Rubriky

Léto ve formě? Vsaďte na Nordic Walking či Cross Trail

Přes zimu a jaro s aprílovým počasím jste poněkud zapomněli na pravidelný pohyb a teď se to znatelně odráží na vaší figuře, která je všechno, jen ne v plavkové formě? Nezoufejte, s trochou snahy se do ní můžete ještě stále dostat. Pokud nepatříte mezi nadšené cyklisty či běžce, Nordic Walking pro vás bude to správné řešení. Kondice půjde nahoru, kila dolů a vy si jako bonus budete do sytosti užívat čerstvý vzduch a první teplé sluneční paprsky. Ostřílení sportovci si pak místo chůze s hůlkami mohou dopřát rovnou běh v horách a zkusit tak nový sportovní trend s názvem Cross Trail.

 

Nordic Walking, chůze s holemi, je společenským fenoménem, který si oblíbili lidé napříč všemi věkovými skupinami. Jde o sportovní aktivitu vhodnou nejen pro seniory, ale pro všechny, kteří se chtějí aktivně hýbat a udělat něco pro svoji fyzickou kondici a psychickou pohodu. Možná se ptáte, k čemu hole? Proč mám chodit s holemi? Vždyť mi stačí chůze samotná. Bez holí. Částečně máte pravdu. Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem a pro mnohé dokonce jedinou variantou fyzické aktivity. Má však svoje limity z pohledu vytěžovaných partií, nebo může časem zevšednět. A právě proto je tu „severská chůze.“

Nordic Walking má všechny výhody chůze (tedy zvyšování kondice srdce i trvalé snižování hmotnosti), ale oproti čisté chůzi je zřetelně účinnější. „Jestliže například jedinec s hmotností 90 kg vydá při rázné chůzi 400 kcal za hodinu (zhruba 1/6 průměrného denního příjmu energie), při chůzi s hůlkami – za použití správné techniky – je tento výdej až o 50 % vyšší. Může se tedy dostat až na hodnoty kolem 600 kcal/h. Přiblíží se tak výdeji energie při jízdě na kole po rovině nebo klasickému joggingu, kde jsou hodnoty výdeje energie něco přes 700 kcal/h,“ říká specialistka na fitness a další sporty Petra Kotrlová, která sama Nordic Walking praktikuje několikrát do týdne.

 

Spálenými kaloriemi to ale zdaleka nekončí. „Při chůzi s holemi zapojujeme do pohybu celé tělo, máme rovná záda a zpevňujeme břišní svaly. Po celém dni prosezeném za počítačem, ať již v kanceláři, nebo doma na home office, vám i krátká procházka s holemi pomůže k rozhýbání celého těla. Bonusem bude zaručeně dobrá nálada. Pohybem navíc posílíte imunitní systém a zlepšíte fyzickou kondici,“ doplňuje Petra Kotrlová.

Hole do ruky a jde se!

K chůzi s holemi navíc nepotřebujete nic speciálního. Pouze dobré boty, oblečení dle počasí a vhodné hole. Těch je na trhu celá řada a opravdu je z čeho vybírat. Podle vašich preferencí sáhnete buď po holích pevných, nebo skládacích. Pevné hole využijete zejména v případě, kdy pojmete Nordic Walking jako každodenní aktivitu. Jsou lehčí než skládací hole, a skvěle se tak hodí pro sportovní pojetí „severské chůze.“ Oproti tomu skládací hole se vám budou hodit, pokud budete vyrážet na delší výlety do přírody, nebo pokud hole nebudete chtít využívat po celou dobu chůze. Při chůzi bez holí je jen jednoduše složíte a schováte třeba do batohu.

 

Základem úspěchu je nepodcenit výběr a vsadit na kvalitu. „Se správně vybranou holí můžete chodit v jakémkoliv terénu. Po asfaltu, lese, polními cestami, po horách. Vždy jen vyměníte špičku hole za takovou, která se pro daný povrch hodí,“ říká Markéta Matušíková z České asociace Nordic Walking a dodává: „Česká asociace Nordic Walkingu využívá holí LEKI proslulé kvalitou a tradicí, ale nejdůležitější je, aby vám hole seděly v ruce, byly správně nastavené, a abyste při chůzi zvolili správnou techniku.“

 

Co se týká techniky, nejde o nic náročného a rychle si ji osvojí opravdu každý. „Stačí si ohlídat, že při chůzi s holemi máte tělo nakloněné mírně dopředu, hlavu v prodloužení páteře a pohledem směřujete nějakých dvacet metrů kupředu. Při zvedání hůlek vychází pohyb z ramenou a odraz vede z poutka hole. Důležité je nemít při došlapu nohu v koleni rovnou, ale mírně pokrčenou, aby tlumila nárazy. Hole směřují po celou dobu pohybu šikmo vzad a střídavě se zabodávají přibližně doprostřed mezi špičku zadní a patu přední nohy. A to je v kostce vše,“ popisuje trenérka Petra Kotrlová.

S hůlkami se dá i běhat aneb Cross Trail pro pokročilé

Pokud patříte mezi aktivnější jedince a rádi zkoušíte aktivity, kde se snoubí více činností najednou a rychle při nich propotíte (nejen) triko, zkuste po kopcích běhat se speciálními holemi na Cross Trail, které má ve své nabídce od loňské sezóny výrobce holí LEKI. Jsou určené všem, kteří si rádi v přírodě zvednou tepovku, občas se proběhnou v horách a hledají lehkou a spolehlivou oporu pro rychlý pohyb v jakémkoliv terénu.

 

„Při sportování v horách jsem si za poslední rok cross trailové hůlky hodně oblíbila. Používám je hlavně při běhu do kopce, kdy mi pomáhají se do něj rychleji „vyškrábat“. Bez nich je to o dost náročnější. Skvěle poslouží i při rychlé chůzi či běhu z kopce, kdy dochází k nárazům a hůlky je tlumí. Díky zapření v holích šetříme především kolena, ale i ostatní klouby. Velice praktické jsou skládací hole, které se jednoduše složí a dají do batohu. Ve chvílích, kdy je zrovna nepoužíváte o nich ani nevíte,“ popisuje vlastní zkušenosti Petra Kotrlová.

 

Ať už do hor či po rovince, na nic nečekejte, nazujte boty, vezměte hole a prostě vyrazte. Kdykoliv. Kamkoliv. Nemáte žádná omezení, jste pány svého času. Vaše tělo vám za procházku v přírodě poděkuje a vaše hlava se vrátí zpět domů zrelaxována, jako nikdy dříve. Šťastnou cestu.

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Léto ve formě? Vsaďte na Nordic Walking či Cross Trail”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *