Rubriky

Tip pro milovníky vážné hudby: Noční vokální koncert se chystá na zámku Lochovice

ZÁMECKÁ NOKTURNA, CHÂTEAU MUSICAL NIGHTS, unikátní cyklus nočních vokálních koncertů, vstoupil letos do svého jubilejního patnáctého ročníku.

V letních měsících byly provedeny hudebně dramatické pořady POCTA EMĚ DESTINNOVÉ A MARII GÄRTNEROVÉ, jež prezentovaly vztah dvou svrchovaných sopranistek, české femme fatale světové operní scény Emy Destinnové (1878, Praha-1930, České Budějovice) a proslulé Straussovy Salome a Elektry Marie Gärtnerové (1877, Zdice-1965, Zbiroh), a hudebně historická freska SÍLA OSUDU EMY DESTINNOVÉ, která vyzdvihla esoterické, spiritistické a okultistické záliby této slavné umělkyně.
Pořady byly součástí nočních prohlídek hradu a zámku tří císařů Zbiroh SLAVNÍ UMĚLCI ZBIROŽSKA a ZBIROH A SVOBODNÉ ZEDNÁŘSTVÍ.

Po pěti letech se cyklus vrací do legendami opředeného monumentálního sálu zámku Lochovice, kde bude v pátek 13. září 2019 v 19 hodin uvedena premiéra jubilejního čtyřicátého zámeckého nokturna È MORTA? k výročím úmrtí slavných českých pěvců Matyáše Podhorského (1800, Praha-1849, Praha), prvního českého Mozartova Don Juana, Kateřiny Kometové Podhorské (1807, Praha-1889, Praha), primadony Stavovského divadla, a Klementiny Kalašové (1850, Horní Beřkovice-1889, Bahia v Brazílii), múzy nejednoho básníka či hudebního skladatele. V programu zazní operní árie a dueta z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Vincenza Belliniho, Gaetana Donizettiho, Gioacchina Rossiniho, Giuseppe Verdiho, Antona Rubinštejna a Antonia Carlose Gomese.

Zpívají Květuše Ernestová (soprán) a Andrej Beneš (baryton), laureát pěvecké soutěže legendárního barytonisty Giuseppe Taddeiho v Neapoli, u klavíru bude vítěz Mezinárodní varhanní soutěže v Magdeburgu a varhaník kostela sv. Vojtěcha v Praze Drahoslav Gric. V mluvených rolích se představí Veronika Slavíková jako Kateřina
Kometová Podhorská – žena, Klára Štochlová jako manželka hudebního skladatele Giuseppe Verdiho Giuseppina Strepponi, Tereza Vokáčová jako Klementina Kalašová – žena a Daniela Matysová jako donna da camera. Děj pořadu se odehrává v létě roku 1889 v provinční Praze, ve Verdiho vile v italské Sant’Agátě a v brazilské Bahii. Informace a rezervace sr2000@quick.cz, více na www.zameckanokturna.cz

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Tip pro milovníky vážné hudby: Noční vokální koncert se chystá na zámku Lochovice”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *