Rubriky

Velký rádce, jak vybírat stan. Do kempu, na vodu, na turistiku či cyklovýlet

„Neexistuje univerzální stan, každý typ se hodí pro jinou příležitost. Proto je třeba při výběru zohlednit, pro jaký účel a aktivitu ho vybíráte. Jestli se chystáte do kempu, na vysokohorskou turistiku, nebo jen potřebujete přístřešek na fesťák,“ říká outdoorový specialista Vít Hruška z Výstavy stanů a vybavení do přírody, která probíhá od 31. 5. do 25. 8. v PVA EXPO Praha Letňany.

„Nenechte se ošálit extrémně nízkou cenou stanů v supermarketu, pokud ovšem nesháníte jen něco pro děti na hraní na zahradu… Pro každý jiný účel potřebujete kvalitu, která zaručí, že váš stan v pohodě přečká i silnější vítr nebo déšť,“ upozorňuje Vít Hruška.

Také všech 320 stanů, které jsou letos na Výstavě stanů a vybavení do přírody postaveny, prošlo důkladným „sítem“ odborníků. Díky tomu tu žádný nekvalitní nenajdete a v klidu si můžete na vlastní kůži vyzkoušet a vybrat ten, který vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud tedy vybíráte stan, zamiřte právě sem – nikde jinde jich tolik pohromadě nenajdete, nevyzkoušíte a nedostanete tolik cenných rad!

Nocování nanečisto

Do vystaveného stanu si můžete vlézt a zjistit, jestli se do něj vejdete. Zároveň si tak vyzkoušíte, zda je dostatečně vysoký a jestli má rozumně vyřešené vstupy a předsíně. A ještě jednu „drobnost“ zmiňuje Vít Hruška. „Po návštěvě několikátého stanu si jistě sami všimnete, že v některých je světlo, a v jiných tma. Barva a gramáž látky totiž dělají strašně moc.“

Samozřejmě si také můžete zkusit stany sami postavit a složit. S obojím vám na Výstavě stanů ochotně pomůžou vyškolení odborníci, kteří tu mají stavění a boření stovek stanů doslova „v popisu práce“.

Jaký stan vybrat, míříte-li:

…s rodinou do kempu

Nejspíš jedete autem, tak nemusíte řešit hmotnost a objem stanu. Váš stan bude stát delší dobu na jednom místě a měl by umožňovat komfortní „bydlení“. Při výběru velikosti se řiďte počtem osob, ohlídejte si dobré odvětrávání i funkční zdvižené okraje podlážky, které jsou zárukou sucha i při nepříznivém počasí. Výhodou je více vchodů, oddělené ložnice i krytá předsíňka.

Příklad: Rodinný stan Easy Camp Palmadale 500 pro 5 osob má dvě oddělené ložnice, předsíň s okny se závěsy a výškou, která umožňuje stání. Před hlavním vchodem se nachází velký přístřešek a do stanu se dá dostat i bočním vchodem. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody a na www.4camping.cz za doporučenou cenu 9 009 Kč.

…na vodu nebo na fesťák

Vyberte si menší lehčí stan, ale nepodceňte účinné odvětrávání a moskytiéru. Ti, kdo si rádi odpočinou o dovolené i během dne, ocení stany s technologií, která odstíní až 99 % denního světla. Výhodou jsou i barevně odlišené pruty pro snazší stavbu stanu třeba za šera.

Příklad: Stan Coleman Crestline 2 je geniálně jednoduchý, cenově dostupný a bude ideální, chystáte-li se ve dvou na vodu nebo na festival. Má samonosnou konstrukci, rychle a jednoduše se staví. K výhodám patří účinné vrchlíkové odvětrávání i vchodová moskytiéra. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody a na www.4camping.cz za doporučenou cenu 1 999 Kč.

…za turistikou

U turistického stanu si ohlídejte optimálně rozloženou konstrukci pro vysokou stabilitu i v extrémních podmínkách, větruvzdornost a nepromokavost. Důležitý je i dobrý větrací systém. Stan by měl mít zároveň i nízkou hmotnost. K zajímavým detailům, které oceníte zvláště v noci, pak patří reflexní šňůry.

Příklad: Turistický stan Zulu Dome 3 pohodlně ubytuje 3 osoby. Oceníte u něj preciznost provedení a jednoduchou, intuitivní konstrukci, založenou na klasickém principu zkřížení dvou nosných durawrapových prutů. K výhodám patří i dostatek vnitřního prostoru, zpevněná podlážka a dva ventilační otvory. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody a na www.4camping.cz za doporučenou cenu 2 490 Kč.

 …na cyklovýlet

Povezete-li stan na kole, budou pro vás nejdůležitějšími parametry jeho velikost ve sbaleném i rozbaleném stavu a hmotnost. Kvůli častému stavění volte odolnější materiály, např. s ripstop úpravou tropika nebo konstrukci tvořenou duralovými pruty. Od věci není ani kompresní obal, třeba i s vnější nepromokavou úpravou. Před deštěm by vás měl ochránit dostatečný vodní sloupec (3 000 mm a více) a kvalitně podlepené švy.

Příklad: Stan MSR Hubba NX je ultralehký samonosný stan pro 1 osobu, který je velmi odolný a nabízí mnoho variant použití. Boční vchod ve tvaru písmene D usnadňuje vstup a výstup do stanu. Výhodou je i velký vnitřní prostor a snadné odvětrávání. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody a na www.4camping.cz za doporučenou cenu 10 954 Kč.

 …třeba na cestu kolem světa

Potřebujete stan, který snadno postaví i jeden člověk, a navíc velmi rychle, ale zároveň chcete, aby byl prostorný a pohodlně se v něm vyspalo třeba 5 osob? Vyberte si rodinný stan s nafukovací konstrukcí, který je velmi stabilní, lehký a skladný.

Příklad: Stan Easy Camp Blizzard 500 si na první pohled zamilují všichni příznivci kvalitních propracovaných stanů plných šikovných vychytávek. Nabízí velmi prostorný interiér, samostatné nafukovací trubky s vnějšími ventily, vchod vysoký 200 cm. Balení obsahuje dvoucestnou pumpu s manometrem pro rychlé nafukování. Koupíte ho na Výstavě stanů a vybavení do přírody a na www.4camping.cz za doporučenou cenu 15 727 Kč.

Kde se vybavit na výlety, rodinnou dovolenou, na tábor, festival i na expedice?

Na 22. ročníku největší evropské prodejní Výstavy stanů a vybavení do přírody, kterou od 31. 5. do 25. 8. v areálu PVA EXPO Praha Letňany pořádá e-shop s outdoorovým vybavením www.4camping.cz. Na ploše 10 000 m² najdete největší nabídku turistického a outdoorového vybavení 250 outdoorových značek od stanů, spacáků, karimatek a batohů až po boty, oblečení, kempinkový nábytek a cestovatelské vychytávky. Vyzkoušet si můžete na 320 vystavených stanů nejrůznějších modelů a ležení se stovkami testovacích spacáků a karimatek. I letos na vás čekají velké výstavní slevy, výhodné ceny a soutěže o hodnotné ceny, jako je osobní automobil, dovolená na Maledivách, špičkové kolo, fotoaparáty a další. Chutné občerstvení zajistí restaurace s cestovatelskou stravou a rodiče ocení dětský koutek i speciální lezeckou stěnu pro děti. Parkování i vstupné je zdarma. Více na www.vystavastanu.cz

Zdroj a foto: www.4camping.cz

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Velký rádce, jak vybírat stan. Do kempu, na vodu, na turistiku či cyklovýlet”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *