Rubriky

Procestujte památky, které už málem nebyly. Provede vás po nich Miroslav Vladyka

Krásné živé památky, šestnáctidílný cyklus nabízí příběhy památek, krajiny i lidí, kteří něčemu, co kdysi bylo krásné, dali znovu křídla. Provází Miroslav Vladyka.

Zachráněná vojenská pevnost, roubenka, historická tančírna, kostel, boží muka. Seznam znovuzrozených staveb, které postavili na nohy činorodí Češi bez pomoci státu a úřadů, je pestrý. A optimistický. Stejně tak cyklus Krásné živé památky, který je mapuje. Novinka z produkce ostravského studia České televize má šestnáct dílů. První z nich, věnovaný východu Čech, poběží v sobotu 7. září od 10:35 na Dvojce.

Jsou to příběhy o lidské touze, houževnatosti a fůře dřiny. „Vyprávíme o památkách, které vstaly z popela díky aktivitě konkrétních lidí. Neděláme rozdíl mezi záchranou hradu nebo zámku a božích muk. Poselstvím pořadu je, že donkichotství má smysl a že každý z nás může něco malého i velkého dokázat,“ představuje Krásné živé památky dramaturg Josef Albrecht.

Krásné živé památky poběží na Dvojce.

Za zachráněnými pamětihodnostmi se vypravíme s hercem Miroslavem Vladykou, který provázel už oblíbenou dokumentární sérií Klenoty naší krajiny. „Cyklus Krásné živé památky představí nejen místa a objekty, ale zároveň odhalí ty, kteří stojí za znovuzrozením památek. Jsem z nich nadšený. Jsem nadšený z toho, že jich je hodně a že do svých projektů vkládají tolik energie, píle, radosti, houževnatosti a víry. Setkání s nimi pokaždé vnímám jako cosi nadstandardního. Takže mě nesmírně těší je poznat. Nezištně dělají něco až skoro nepochopitelného, ale co má ohromný smysl a význam pro nás všechny, příští generace i současníky. Věřím, že je diváci ocení, že je napadne je podpořit nebo se chytí za nos a s chutí se pustí do podobných projektů. Bylo by bezvadné, kdyby tahle pozitivní energie u nás narůstala geometrickou řadou a šířila se dál,“ říká.

Co díl, to čtyři až šest osudů člověk-památka. Cyklus postupuje celým Českem a má rámec cestopisu. Oslovit diváka u televize mu nestačí, vyzývá k jedno či dvoudenním výletům. Většina míst je běžně přístupných, vysvětluje dramaturg pořadu. „Můžete je navštívit, prohlédnout si je, osahat. Jsou to živé památky. V těch ostatních majitelé žijí, ale i tam lze zazvonit nebo předem zavolat a domluvit si návštěvu. Mezi památkami, které představujeme v jednotlivých dílech, je logická návaznost. Cestu od jedné ke druhé ještě prokládáme několika turistickými cíli a zajímavostmi.“

Foto ČT

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Procestujte památky, které už málem nebyly. Provede vás po nich Miroslav Vladyka”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *