Rubriky

Za zážitky do Krkonoš – Špindlerův Mlýn

Špindlerův Mlýn je jedno z nejhezčích rekreačních středisek a nejen v zimní sezóně splňuje kritéria aktivního odpočinku, možnost sportování, ale také zábavy. Turistické trasy po hřebenech Krkonoš jsou vyhledávaným každoročním cílem tisíců návštěvníků.

Turistika

Špindlerův Mlýn je významným místem, kde jsou pořádány tradičně sportovní akce mezinárodního, ale i světového významu. Lůžková kapacita a kvalita poskytovaných služeb je tak na velmi vysoké úrovni a je vhodná pro pořádání kongresové turistiky, obchodních setkání, ale také pro rodinnou dovolenou. Městem protéká řeka Labe, jejíž pramen na Labské louce je jedním z cílů turistických výletů. Můžete k němu vyrazit z jednoho ze startovacích bodů.

Ve Špindlu jsou dvě ideální startovací místa pro hřebenové túry. Prvním výchozím bodem pro túry na Luční Boudu a Sněžku je lanová dráha ze Svatého Petra na Pláň (1196 m.n.m.). Druhým výchozím bodem je lanovka na Medvědín (1235 m.n.m), ta se hodí jako výchozí bod pro vycházky k Labské boudě a k prameni řeky Labe. Ze své vlastní zkušenosti můžu říct, že se dá dojít na Sněžku také z Medvědína, přes Labskou Boudu, Špindlerovku a po cestě česko-polského přátelství až na Sněžku, ale túra je to velmi náročná a na celý den.

Horská cyklistika

Ve Špindlerově Mlýně si na své přijdou i vyznavači horské cyklistiky. Ve skiareálu Svatý Petr je přes léto vystavěn nový Špindl bike park, který nabízí tři sjezdové tratě od závodní až po turistickou. Ta je dlouhá 7 km a zvládnou ji prý i rodiny s dětmi. Start těchto tratí je vedle horní stanice lanovky Pláň. Všechny tratě jsou označeny šipkami v barvě dle příslušné náročnosti tratě. Na černou a červenou trať se doporučuje vyjíždět pouze s integrální přilbou a chrániči těla. Patronem a spolutvůrcem všech tratí ve Svatém Petru je úřadující mistr ČR ve sjezdu na horském kole Michal Maroši.

Trocha historie

První záznamy o Špindlerově Mlýně jsou ze 16. století. V roce 1516 se začalo s dolování stříbra ve Svatém Petru. Po ukončení dolování drahých kovů se rozvíjí tzv. budní hospodářství. Přicházejí do hor za účelem sběru léčivých rostlin. Později se hospodářská obydlí přizpůsobují turistům, začínají se budovat nové přístupové a turistické cesty.

Dne 13. července 1793 byla patentem císaře Františka II. povolena stavba místního kostelíka. Kostel sv. Petra a Pavla stojí ve Špindlu dodnes a určitě stojí za to ho navštívit. V němčině se město dříve nazývalo Spindlermühle podle rodiny Spindlerových, která vlastnila v obci mlýn. Špindlerův Mlýn v dnešní podobě se rozkládá se na ploše 77 km2, v nadmořské výšce 710 – 850 m.n.m.. Nejvyšším bodem obce je Luční hora – druhá nejvyšší hora České republiky.

Špindlerův Mlýn nabízí svým návštěvníkům i spoustu dalších aktivit. Nechybí v dnešní době velmi oblíbená bobová dráha a lanový park s přejezdem125 m dlouhého údolí na laně. V tomto významném horském středisku naleznete i tenisové kurty, horolezecké stěny, terénní koloběžky a aqvapark s několika bazény a welness centrem. Špindlerům Mlýn je tak ideálním místem pro aktivní dovolenou. Doprava je možná jak osobním autem, kde je výborné spojení i z Prahy, tak třeba autobusem nebo po železnici.

V zimě…

Skiareál Špindlerův Mlýn je jediné 5 hvězdičkové lyžařské středisko v České republice. V jeho nabídce je 25 kilometrů upravených sjezdovek, 85 kilometrů běžeckých tratí, tři úžasné snowparky a U-rampa. Provoz lanových drah začíná v 8 hodin ráno a je ukončen v 16:00 hodin. Pak následuje večerní lyžování od 18:00 do 21:00 hodin. Aktuální informace o provozu lanovek a skipasech získáte vždy na místě nebo v informačním centru.

Špindlerův Mlýn nabízí mnoho atrakcí jak v letní sezóně, tak i v té zimní. V letních měsících jsou ideální podmínky pro pěší turistiku a horská kola, v těch zimních zase pro lyžování a snowboard. Ubytování, služby a restaurace jsou na vysoké úrovni.

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Za zážitky do Krkonoš – Špindlerův Mlýn”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *