Rubriky

JÍDLO NA CESTU

Bez pořádné svačiny cestovat nejde. Jenže není svačina jako svačina. Některá jídla bychom si měli v horkých dnech, a hlavně v autě odpustit. Jiná nás naopak překvapí tím, jak jsou rychlá na přípravu a chutná zároveň.

 

Dávno odzvonilo smaženým řízkům, které si cestovatelé balili na výlety po Čechách i do zahraničí. Z takové svačinky bychom si mohli uhnat pěkné zažívací obtíže, stejně jako z obložených chlebů se šunkou nebo sýrem, jogurtů a různých salátů s dresingem.

Kvalita je více než kvantita

Ať je cesta jakkoliv dlouhá, vždycky nás přepadne alespoň malý hlad. Lepší než se zastavovat na benzínce nebo ve fastfoodech, je připravit si na cestu svačinku. Příliš mastná nebo sladká jídla, která seženeme v řetězcích u silnice, zatěžují trávení a mohou zhoršit průběh kinetózy u dítěte. Navíc zasytí jen na chvíli, a tak budeme mít za krátkou chvíli zase hlad. Lepší variantou je, svačina připravená doma, která dodá energii, bude chutná a zbytečně nezatíží trávicí systém. Skvělým tipem jsou různé oříšky a nakrájené ovoce, jako jsou jablka nebo banán. Po ruce je dobré mít také zeleninu, jako je mrkev, ale i syrový květák nebo ředkvičky. Okurka a meloun, které jsou plné vody, zase zaženou žízeň.

Na delší cesty je dobré vzít si s sebou proteinové tyčinky a oblíbené je stále častěji také sušené maso. Co se týká pečiva, mnohem lepší službu udělá celozrnné pečivo než to bílé, po kterém se člověk může cítit unaveně. Pokud se chystáme na delší cestu, můžeme si s sebou připravit oběd nebo večeři do krabičky. Vhodný je salát z kuskusu a zeleniny nebo jeho sladkou variantu s ovocem a medem. Připravit si jej ostatně můžeme i přímo na cestě. Stačí si na benzínce požádat o horkou vodu, které by mělo být dvojnásobné množství, než je kuskusu. Pak už jen stačí promíchat, můžeme zakápnout olivovým olejem a na 10 minut necháme v přiklopené nádobě odstát. Přidat pak stačí pokrájenou zeleninu a lahodné jídlo je na světě.

(Kuskus, Menu Gold, 24,90 Kč)

Nedílnou součástí naší cestovní výbavy, by měli být nápoje. Samotná voda, která v autě nepříjemně zteplá, není zrovna nic chutného. Na cestu si proto můžeme připravit ledový čaj, který lze dochutit čerstvým ovocem. Skvělou variantou jsou také znovu uzavíratelné ovocné nápoje, které díky termoobalu nezteplají.

 

(Ledový čaj Basilur Cold Brew, www.caje-mixtee.cz, 85 Kč)

(Ovocný nápoj, Capri-Sun, 21,90 Kč)

 

TIP:

V cestovní výbavě by nám neměla chybět žvýkačka bez cukru, díky které si osvěžíme dech, očistíme zuby a také nám pomůže neusnout, což ocení hlavně řidiči.

(Žvýkačky s příchutí anglické máty, Georganics/milujubio.cz, 149 Kč)

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “JÍDLO NA CESTU”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *