Rubriky

Nový rekord na letišti v Příbrami! Dvacet parašutistů skočilo ze 4 balonů a výšky dvou kilometrů

Bezmála dvě desítky parašutistů z celé republiky včera pod vedením rekordmana Romana Štengla stanovily nad letištěm Příbram nový český rekord hromadným seskokem ze čtyř horkovzdušných balónů. Skákalo se z výšky dvou kilometrů. Ojedinělou akci, která v Čechách nemá obdoby, účastníci spojili s natáčením 360° videa, které posléze poslouží jako virtuální realita v pražském větrném tunelu.   

Organizace byla náročná hned z několika důvodů. Nejzásadnější podmínkou bylo vhodné počasí. „Kdyby bylo zamračeno nebo foukal silný vítr, akce by vůbec nebyla možná. Ale štěstí stálo při nás. Zbytek už byla matematika. Směru a síle větru jsme museli přizpůsobit místo odletu, tak aby se podařilo nasměrovat balóny nad letiště, kde jsme potřebovali seskočit. Ani to ale nebylo snadné, protože najít místo pro jeden balón je jiné než najít místo pro čtyři. Včera jsme ho hledali natřikrát,“ vysvětluje Roman Štengl, který má jako jediný český parašutista na kontě přes 20 tisíc seskoků.

Vyskočit z balónu není jen tak

Skoky z balónů mají oproti klasickým letadlovým výsadkům svá specifika. Manévr je značně náročný jak pro samotné parašutisty, tak i pro pilota balónu, který se musí vypořádat s tím, že mu z balónu vyskočí několik set kilo váhy. „Těsně před seskokem se navíc stalo, že dva balóny letěly nad sebou, a tak jsme museli řešit i to, aby parašutisté z vyššího balónu neseskočili na ten pod nimi. Vzhledem k tomu, že balóny lze řídit jen velmi omezeně, museli jsme nějaký čas čekat. Vyskočili jsme kvůli tomu dál, než jsme potřebovali. Ve výsledku tak byl vlastně zázrak, že všichni dokázali přistát na letišti, a ne někde v polích po okolí,“ doplňuje Roman Štengl.

Seskok si mohou virtuálně užít i „civilisté“

Dnešní 360° video z hromadného seskoku bude po postprodukčních pracích nasazeno jako jedno z virtuálních prostředí, která se od letošního roku používají v pražském větrném tunelu. Návštěvníci, kteří by ke skutečnému seskoku z letadla jen těžko sbírali odvahu, si tak mohou dopřát dokonalou iluzi volného pádu a letu na padáku. Už teď mohou vybírat z několika virtuálních videí a další novinky se plánují ještě na letošní rok.

„Ve spolupráci s Romanem Štenglem jsme takto natočili už několik seskoků, nejnověji to byl výsadek nad Karlovým mostem v Praze, který nasazujeme do tunelu právě v těchto dnech. V listopadu pak plánujeme společně natočit seskok nad egyptskými pyramidami, což bude další unikát,“ vypočítává Jan Hájek, ředitel společnosti Zážitky.cz, která projekt virtuální reality pro větrné tunely vyvinula.

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Nový rekord na letišti v Příbrami! Dvacet parašutistů skočilo ze 4 balonů a výšky dvou kilometrů”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *