Rubriky

Pavlov, místo políbené sluncem

Pokud si chcete užít nádhernou přírodu středomořského rázu, aniž byste překročili hranice sousedních států, vyrazte na Pálavu. Zdejší krajina zaplavená slunečním třpytem se totiž středomoří nápadně podobá. A to zejména díky svým vápencovým skalám, bujné vegetaci na skalních stepích, rozlehlým vinohradům a také díky všudypřítomným lesům a hájům. Vyskytují se zde vzácné druhy rostlin a živočichů, které u nás jinde nenajdete. Není divu, že byla Pálava zapsána do světové sítě biosférických rezervací UNESCO.

Vydejte se s námi poznat krásy magického Pavlova. Vybrali jsme pro vás 5 míst, která vás okouzlí a zvládnete je navštívit během jednoho dne:

Pavlovské vrchy (nebo také Pálava), výrazná dominanta jižní Moravy, se tyčí nad prastarým územím mezi Dolnomoravským a Dolnosvrateckým údolím. Naši předci zde sídlili už ve starší době kamenné, ze které se dochovaly i sošky a další artefakty. Pokud vás zajímá, jak lovci mamutů žili, pak určitě zavítejte do Archeoparku Pavlov. Výstava odhaluje tajemství ze života pravěkých lovců mamutů skrze rekonstrukce artefaktů a interaktivní technologie a je vhodná pro celou rodinu. Zjistíte třeba, jak velký byl zub mamuta nebo jak ostrý může být pazourek. Budova muzea, zčásti ukrytá pod zemí, ovšem zdaleka není zajímavá jen zevnitř, naopak. Jedná se o skutečný architektonický skvost, ověnčený řadou ocenění.

Po návštěvě Archeoparku zdolejte stoupání krásnými vinicemi i stinným lesem a odměňte se úchvatným pohledem na Pavlov z nejromantičtějšího místa v okolí, zříceniny Dívčích hradů. Pozůstatky gotického hradu Děvičky (rovněž Dívčí hrady, či Maidenburg) se nachází západně od obce Pavlov na příkré, ze tří stran nepřístupné skále, asi kilometr od nejvyššího vrchu Pálavy, Děvína. Z otvorů po oknech a po střílnách v zachovalých obvodových zdech je krásný výhled na Pavlov a Novomlýnskou nádrž, z druhé strany na Dolní Věstonice.

Pokud i přes dechberoucí výhled z Děviček zvládnete ještě trochu stoupání, pak se vydejte až na vrchol Děvín. Uvidíte, že nádherné panorama stojí za to a výhled z nejvyššího místa Pálavy vás nadchne. Na vrcholu si odpočiňte a vychutnejte si pohled do kraje i na paraglidisty kroužící po obloze.

Po náročném zdolání děvínského kopce si zasloužíte odměnu. Sejděte dolů do Pavlova, kde se nachází vinařská obec s výjimečnou architekturou barokních vinařských domů. Přímo v srdci tohoto malebného městečka najdete Vinařství Pavlov, jehož tradice sahá až do roku 1897. Určitě se sem zastavte a na terase s výhledem na novomlýnská jezera ochutnejte vína, která se rodí na zdejších viničních tratích, jako je Slunný vrch, Sahara, Stará hora a další. Tato vína jsou chloubou prestižních restaurací a odvezete si tak domů ten největší pálavský poklad.

Na závěr výletu si dopřejte odpočinek a něco dobrého na zub ve stylové kavárně Sousedi Pavlov. Ať už v útulném interiéru kavárny nebo na terase si vychutnáte vynikající kávu, víno či lahodné dezerty. Můžete se zde také ubytovat ve stylových apartmánech a prodloužit si tak svůj pobyt na Pálavě na více dní.

Tipy na vícedenní návštěvu Pavlova:

Vydejte se na další putování po Pálavských vrších a nenechte si ujít výhled ze Stolové hory. Cestou se určitě zastavte i na Sirotčím hrádku.

Půjčte si lodičku v místním Yachtclubu Dyje Břeclav a brázděte vody Novomlýnských nádrží. Když fouká, jsou rájem jachtařů i surfařů.

Projeďte se po vinařské cyklostezce, která vás povede mezi vinohrady na exkurzi do mnoha vinných sklípků.

Jste-li na výletě i s dětmi, nevynechejte kus divokého západu ukrytého mezi vinicemi, Pony ranč.

Vydejte se prozkoumat romantická zákoutí města Mikulov a nezapomeňte ani na dominantu Svatý kopeček.

Zdroj: Vinařství Pavlov, Sousedi Pavlov a Shutterstock.

 

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Pavlov, místo políbené sluncem”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *