Rubriky

Na 46. MFF EKOFILM se přihlásilo 133 filmů z 39 zemí! Diváci se tak mají na co těšit i letos.

Každý rok otevírá festival EKOFILM, který dlouhodobě pořádá a financuje Ministerstvo životního prostředí, některé z aktuálních environmentálních témat současnosti. V letošním roce je tímto tématem udržitelná spotřeba. Kromě desítek soutěžních i nesoutěžních filmů z České republiky a ze zahraničí, které se utkají o hlavní cenu v několika kategoriích, nabídne festival přednášky a workshopy s odborníky, diskuze a besedy se zajímavými hosty i tvůrci soutěžních filmů a nebude chybět ani už tradiční zahajovací večerní open air koncert, rodinný den a další kulturní program.

 

Letos se do soutěžní části festivalu přihlásilo 133 filmů z celého světa, z nichž dramaturgický tým vybírá 25 nejvíce atraktivních a nejzajímavějších filmů, které budou mít možnost vidět i návštěvníci letošního EKOFILMu. Nejvyšší počet představují snímky z Německa, České republiky a Spojených států, silné zastoupení mají filmy z mnoha evropských zemí. Exotický charakter dodávají festivalu přihlášené filmy z takových destinací, jako jsou například Korea, Kolumbie, Taiwan, Mexiko, Keňa nebo Austrálie.

Na festivalové publikum rozhodně čeká rozmanitá podívaná ve všech třech soutěžních kategorií – Krásy přírody, Středoevropské filmy, Krátké filmy. To ostatně potvrdila i vedoucí dramaturgyně festivalu Jitka Kotrlová: „Letos jsme měli možnost vybírat z velkého množství zajímavých filmů týkajících se tématu udržitelnosti. Ať už se jednalo o témata spojená s potravinami, farmařením, spotřebou, provázaností průmyslů, globalizací a vlivem klimatickým změn, které mění život obyvatel po celém světě. Nejvíce filmů se letos přihlásilo z Německa, stejně jako v minulých letech je patrné, že ekologická tématika je pokrývána nejen evropskými filmaři v celosvětovém kontextu a témata přesahují hranice kontinentů.“

O svůj názor se podělil i další člen dramaturgického týmu EKOFILMu – Martin Čech Katedry environmentálních studií Masarykovy univerzity: „Pro diváky a divačky EKOFILMu jsme z přihlášených snímků připravili výběr těch nejlepších. Jak narůstá naléhavost většiny environmentálních problémů, kterým jako společnost čelíme, máme letos i vyšší podíl filmů, které hledají a nabízejí řešení. Jelikož vždy nabízíme ty nejaktuálnější filmy, některé z nich už berou v úvahu i zkušenost z koronavirové krize.“

Porotcům při výběru vítězů nastanou perné chvíle, autoři vítězných snímků získají vedle festivalového ocenění také finanční odměnu – tentokrát se podělí zhruba o 2 312 USD.

  1. MFF EKOFILM se koná opět v Brně, ve dnech 14. – 17. října 2020. Aktuální informace naleznete na webu www.ekofilm.cz.

Jako každý rok bude možné si odpromítané festivalové filmy připomenout i skrze Ozvěny EKOFILMu. Stačí na adresu ozveny@ekofilm.cz zaslat seznam vybraných filmů, které chcete promítat na vaší nekomerční projekci, která musí být realizována a propagována pod názvem „Ozvěny EKOFILMu“. Další podmínky a informace k Ozvěnám naleznete na festivalovém webu.

  1. MFF EKOFILM se koná pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce, hejtmana Jihomoravského kraje JUDr. Bohumila Šimka, primátorky statutárního města Brna JUDr. Markéty Vaňkové, starosty městské části Brno-střed Ing. arch. Vojtěcha Mencla, rektora Masarykovy univerzity prof. Martina Bareše a rektorky Mendelovy univerzity prof. Ing. Danuše Nerudové, Ph.D.

Festivalový web: www.ekofilm.cz

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Na 46. MFF EKOFILM se přihlásilo 133 filmů z 39 zemí! Diváci se tak mají na co těšit i letos.”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *