Rubriky

Vídeň chystá unikátní výstavu, od října bude k vidění zázrak baroka, Caravaggio i Bernini

Výstava v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni představí od tohoto října do ledna 2020 okouzlující velký a vizuální zázrak baroka. V popředí stojí díla velikánů evropského umění 17. století – malíře Caravaggia a sochaře Berniniho.  

Barokní umělci Michelangelo Merisi da Caravaggio (1571‒1610) a Gian Lorenzo Bernini (1598‒1680) jsou vůbec poprvé prezentováni v rámci jedné výstavy. Pojítkem mezi oběma protagonisty je nové pojetí ve vnímání vyobrazení přírody a patos pro hluboké cítění. Objevení lidského pohybu jako teatrálního vyjádření baroka je centrálním tématem výstavy, která zahrnuje na sedmdesát mistrovských děl římského malířství a sochařství a zasazuje je do jedinečného dialogu.

Společná výstava Caravaggia a Berniniho poprvé v Rakousku

Přestože má Uměleckohistorické muzeum ve Vídni vůbec nejrozsáhlejší a nejcennější sbírku Caravaggiových děl a děl jeho následníků mimo Itálii, neuspořádalo Rakousko doposud žádnou výstavu, která by se tomuto malíři a jeho době věnovala. Ani díla o generaci mladšího sochaře Berniniho nebyla až dodnes na rakouském území k vidění. Výstava mapuje období rozvíjejícího se baroka a představuje revoluční umění této doby v Římě. Malíř Caravaggio a sochař Bernini byli přitom vedoucími osobnostmi, které se v Římě postaraly o rozruch svými novodobými vyjadřovacími schopnostmi a nekonvenčním životním stylem.

Řím na návštěvě ve Vídni

Během velmi krátké doby se stal Řím centrem inovačních myšlenek a vynálezů. Výstava se soustředí na umělecký převrat, který ve svatém městě proběhl mezi roky 1960 a 1965 a měl rozsáhlé dopady na celou Evropu. V tomto období byla italská metropole magnetem pro mnoho talentovaných umělců z Florencie, Neapole, Německa, Francie či Nizozemí. Všichni experimentovali s novými obrazovými tématy a kompozičním řešením. V té době vznikala fascinující díla plná dramatu a vášně, která se vyznačovala vyobrazením excentrického a silného pohybu a teatrálně inscenovanou energií barev. Postavy ukazují ve své gestikulaci, silné mimice a jednání intenzivní pocity. Bylo pravidlem, že díla měla publikum emocionálně zasáhnout.

#barockstars

Charakteristickým rysem pro tuto epochu, kterou později nazýváme jako rané baroko, je i narůstající ochota spolupráce mezi umělci, jako například založení společné akademie (Akademia di San Luca) nebo jejich osobní přátelství. Malíři a sochaři tak pracují společně na interiéru rodinných kaplí a velkých galerijních sálů, ve kterých se jednotlivá média doplňovala, působila proti sobě a občas stála vedle sebe, až se jejich hranice téměř rozplynuly – další atribut barokního výrazu: sochy mohou dosahovat malířských kvalit, zatímco naproti tomu malířství iluzionisticky odhaluje architekturu a sochařství.

Výstava přináší díky spojení malířství a sochařství novodobé pohledy na římské umění raného 17. století. Až doposud nebyl srovnatelně velký výběr děl v rámci výstavy prezentován mimo Itálii. Přehlídka hlavních děl římského raného baroka poprvé tematizuje „odhalení pocitů“ jako uměleckou výzvu a zároveň zve na cestu po věčném Římě: návštěvníci se přímo setkávají s centrálními impulzy Caravaggia a Berniniho, které jsou doplněny o paletu mistrovských děl malířů a malířek jako je Artemisia Gentileschi, Annibale Carracci, Nicolas Poussin, Mattia Preti, Guido Reni nebo Pietro da Cortona a sochařů Francesco Mochi, Giuliano Finelli, Alessandro Algardi či François Du Quesnoy.

K absolutním highlightům výstavy se vedle maleb Uměleckohistorického muzea řadí další Caravaggiova klíčová díla jako Narcis nebo Chlapec kousnutý zelenou ještěrkou. Z děl Berniniho bude ve Vídni k vidění socha Medúza, Slon s obeliskem či busta kardinála Richelieu. Do rakouské metropole dorazí i čtyři malé, doposud nezveřejněné bronzové hlavy, které se nacházejí ve vlastnictví rodiny Berniniových.

Kurátorem výstavy jsou Gudrun Swoboda, kurátorka Uměleckohistorického muzea pro jihoevropské barokní malířství, Stefan Weppelmann, ředitel Obrazové galerie Uměleckohistorického muzea a Frits Scholten, vedoucí kurátor sochařství v Rijksmuseum Amsterdam.

Počet návštěvníků speciální výstavy je omezen, organizátoři proto připravili vstupenky vázané na konkrétní čas, které lze objednat po internetu.

Kdy: 15. října 2019 – 19. ledna 2020

Kde: Kunsthistorisches Museum Wien, nám. Maria-Theresien-Platz, 1010 Vídeň

Informace k výstavě: caravaggio-bernini.khm.at

Vstupenky: shop.khm.at/tickets/caravaggio/

Foto: © KHM-Museumsverband

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Vídeň chystá unikátní výstavu, od října bude k vidění zázrak baroka, Caravaggio i Bernini”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *