Rubriky

Silvestrovská půlnoc rozzáří videomappingem fasádu zrekonstruované Státní opery

Od úterní půlnoci 31. 12. 2019 bude čelní fasádu Státní opery v centru Prahy zdobit interaktivní videomapping. Poutat pozornost bude ke slavnostnímu znovuotevření divadla po jeho generální rekonstrukci.

Státní opera se po necelých třech letech divákům otevře v neděli 5. 1.2020 slavnostním galakoncertem v přímém přenosu České televize a kanálu ARTE prestižní televizní společnosti ZDF. Režie večera se ujala Alice Nellis. Hudební ředitel Státní opery Karl-Heinz Steffens připravil program koncertu jako poctu historii významné operní budovy.

Předzvěstí očekávané události bude právě unikátní audiovizuální show na přední fasádě budovy divadla, která se spustí na Silvestra – 31. prosince 2019 a bude k vidění až do 5. ledna 2020.

Realizátorem videomappingu je umělecká skupina 3dsense, která využije specifického umístění divadelní budovy na rušné magistrále. Projíždějící vozidla se stanou komponenty vzniklého generativního videomappingu. „To, co uvidíme a uslyšíme, bude generováno námi samotnými, našimi vozidly. Automobily projíždějící magistrálou před budovou Státní opery jako noty na notové osnově svým pohybem generují na fasádu budovy unikátní videoprojekce, světelnou show a hudební dílo v reálném čase. Pozice, velikost a rychlost jednotlivých automobilů bude rozpoznávána z kamery umístěné na budově Státní opery. Data budou online zpracována a použita ke generování hudební skladby a vizuálním efektům,“ vysvětluje Jan Hrdlička z 3dsense. Aktivita bude také streamována na web www.statniopera.cz. Přenos videomappingu bude možné v neděli 5. ledna sledovat i na velkoplošné obrazovce vedle Národního muzea.

Přípravy na slavnostní otevření Státní opery Národní divadlo veřejně odstartovalo

Flashmobem na Hlavním nádraží. Na největším pražském nádraží proběhla před Vánocemi nezvyklá akce se sólisty Opery Národního divadla a Státní opery. Roman Janál, František Zahradníček, Josef Moravec, Pavel Švingr, Kateřina Jalovcová, Michaela Zajmi a Jana Horáková-Levicová se neobvykle sešli v brzkých ranních hodinách v nádražním vestibulu. Nečekala je však žádná společná cesta, ale unikátní vystoupení pro cestující čekající na spoj či náhodné kolemjdoucí. Sólisté v civilních a pracovních kostýmech vystoupili v krátkém koktejlu světoznámých árií za doprovodu piana. Videonahrávky od kolemjdoucích se šíří sociálními sítěmi. (Videoreportáž z flashmob: https://youtu.be/P-qV7gHh-rI)

Speciální videomapping a flashmob na nádraží iniciovali společně Národní divadlo a Raiffeisenbank, a. s., generální partner ND.

Podrobnosti průběhu generální rekonstrukce včetně fotogalerie a videoreportáží lze vyhledat na www.statnioperavrekonstrukci.cz

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Silvestrovská půlnoc rozzáří videomappingem fasádu zrekonstruované Státní opery”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *