
  • Vstupenky si lze zakoupit nejpozději v den konání přednášky do 12 hodin na botanicka.cz.
  • Přednášky samotné probíhají vždy ve čtvrtek od 17.30 a trvají hodinu až hodinu a půl. Na závěr je možné přednášejícímu položit otázky.

Zakoupením vstupenky na přednášku za 100 Kč podpoříte trojskou botanickou zahradu v této nelehké době, získáte možnost připojit se na vybranou akci a jednorázový vstup do venkovních expozic.

 

  1. 3. 2021
    Jedovaté rostliny ve sbírkách trojské botanické zahrady

Klára Lorencová, Jarmila Skružná

Všichni známe příběhy otrávených šipek, odvarů z bolehlavu či durmanu nebo pokrmů
ze špatně připravených fazolí. Možná máte na zahradě nebo v bytě jednu jedovatou rostlinu vedle druhé a ani o tom nevíte. Naše přednáška uvádí celoroční téma jedovatých rostlin
v naší přírodě i zahradě. Pojďte s námi prozkoumat tajemství nebezpečných rostlin.

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook a Instagram)

Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.cz

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jaro v pražské botanické zahradě”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *