Rubriky

Jak na běžky?

Meteorologové předpovídají po řadě let opět tuhou zimu a hodně sněhu. Ta však bude bezesporu zvláštní, neboť situace ohledně koronaviru zůstává zjednodušeně řečeno nejasná. Možná tak nadešel okamžik konečně pořídit běžky a vyrazit do přírody na čerstvý vzduch někam, kde třeba nepotkáte ani živáčka.

Na trhu dnes naleznete opravdu široké spektrum modelů běžeckých lyží od závodních speciálek, přes sportovní a turistické běžky až třeba pro běžky určené pro pohyb v neupraveném sněhu mimo lyžařské trasy. Vybrat si může opravdu každý.

Pokud s běžeckým lyžováním začínáte, ujasněte si nejprve, zda preferujete spíše klasické lyžování, nebo budete chtít bruslit. Lyže na „klasiku“ oceníte zejména v dobře upravené stopě, ale můžete se na nich sklouznout i tam, kde stopa není. Na bruslení budete potřebovat trať, která má ideálně tvrdý podklad a je dostatečně široká, což může být v některých lokalitách problém. Ve stopě budete muset jet soupaž, protože se z lyže neodrazíte.

Výběr běžek v kostce

Když si vyjasníte svůj oblíbený styl, poohlídněte se po některém ze základních turistických modelů. Jednak nebudete muset sáhnout hluboko do kapsy a hlavně se vám na takových lyžích bude lyžovat pohodlně. Většina z modelů se vyrábí jak v mužské variantě, tak ve variantě určené pro ženy.

Je-li vašemu srdci bližší klasické lyžování ve stopě, zkuste se podívat na některý z modelů tuzemské značky Sporten. Její řada Sporten PERUN nabízí skvěle ovladatelné stabilní turistické lyže ve třech verzích. Pokud jste příznivci mazání lyží, sáhněte po verzi PERUN PRO. Trefit správnou mázu však není leckdy jednoduché, a pokud promažete, může se pohodový výlet změnit v noční můru.

Moderním řešením jsou tzv. „skin“ verze běžeckých lyží, které nabízí Sporten u lyží PERUN PRO SKIN.  Do odrazové komory skluznice je implementován tulení pás (skin), díky kterému se do skluzu odrazíte za téměř jakýchkoliv podmínek. Obdobně řešené jsou pak lyže PERUN MGE, u kterých je tulení pás nahrazen klasickými šupinami.

Zlaté české ručičky zárukou kvality

Pokud preferujete bruslení, zkuste třeba TRIUMPH SKATE od Sportenu se skvělým poměrem cena/výkon nebo o něco dražší variantu Kästle XA10 SKATE, jejíž výroba probíhá ve stejné továrně, tedy v Novém Městě na Moravě. V obojím případě jde o skvěle vyvážené běžecké lyže sportovního charakteru.

Ať již budete vybírat jakékoliv lyže, nezapomeňte na správnou délku. Lyže na klasiku mohou být klidně i o 20–30 centimetrů delší, než je vaše výška. Lyže na bruslení kupujte v délce shodné s vaší výškou, maximálně o něco málo delší.

Závěrem ještě pár slov pro ty, kteří by se chtěli třeba úplně vyhnout provozu na lyžařských trasách a láká je pohyb volnou přírodou – backcountry. Speciální širší backcountry modely běžek od Sportenu Explorer, Forester a Ranger jsou určeny právě pro toulání mimo běžecké stopy.

Pokud uvažujete o pořízení běžeckých lyží, letos může opravdu nastat ta pravá chvíle. Výlet na čerstvém vzduchu se sluníčkem svítícím do stopy je opravdovým balzámem na duši. Stačí si vybrat ty správné běžky a vyrazit.

SPORTEN PERUN PRO W

Konečně fitness lyže pro udržení a zlepšení kondice během zimní sezóny pro všechny aktivní sportovkyně. Díky svému krojení ovladatelnější a stabilnější. Kvalita a konstrukce je přitom stále věrná ideálům SPORTEN běžek, pohyb na lyži je přirozený. Stabilizované dřevěné jádro složené z mnoha lamel výběrového dřeva. Lyže vhodná na upravené tratě. Kvalitní sintrovaná skluznice pro lepší skluz. Váha páru lyží při délce 182 cm je 1350 g.

www.sporten.cz / 2990,- Kč

SPORTEN PERUN PRO SKIN

Lyže pro všechny sportovce, kteří dělají vše pro udržení a zlepšení kondice během zimní sezóny. Díky svému krojení ovladatelnější a stabilnější. Kvalita a konstrukce je přitom stále věrná ideálům SPORTEN běžek, pohyb na lyži je přirozený. Stabilizované dřevěné jádro složené z mnoha lamel výběrového dřeva. Lyže vhodná na upravené tratě. Kvalitní sintrovaná skluznice pro lepší skluz doplněna tulením pásem v oblasti, kde se běžně maže stoupací vosk. Takto upravená lyže je vhodná na trénink nebo závod bez dlouhých příprav s mazáním a můžete ji použít jak na novém prašanu i ve zmrzlé stopě.   Váha páru lyží při délce 182 cm je 1350 g.

www.sporten.cz / 3990,- Kč

SPORTEN TRIUMPH SKATE

Běžka na druhou. Konstrukce zajišťuje dobré jízdní vlastnosti. Maximální odlehčení jádra při zachování odolnosti lyže. Osloví technicky zdatné běžkaře se sportovními ambicemi. Váha páru lyží při délce 195 cm je 1350 g.

www.sporten.cz / 2990,- Kč

Kästle XA10 SKATE

Tolerantní lyže XA10 jsou široké a skýtají tak větší pohodlí při jízdě. Lehká dřevěná konstrukce spolu s technologií HOLLOWTECH 2.0 zajišťuje nízkou hmotnost a vytváří optimálně vyvážené lyže. Díky skluznicím nenáročným na údržbu je tento model robustní a perfektní pro všechny, kteří s během na lyžích začínají nebo běžkují pouze příležitostně.

www.kaestle.com / 4390,- Kč

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Jak na běžky?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *