Rubriky

Láká vás pobyt v Izraeli, ale nestojíte o pobyt v hotelu? Víme, co s tím

Také v Izraeli je velká nabídka ubytování v soukromí v bytech, domech, dále kempování nebo beduínských stanů. Izraelci nazývají ubytování v soukromí jako “zimmerim“, což znamená pouze pokoje. Po celé zemi najdete spoustu možností k ubytování, a to i když si nepřejete být v hotelech. Rád bych vám dnes dal několik tipů.

Dům rodiny Daood v Haifě

Začněme v Haifě, na severu. Hned za zahradou Bahai najdete dům v ulici Hagefen, kde je byt ve stylu Bahai komunity. Například rodina Daood zde nabízí byt se dvěma ložnicemi a velkým obývacím pokojem. Ale nejlepší z celého bytu je velká terasa na střeše, odkud máte výhled na středomořské přístavy a na pobřeží až po Rosh Hanikra. Dále odsud uvidíte třeba i horu Carmel nebo centrum Haify.

Miluji odpočinek na této terase, sledování ruchu kolem, užívání si slunečních paprsků a ovívání větrem. Asi dvě minuty chůze od domu rodiny Daood jsou restaurace, obchůdky a pekárna, kde si koupíte čerstvě napečené pečivo, často ještě teplé. Pokud cestujete do Haify, měli byste se tu stavit.

Gili vás ubytuje v Aradu, mezi pouštěmi

Blíže Mrtvému moři, ale stále v kopcích, najdete město Arad. Sem sice mnoho zahraničních turistů nejezdí, ovšem vy byste měli. Arad leží mezi pouštěmi Negevksou a Judskou. V Aradu najdete mnoho nabídek k soukromému ubytování, mezi nimi tu od mého přítele Giliho.

Gili má možná jedno z nejlepších ubytování, na okraji pouště. Bydlí totiž v posledním domě v ulici, takže odsud už máte luxusní výhled do pouště. Tady se můžete posadit na terasu, popíjet víno z nedalekých vinic Yatir a naslouchat hlasům pouště.

Ale Gili je také skvělým průvodcem, může vás provést spoustou míst v okolí Aradu, která byste sami jen stěží našli. Můžete se procházet, jet na kole, nebo přijmout jeho nabídku projížďky v džípu.

Jako beduíni v okolí Aradu

Dalším zajímavým místem v okolí Aradu je Kfar Hanokdim. Je postaven jako beduínská vesnice s mnoha druhy ubytování. Můžete si koupit jen postel ve velkém beduínském stanu a se společnou koupelnou, nebo si naopak najmout samostatný pokoj s vlastní koupelnou.

Jen musíte počítat s tím, že v okolí Kfar Hanokdim je pouze poušť. Joni mi ukázal celou beduínskou vesnici a také všechny jejich snahy o to, aby tu žili co nejvíce v souladu se životním prostředím a celkově v souznění s přírodou.

Po výletě jsme si užili fantastickou hostinu, jakou dělávají beduíni, když pozvou své přátele. A v Kfar Hanokdim můžete mít spoustu přátel. Pokud se ocitnete v Aradu či v jeho okolí, měli byste navštívit i les Yatir, největší les v Izraeli. Najdete v něm i české dřeviny.

Okolí Eilatu v africkém stylu, ale jako doma

Poté, co jsme opustili Arad, jsme se vydali směrem k Mrtvému moři, po cestě směřující k Eilatu. Znám zde mnoho soukromých ubytování, ale dnes bych vám chtěl představit jedno, které se od ostatních liší. Blízko Hatzevy najdete malý Moshav (kibuc) Idan a domy Dumela Arava. Čtyři malé komfortní domy v africkém stylu.

Paní Gottfeld se stará o to, aby se tu její hosté cítili doma. A garantuji vám, že v okolí najdete spoustu přírodních krás k objevování. Mnohem více, než stihnete projít nebo projet během týdne. Takže se sem jistě rádi vrátíte.

Surfing na písečných vlnách

Poslední ubytování, které vám chci dnes doporučit, je glamping, který provozuje můj kamarád Boaz. Jde o kempování s komfortem. Věřte mi, že sedět s ostatními u ohně v poušti v blízkosti Nizzany bude netradičním zážitkem. Hvězdná obloha tu vypadá trochu jinak a uvidíte ji i mnohem lépe. Bude se vám tu dobře relaxovat nebo procházet s Boazem v okolí. Můžete tu také surfovat po dunách. Už jste to někdy zkusili?

S vyřízením ubytování vám rádi pomůžeme

Ubytování si můžete objednat online. Většina majitelů hovoří anglicky nebo jiným světovým jazykem. A když budete mít štěstí, potkáte i česky mluvící poskytovatele ubytování v soukromí. Vypadá to vše příliš složitě? Tak se domluvte s cestovní kanceláří. Mnohé z nich nabízejí zprostředkování ubytování v soukromí v zahraničí, přestože s jeho poskytovateli nijak nespolupracují. Tato služba je samozřejmě za poplatek.

Pokud potřebujete pomoci, napište přímo nám. Rádi vám poradíme, doporučíme a zařídíme vhodné ubytování v soukromí v Izraeli.

wolfgangqui@yahoo.com

Foto: Hanna Gottfeld, kfar hanokdim  Arad, Margit Daood

 

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Láká vás pobyt v Izraeli, ale nestojíte o pobyt v hotelu? Víme, co s tím”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *