Rubriky

V Obertauern skipasy nezdražují

Rakouské lyžařské středisko Obertauern má velkou výhodu v poloze. Každoročně je obdarováno velkým množstvím sněhu, a proto nepotřebuje umělé zasněžování. Kvůli tomu zůstanou ceny skipasů stejné jako vloni. Sezona zde začíná již 25. listopadu.

Obertauern se překládá jako Horní Taury a leží ve výšce 1655 – 2501 metrů nad mořem na východě Salcburska. Toto městečko obklopují Radstadtské Taury, v kterých se ze všech stran lyžuje. Pro lyžaře to má velkou výhodu v tom, že nemusejí nikam dojíždět skibusem. A hlavně se netvoří fronty před centrální lanovkou, protože tady žádná není. Centrální lanovky jsou vlastně všechny. A díky tomu, že se lyžuje kolem dokola, můžete si vyrazit na tzv. Taurský okruh a celé středisko si objet. Ať už po směru hodinových ručiček nebo proti.

Strmá sjezdovka

Cestou si možná povšimnete na konci lanovek sloupů s nápisem S7, což znamená super sedm, tedy sedm nejvyšších vrcholků. Vedou od nich většinou obtížnější sjezdovky, ale pokud se u všech vyfotíte, můžete se dostat do slosování o vůz BMW. Jedna, která vede z Gamsleitenspitz, je opravdu jen pro otrlé, patří k nejprudším v Evropě, navíc prostřední část se neupravuje. Její klesání se pomalu blíží volnému pádu, navíc s muldami! Nicméně nemusíte mít strach, že by zde byly pouze obtížné sjezdovky, celkem se jich zde každý den upravuje na 100 km, a z toho jsou jen 4% černé. Nejvíce je modrých – 59 % a pak červených 37 % takže si zaručeně každý najde to své. Obsluhuje je 26 lanovek, přičemž jsou některé i vyhřívané, takže se při jízdě lanovkou můžete i zahřát. Nechybí ani rodinný skipark nebo strašidelná sjezdovka pro nejmenší. Vede lesem, na stromech se smějí ježibaby a poslední úsek se projíždí strašidelným domečkem. Do místního snowparku pak míří milovníci freestylu.

The Beatles

Kromě sloupů S7 si ale jistě povšimnete další pozoruhodnosti – na mnoha místech jsou sochy legendární skupiny The Beatles. Právě tady se totiž natáčel v roce 1965 filmový muzikál Help! Bohužel žádný z členů slavné skupiny ale lyžovat neuměl, a tak je na lyžích zaskočili místní dubleři. „Film se natáčel 14 dní a za každý den jsem dostal honorář 1000 šilinků. Večer jsme pak všichni společně zapíjeli úspěchy,“ vzpomíná čtyřiasedmdesátiletý Herbert Lürzer, který dubloval Paula McCartneyho. Film odstartoval jeho kariéru úspěšného majitele lyžařské školy, barů, obchodů i hotelů, dokonce i hotelu, kde slavní muzikanti bydleli. Ubytujete-li se v hotelu Edelweiss přímo u hlavní silnice, můžete si vyslechnout perličky z natáčení přímo od majitele hotelu.

Záruka sněhu

A proč si filmaři vybrali k natáčení právě Obertauern? Protože od nepaměti je zde záruka přírodního sněhu od poloviny listopadu do konce dubna. Žádné jiné neledovcové lyžařské středisko v Rakousku se nemůže pochlubit takovou zárukou sněhu. Důvodem mimořádné sněhové nadílky je poloha střediska. Údolí totiž zachytává sníh, který přichází jak ze severních, tak i z jižních směrů.

První na svahu

V Rakousku panuje mezi lyžařskými středisky velká konkurence, a proto se předhánějí v tom, jak nalákat lyžaře. I tady si připravili řadu lákadel. Patří mezi ně i First Track, nebo-li První na svahu. Vždy jednu sobotu v měsíci se zájemci sejdou v 7.30 hodin ráno u lanovky Plattenkarbahn a vyrazí na úplně první sjezd po urolbovaném manšestru. Bez lidí mohou svištět s větrem o závod po upravených sjezdovkách mnohokrát za sebou, než se o hodinu později otevřou lanovky i pro veřejnost. Až se začnou svahy plnit, přijde řada na bohatou snídani formou rautu v horské chatě Mankei Alm. Všichni účastníci obdrží dárek v podobě batohu, čepice, balzámu na rty a dalších dárků od Obertauern. Skipas samozřejmě platí celý den. First Track je ale nutné si předem zaplatit v informačním centru. Stojí 147 eur na osobu.

First Track se koná:

15.12.

19.1.

14.2.

16.3.

6.4.

Užitečné rady na cestu:

-Cena skipasu stojí na den pro dospělého 53 eur, pro mládež (16-18 let) 40 eur, pro děti (6-15 let) 26,50 eur a pro seniory (od 65 let) 50,50 eur.

-Autem je to z Prahy do Obertauernu asi 446 kilometrů, pokud jedete přes České Budějovice, Linec a Liezen trvá to 6,5 hodiny. Z Brna je to sem přes Vídeň 441 km a 5,5 hodiny. Na hranicích si nezapomeňte vylepit rakouskou dálniční známku, desetidenní, stojí 9,6 eur. Můžete ji koupit už v ČR, u čerpacích stanic před hranicemi.

O středisku a o službách se dozvíte více na www.obertauern.com

Text: Jan Hájíček Foto: Tourist office Obertauern

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “V Obertauern skipasy nezdražují”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *