Rubriky

Toužíte zažít 300 slunečných dní v roce? Vydejte se do Valencie

Třetí největší město Španělska (po Madridu a Barceloně) nabízí velice mírné zimy a teplá a slunečná léta. Přestože počet obyvatel přesahuje tři čtvrtě milionu, Valencie nikdy nepůsobí tak přeplněně jako ostatní velká a turisticky exponovaná  města. Kromě pláží na Costa del Azahar (volně přeloženo pobřeží pomerančového květu) vás Valencie nadchne jak historickými památkami, tak i velkolepým moderním hemisférickým komplexem, u kterého startuje i finišuje každoroční valencijský maratón.

Ciudad Vieja a Catedral de Santa Maria

Hlavní akční centrum města je ohraničeno ulicemi Calle de Colón, Calle de Játiva a Calle de Guillem de Castro. Ulice kopírují středověké hradby města, které byly zbořeny roku 1865. Z původího opevnění na jehož místě vznikl městský silniční okruh zůstaly pouze Torres de Serranos a Torres de Quart, poslední dvě z původních 12-ti bran středověkého městského opevnění postaveného na konci 14. století. Torres de Serranos byla hlavní vstupní branou do města. V letech 1586 – 1887 věž také sloužila jako vězení pro smetánku z řad městské šlechty..

Na Plaza de la Reina stojí katedrála, postavená na místě původního římského chrámu. V 8. století tam stávala i mešita a základní kámen současného chrámu byl položen po opětovném dobytí města křesťany roku 1238.  Vstup do katedrály je zdarma a za 2 eura můžete vystoupat na vrchol věže Micalet. Na věž je vpouštěn jen omezený počet lidí a u vstupu se tak mohou tvořit fronty. Věž byla postavena v letech 1380-1429 a je vysoká 50 metrů. Jméno získala údajně podle 11 tunového zvonu, který byl roku 1532 zasvěcen Sv. Michalovi.

Korytem řeky Turie

Když v roce 1957 řeka Turie zaplavila město, radnice rozhodla, že se tok odkloní a její koryto se přemění v park, který bude rozdělen zhruba dvaceti mosty. Kilometry širokého vysušeného koryta se proměnily v krásnou zónu plnou zeleně, sportovišť a dětských atrakcí. Dětmi obzvláště oblíbená je gigantická prolézačka ve tvaru ležícího Gullivera.

Asi čtyři kilometry od Torres de Serranos park končí u Ciudad de las Artes y las Ciencias (Město umění a vědy). Jeden z nejvyhledávanějších světových architektů Santiago Calatrava navrhl pro své město velkolepý hemisférický komplex, jehož silueta se odráží na hladině bazénu. Jedná se zřejmě o nejpopulárnější a nejfotogeničtější místo Valencie – opera kam vás ale pustí pouze na prohlídku s průvodcem, futuristický Hemisféric (něco jako planetárium), žebrovitá budova Musea a obří akvárium Oceánografic. Všechny budovy jsou obklopeny bazénky, kde si sice nezaplavete, ale můžete si půjčit lodičku a opatrně si zapádlovat ve vodní nádrži o hloubce sotva půl metru.

Dáme šáchor?

Určitě znáte paellu, jídlo podobné rizotu. Slyšeli jste však někdy o šáchoru? Hlízy šáchoru jedlého byly nalezeny i v pouštních hrobech starověkého Egypta. Šáchor má zemitou mandlovou chuť a údajně chrání před infekcí a zácpou. Na titěrném náměstíčku Plaza de Santa Catalina navazující na větší náměstí Plaza de la Reina si určitě zajděte do podniku Horchateria de Santa Catalina. Ochutnejte tam studený nápoj ze šáchoru (horchata) a k němu si zakousněte čerstvé churros, koblihy s polevou, nejčastěji čokoládovou.

A na co ještě nesmíte ve Valencii zapomenout? Ochutnat paellu. Lidé si často myslí, že paella je španělské národní jídlo. Většina Španělů jí však pokládá za regionální pokrm původem právě z Valencie. Paella s masem, s mořskými plody a mix. Vznikla údajně na rybářských lodích a šlo tedy původně o jedno z nejchudších jídel pro rybáře. Rýže se před vařením neomývá a škrob způsobuje potřebné zahuštění. Tak tedy : “Buen provecho!”

 

Autor: Mart Eslem, vlastním jménem Martin Šlambor, se narodil 24. ledna 1974 v Ústí nad Labem. Povoláním podnikatel, duší cestovatel. V první polovině osmdesátých let dvacátého století vyrůstal v Severní Itálii ve městě Udine. Nyní žije v Ústí nad Labem se svou přítelkyní Lenkou. Společně vychovávají tři dcery Dominiku, Madalenu a Medeu Miu.

Nejoblíbenějším kontinentem je Jižní Amerika a doposud navštívil 95 zemí světa. Hovoří italsky, anglicky, španělsky, rusky a se zájmem proniká do tajů arabštiny.

Znalost lokálního jazyka otevírá cestovateli zcela novou dimenzi ve vztahu k místním lidem. Znalostí jazyka jim návštěvník prokazuju určitou míru úcty a upozorňuje na hlubší zájem o jejich život a kulturu. Jazykové škole, Richard Musil spol. s.r.o., Soukromý vzdělávací institut, vděčím za možnosti komunikace v anglickém a v posledních letech i španělském jazyce, který se mi velmi hodí v mé milované Latinské Americe.

V roce 2001 vydal knihu „Již zbývá jen Antarktida“. Druhá kniha, z roku 2009, „Dobrodružství jachty Bona Terra“, už pojednává o autorově druhé cestě na bílý kontinent.

Na základě jeho myšlenky vnikl v roce 2006 Klub 7K sdružují muže a ženy, kteří se narodily v České republice a navštívili všech sedm kontinentů planety Země.

Životní krédo a heslo: „Až se jednou, na úplném konci života, bude promítat film, nechť je na co se dívat!“

www.marteslem.cz

FB,   Instagram,   souncloud,

youtube,

 vimeo

 

 

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Toužíte zažít 300 slunečných dní v roce? Vydejte se do Valencie”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *