Rubriky

V Olomouci začne Festival vánoční hudby sv. Mořice, zahájí ho Bára Basiková

Ve dnech 18. až 29. prosince 2019 ožije Olomouc tradičním Festivalem vánoční hudby u sv. Mořice. Zahájí ho ve středu 18. prosince zpěvačka Bára Basiková koncertem s klavírním recitálem. Součástí večera bude také slavnostní ocenění dobrovolníků v Olomouckém kraji Křesadlo 2019. Festival se koná pod záštitou arcibiskupa Mons. Jana Graubnera a letos navíc připomíná také 200. výročí zvolení Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem.

Cílem festivalu je navázat na tradici vánočních koncertů v Olomouci a přiblížit občanům duchovní poselství Vánoc, na které se v posledních letech stále více zapomíná,“ uvedl za organizátory Josef Kořenek. Festival nemá jen kvalitní hudební aspekt, ale také se stará o evangelizační a kultivující vánoční čas ve městě Olomouci.

Ocení olomoucké dobrovolníky

Křesadlo je název pro ocenění významných dobrovolníků a v Olomoucké kraji za ním stojí Maltézská pomoc, o.p.s. a Unie nestátních neziskových organizací Olomouckého kraje. „Hlavním cílem udělování této ceny je ocenit práci dobrovolníků, upozornit na přínos dobrovolnických činností a zviditelnit příběhy nezištné pomoci,“ dodal Kořenek. Mottem Křesadla je: „Cena pro obyčejné lidi, kteří dělají neobyčejné věci.“

Deváté ocenění dobrovolníků v Olomouckém kraji proběhne v prostorách olomouckého arcibiskupství ve středu 18. prosince během koncertu Báry Basikové.

Koncerty i vánoční bohoslužby

Ve čtvrtek 26. prosince rozezní chrám sv. Mořice svatoštěpánský koncert J. J. Ryba – Česká mše vánoční „Hej, mistře“, o den později 27. prosince v katedrále sv. Václava zazpívají pěvecké sbory Campanella a Bel canto a konečně v neděli 29. prosince přijde na řadu tradiční varhanní koncert Karla Martínka.

Vrcholem vánočních svátků jsou tradiční bohoslužby. Na Štědrý den se konají tzv. půlnoční bohoslužby neboli vigilie. V kostele sv. Mořice se „Půlnoční“ narození Páně odehraje ve 22 hodin, ve středu, tedy na Boží hod vánoční, proběhnou slavnostní mše svaté, a to v 7.30, 9.00 a v 10.30 hodin. A nejen olomoucké rodiny se můžou těšit také na „netradiční půlnoční“, které začínají již v odpoledních hodinách. V centru Olomouce se jedna taková uskuteční v katedrále sv. Václava v 15 hodin. Další rozpis vánočních bohoslužeb na www.festivalvanocnihudby.cz.

Výstava betlémů

Od první adventní neděle, tj. od 1. prosince, je v kryptě katedrály sv. Václava k vidění výstava betlémů. Otevřená je každý adventní víkend od 11 do 16 hodin a ve čtvrtek 19. a v pátek 20. prosince od 9 do 12 hodin. Od 21. prosince až do 5. ledna je pak výstava přístupná každý den od 11 hodin.

Předprodej vstupenek

Vstupenky na koncerty je možné zakoupit v Informačním centru Olomouc v podloubí radnice a v kanceláři společnosti PETARDA PRODUCTION a.s. v ulici Purkrabská 7.

Více www.festivalvanocnihudby.cz.

Foto L. Hatašová, archiv festivalu

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “V Olomouci začne Festival vánoční hudby sv. Mořice, zahájí ho Bára Basiková”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *