Rubriky

Do Prahy dorazí panenky i za 50 tisíc! Přiletí až z New Yorku…

Žijící legenda, americký designér, loutkář a animátor, ilustrátor a spisovatel EJ Taylor, který se proslavil tím, že na konci 70. let vyzdobil výlohu slavného obchodu Tiffany v New Yorku na 5. Avenue vystavuje svá díla na výstavě Doll Prague 2019, která se již po šesté koná od pátku 8. 11. do neděle 10. 11. 2018 v Paláci Lucerna v Praze.

EJ Taylor v tři roky studoval obor fashion design na vyhlášené škole Parsons School of Design. Jednou z jeho spolužaček byla i slavná návrhářka Donna Karan, která mu stála jako modelka, když maloval. Poté přišla zakázka, která mu změnila život.

 „Je třeba říct, že jsem se zamiloval do Audrey Hepburn, když jsem viděl Zelené království nebo některé další filmy a potom Snídani u Tiffanyho. Chtěl jsem jet do New Yorku, a bydlet tam. Byl jsem i uvnitř Tiffanyho, ale není to úplně příjemné místo, protože musíte být skutečně velmi bohatý, abyste si tam mohl něco koupit. G. Moore byl tehdy hlavním aranžérem výloh, později se pak stal i mým dobrým přítelem. Já jsem věděl, že pro ně mám skvělý nápad a že jim prostě chci udělat výlohu. Trvalo mi to několik týdnů, ale nakonec jsem sebral odvahu a zavolal mu. Moore měl asistentku, která vždycky brala jeho telefony, ale ten den to vzal přímo on. Představil jsem se a zeptal se, na koho se můžu obrátit, a on řekl že můžu mluvit s ním. Potom se mě zeptal, co dělám v úterý ve tři hodiny.

Podíval se na mojí práci a řekl mi, že je velmi dobrá. Pak se mě zeptal, jak bych chtěl výlohu prezentovat, ať se vrátím s nějakými návrhy. Byl jsem ale mladý a naivní a nevěřil jsem, že je moje práce zajímá. Myslel jsem, že byl jen zdvořilý. Měl jsem ale kamaráda, který mě neustále přesvědčoval, ať tam zavolám, až jsem to konečně udělal, jinak bych se nikdy neozval. Když jsem tam volal, opět to zvedl Moore a ptal se, kde jsem byl a proč jsem se tak dlouho neozval. Tak jsem se tam vrátil i s návrhy, které se mu líbily. Rovnou si vzal diář a zapsal si datum. Tenkrát byl myslím únor a on si zapsal konec září.“ vzpomíná EJ Taylor.

A touto vánoční výlohou pro Tiffany v New Yorku se dostal do povědomí uměleckého světa. Skřítci z papírové hlíny, látky a starožitných krajek vypadali jako z pohádky a jejich hodnota je dnes nevyčíslitelná. A jednotlivé kusy z výlohy jsou rozprodány v soukromých sbírkách.

O více než čtyřicet let později je EJ Taylor legendou ve svém oboru.  Mnoho celebrit společenského a kulturního světa se pyšní alespoň jednou z jeho prací ve svých domovech. Jeho díla se prodávají za statisíce a nestíhá uspokojovat poptávku, takže jsou díla prodaná ještě před dokončením.  Do Prahy jezdí rád, a to nejen kvůli nádhernému místu, ale také kvůli šikovným českým ručičkám. Zvídavým Čechům Taylor předává své životem nabyté zkušenosti v oblasti výroby panenek na workshopech, na které se lze přihlásit v rámci výstavy uměleckých panenek a medvídků Teddy – Doll Prague 2019.

Výstavy se účastní 160 panenkových umělců, „teddystů“ – výrobců typických sběratelských medvídků, loutkářů, ale také animátorů ze čtyřiceti zemí světa např. z USA, Japonska, Německa, Ruska, Francie a Austrálie, které patří ke sběratelským velmocem.

Program je připraven i pro děti, které si mohou užít po dobu výstavy bezplatný animátorský workshop, kde vyzkouší tvořit animovaný film pomocí vlastnoručně vyrobených loutek.

Letos bude poprvé vyhlášena i dětská kategorie umělecké soutěže Doll Prague 2019.Art kurátorem pro loutkářkou sekci bude letos poprvé jihočeský loutkář Luděk Burian, který bude návštěvníkům ukazovat, jak takové loutky vznikají.

Více informací najdete přímo na stránkách výstavy www.dollprague.com.

Vstupenky na výstavu pořídíte za 180 Kč v předprodeji v Paláci Lucerna, nebo přímo na místě, děti do 10 let mají vstup zdarma.

Kdy: 8. – 10. 11. 2019
Kde: Palác Lucerna, Václavské náměstí, Praha 1

Tagy

Mohlo by se vám také líbit...

0 Komentáře “Do Prahy dorazí panenky i za 50 tisíc! Přiletí až z New Yorku…”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *