Rubriky

Sen o olympiádě se jachtařům rozplynul. Naději už má jen Ondřej Teplý

Sen o olympiádě v Tokiu pro české závodníky třídy ILCA 7 (Laser) a závodnice třídy ILCA 6 (Laser Radial) se rozplynul. V sobotu 24. 4. 2021 skončila v Portugalsku kvalifikační regata.

Již po první kvalifikační části závodu bylo jasné, že nikdo do Tokia nepojede. Bohužel se nikdo z našich reprezentantů nedostal do zlaté finálové skupiny, kde se o místa bojovalo. Kluci i holky skončili ve stříbrné skupině, kde závodili další tři dny.

Během prvních tří dnů závodu byly podmínky takřka ideální od 4 do 7 m/s při slunečném počasí. Mezi ženami stačilo ke kvalifikaci dostat se do zlaté skupiny, kde nakonec skončily jen dva státy Izrael a Portugalsko, které tak oba jedou do Tokia.

Mezi muži se dál bojovalo, tři dosud nekvalifikované státy byly v první patnáctce (Španělsko, Holandsko a Švýcarsko) a další v těsném závěsu. V této třídě je nominace velmi těžká stejně jako ve třídě Finn, v níž má z našich jachtařů poslední šanci na Tokio Ondřej Teplý. Mistrovství světa této třídy, které je zároveň kvalifikací, se jede od 8. do 12. května v Portu. Letenku do Tokia má z jachtařů zajištěnu zatím pouze Karel Lavický ve třídě RS:X. Ten nyní závodí na historicky úplně posledním mistrovství světa této třídy v Cadizu. Je na průběžném 30. místě.

Ve stříbrné skupině naši závodníci jezdili o poznání lépe, Alessia Palanti se blýskla jedním druhým místem v rozjížďce. Celkově to pro ni znamenalo 61. místo, Klára Himmelová byla 85. z 89. závodnic. Vyhrála Dánka Anne-Marie Rindom, místa na olympiádu vybojovaly Izrael a Portugalsko.

Jakub Halouzka skončil na 86. místě, Ben Přikryl na 133. místě ze 139 závodníků. Vyhrál Němec Philipp Buhl před legendou a několikanásobným olympijským medailistou Robertem Scheidtem z Brazílie. Tokio si vybojovaly Španělsko a Nizozemsko. Škoda, že se nemohl kvůli pozitivnímu testu na Covid do bojů zapojit náš dvojnásobný olympionik Viktor Teplý.

„Tím se pro lodní třídu ILCA uzavřel čtyřletý olympijský cyklus a otevírá se ten nový, ve kterém dle neoficiálních informací bude první možnost kvalifikovat zemi na hry v Paříži 2024v roce 2023 v Holandsku, kde by s mělo jet mistrovství světa všech olympijských tříd,“ uvedl trenér třídy ILCA Štěpán Novotný. „Z neúspěchu je potřeba se poučit. Důležité bude spojit jednotlivé členy reprezentace dohromady, aby fungovali jako tým, najít kvalitní tréninkovou skupinu a domluvit se na ideální lokaci na zimní tréninky, kde bude možné zúčastnit se i některých menších regat,“ dodal.